“Ļaus iestumties, bet tā nav speciāla vieta ratiņkrēslam!” Cilvēkiem ratiņkrēslos ne vienmēr ir iespēja iegādāties atbilstošas biļetes uz pasākumiem

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

1 komentārs

“Bez Tabu” uzrunā Gunita, kura vēlas izgaismot un aktualizēt kādu problēmu, ar kuru var sastapties cilvēki, kuri pārvietojas ratiņkrēslā. Gunita ar draugu vēlējusies apmeklēt vairākus svētku pasākumus galvaspilsētā, taču biļešu iegādes brīdī secinājusi, ka nav speciāli paredzētu vietu cilvēkiem ratiņkrēslos.

Gunita svētku laikā gaida ciemos viesus no Norvēģijas, kuri vēlas apskatīt Rīgu. Viens no viņiem ir ar speciālām vajadzībām un pārvietojas ratiņkrēslā. Taču Gunita saskārusies ar nepatīkamu pārsteigumu, vēloties aizvest viesi uz kādu svētku koncertu. Sākotnēji izvēlēts pasākums VEF Kultūras pilī.

“Jā, te ir vieta, var iebraukt un uzbraukt, kad es vēlējos nopirkt biļeti uz pasākumu, man tāda netiek piedāvāta, es nevaru nopirkt ratiņkrēslam un pavadonim biļeti, es sazvanīju organizatori, uzrakstīju iesniegumu, un viņa apsolīja man uz pasākumu atsūtīt ielūgumus,” stāsta Gunita. Tomēr Gunita vēlas vērst uzmanību uz to, ka nav zināms, cik cilvēku ratiņkrēslos var baudīt koncertu, jo tas nekur nav atzīmēts, un biļešu iegāde var izrādīties visai sarežģīts pasākums.

Otrs izvēlētais pasākums ir “Melo-M Mega orķestra” Vecgada lielkoncerts Rīgas Kongresu namā. “Biļešu paradīze man atbildēja, ka šajā pasākumā nav paredzētas invalīdu biļetes, un man esot jāpērk biļete tuvāk ejai, un tā es varu apmeklēt koncertu, tas nozīmē, ka atkal ir aizmirsts par cilvēkiem ratiņkrēslos,” norāda Gunita.

Gunita

Protams, es varu iet, jautāt un kaut kur jau man ļaus iestumties, bet tā nav speciāla vieta ratiņkrēslam. Manuprāt, jebkurā vietā būtu jānorāda īpašas vietas, kas ir paredzētas, un cik tā iestāde ir spējīga uzņemt cilvēkus ratiņkrēslos, tie ir divi, pieci vai nulle, ja tie ir nulle, tad taču mums nevajag tos liftus būvēt.

SIA “Rīgas nami” “Bez Tabu” informē, ka Kongresu nama lielajā zālē ir nodrošinātas četras vietas cilvēkiem ratiņkrēslos. Tās atrodas divu ieejas durvju abās pusēs. Pasākumu centrs izīrē telpas un nodrošina pasākumu rīkotājus ar iznomāto telpu plāniem, kas pieejami arī biļešu tirgotājiem. Plānos ir iezīmētas vietas personām ar invaliditāti. Par situāciju “Bez Tabu” informē pasākuma organizatoru un arī koncerta mākslinieku Kārli Auzānu.

“Mēs sazinājāmies ar Kongresu namu, viņi norādīja, kur šīs vietas ir. Viņi informēja “Biļešu paradīzi” par vietu esamību, un mēs, protams, tās uzreiz ielikām kā lētākās pieejamās biļetes uz koncertu. Cik tās vietas ir pieejamas, tās ir pieejamas arī tirdzniecībā. Neesam vienkārši ar šo sastapušies līdz šim, un tagad tas ir atrisināts jau tā precīzāk,” informē Kārlis Auzāns.

“Biļešu paradīzes” komentārs

Biļešu tirgotājs izvieto tirgošanā biļetes pēc pasākuma rīkotāja norādījumiem. Tirgotājam nav tiesību lemt par zāles izkārtojumu, cenām, kā arī par pasākuma pieejamību. Tehniski biļešu tirdzniecības sistēmā paredzēt vietas ratiņkrēsliem nav nekādu problēmu. Ja rīkotājs šādu prasību ietver, tas tiek izdarīts.

Invalīdu un viņu draugu apvienības “Apeirons” vadītājs Ivars Balodis norāda, ka ikvienai sabiedriskai ēkai ir jābūt pielāgotai tā, lai to varētu izmantot cilvēki ar dažāda veida invaliditāti. “Mājaslapā pērkot biļeti, vajadzētu būt iespējai norādīt, ka cilvēkam ir invaliditāte. Lai organizatori padomā, vai viss ir kārtībā, pārbauda, vai strādā pacēlājs, vai nav jāizņem ārā kaut kāda lieka sola rinda, lai varētu iebraukt ar ratiņkrēslu, tā ir organizatora atbildība par to, lai ikviens cilvēks varētu pasākumu apmeklēt,” norāda Ivars Balodis.

Protams, arī ēku īpašniekiem būtu jāparūpējas par atbilstošām vietām cilvēkiem ratiņkrēslos, jo gluži ejas vidus noteikti nebūtu ērtākais variants. “Tās ejas bieži vien ir slīpas, tātad tu izrādes laikā jau slīdi no ratiņkrēsla ārā, kad izrāde beidzas un visi cilvēki sāk iet pa to eju, tad tu esi tā kā traucēklis, tu nevari tikt ne uz priekšu, ne atpakaļ,” situāciju komentē apvienības “Apeirons” vadītājs Ivars Balodis.

1 komentārs