Latvija var! Mūsu valstī smēķē katrs sestais tīnis

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

1 komentārs

Šī gada pirmajos trīs mēnešos Rīgas pašvaldības policija uzsākusi rekordlielu administratīvo lietu skaitu pret nepilngadīgajiem smēķētājiem. Pieķertajiem pārkāpējiem var nākties regulāri apmeklēt narkologu.

2017. gadā Rīgas pašvaldības policija uzsāka 545 lietvedības pret nepilngadīgajiem smēķētājiem, pērn par 177 lietvedībām vairāk. Šī gada pirmajos trīs mēnešos likumsargi uzsākuši jau 212 lietvedības, kas ir pēdējo gadu absolūts rekords.

Par jaunieša izdarīto pārkāpumu tiek informēti vecāki, kuriem kopā ar atvasi nāksies ierasties pašvaldības administratīvajā komisijā. ”Var piemērot brīdinājumu, vai likt apmeklēt atkarības profilakses speciālistu. Ja pārkāpums izdarīts atkārtoti, var likt obligāti apmeklēt narkologu, kā arī piedalīties sociālās korekcijas programmā,” atklāj Rīgas pašvaldības policija vecākais inspektors Artjoms Kalacs. Tieši smēķēšana esot visbiežāk fiksētais nepilngadīgo pārkāpums.

Bez Tabu filmēšanas komanda kopā ar vietvaras likumsargiem apseko nepilngadīgo jauniešu iecīnītākās smēķēšanas vietas. Tiklīdz pie apvāršņa parādās likumsargi, smēķējošie tīņi steidz pazust no likumsargu redzesloka.

Viens no šādiem jauniešiem gan nonāk likumsargu rokās. Lai pārbaudītu jaunieša identitāti, likumsargi lūdza uzrādīt personas apliecinošu dokumentu. Cenšoties izvairīties no nepatikšanām, jaunietis likumsargiem iedevis citas personas dokumentus.

Veselības ministrijas pasūtīto aptauju dati rādot, ka smēķējošo jauniešu skaits samazinoties.

Santa Līviņa
Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta vadītāja

Salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, smēķējošo jauniešu īpatsvars mums ir virs vidējā rādītāja. Pēdējie oficiālie dati rāda, ka 16% 15 gadus veci jaunieši ir regulāri smēķētāji.

Līviņa norāda, ka jauniešu vidū aizvien populārākas kļūst elektroniskās smēķēšanas ierīces. Gadu laikā nekas īpaši neesot mainījies un jaunieši sākot smēķēt, iespaidojoties no saviem draugiem.

1 komentārs