Leģendārā Latvijas recepšu mamma Masiļūne nonākusi bezpalīdzīgā stāvoklī

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

17 komentāri

Par Latvijas recepšu mammu dēvētā Antoņina Masiļūne sarakstījusi vairāk nekā divdesmit recepšu grāmatas. Šobrīd Masiļūnes kundzes veselība ir pamatīgi sašķobījusies un viņas ikdiena paiet, nekustīgi guļot.

Līdz šim 98 gadus vecajai kundzei reizi dienā nāca palīgā sociālais aprūpētājs. Liktenīgajā svētdienā pusi no dienas kundze pavadīja tualetē, nesagaidot aprūpētāja palīdzību. Aprūpētāja neesot ieradusies pat līdz nākamās dienas vakaram. Pēc šā negadījuma Masiļūnes kundzes stāvoklis strauji pasliktinājās.

Pirms diviem gadiem Valsts prezidents Raimonds Vējonis Masiļūnes kundzei pasniedza Trīs Zvaigžņu ordeni. Pēc četrām slimnīcā pavadītām dienām ordeņa virsniecei pienākas aprūpe trīs reizes dienā. Ja sirmgalve vēlas padzerties jebkurā citā laikā, viņai atliek palikt gribot. Ar saviem spēkiem ir par maz, lai slāpes remdētu.

Foto: EKRĀNUZŅĒMUMS

Masiļūnes kundzei Latvijā neesot neviens rada. Šķirtenis dēls pirms vairākiem gadiem miris. Aija ir sirmgalves dēla drauga sieva. Pati dzīvo citā Rīgas daļā un nevar katru dienu izrauties no darba, lai kundzi aprūpētu. Sieviete komunicējusi ar sociālo dienestu, lai sirmgalvi iekārtotu pansionātā, taču tika atraidīta.

Aija
Norūpējusies par Masiļūnes kundzes stāvokli

Viņa man piezvanīja, ka netiek ārā no tualetes. Tur viņa sēdēja vismaz 10 stundas. Līdz tam viņa runāja, pārvietojās. Līdz nākamās dienas plkst. 15.30 sociālais aprūpētājs tā arī nemaz nebija ieradies. Viņa saviem spēkiem nevar ne paēst, ne padzerties. Viņai nepieciešama aprūpe pansionātā, bet man saka, ka nav vietas. Esot jāgaida vairāki mēneši.

Aprūpei mājās gadā tiek atvēlēti apmēram 15 miljoni eiro un katru dienu šo pakalpojumu saņem vairāk nekā pieci tūkstoši cilvēku, 3 miljoni novirzīti kā līdzmaksājumi pansionātiem. Par konkrēto gadījumu Sociālā dienesta vadītājs nerunā.

Ervins Alksnis
Rīgas Sociālā dienesta vadītājs

Rīgā rindā uz pansionātiem šobrīd ir vairāk nekā 200 cilvēku. Visi Rīgas pansionāti ir pilni. Mums ir vairāk nekā 100 līgumu ar dažādiem Latvijas pansionātiem, taču vienalga ar to ir par maz. Finansējums ir tik liels, cik ir. Ja cilvēks ir gatavs maksāt visu summu pats, tad vieta pansionātā ir. Bet, lai saņemtu pašvaldības līdzfinansējumu, jāgaida rindā.

Pavārgrāmatu autore šobrīd saņemot maksimālo iespējamo palīdzību – sociālo aprūpētāju līdz 35 stundām nedēļā.

Kā atklāj Rīgas sociālā dienesta vadītājs, gultas vieta pieklājīgā pansionātā maksā no 700 eiro. Ar Masiļūnes kundzes pensiju tam nepietiek, tādēļ viņai nekas cits neatliek kā gaidīt, kad pienāks viņas kārta doties uz pansionātu, ko viņa var arī nesagaidīt. Alksnis nevar nosaukt, cik vientuļu rīdzinieku ir tādā pašā situācijā kā pavārgrāmatu autore.

Labklājības ministrijas pārstāvis Aldis Dūdiņš norāda, ka rūpes par iedzīvotājiem jāuzņemas katrai konkrētai pašvaldībai. Valsts atbalsts šādos bezizejas gadījumos nav paredzēts.