Latvijā ērmīga prakse – zāles aptiekās naktī maksā dārgāk nekā dienā! Izrādās, likuma robs!

3 komentāri
Latvijā ērmīga prakse – zāles aptiekās naktī maksā dārgāk nekā dienā! Izrādās, likuma robs!
Foto: Bez Tabu

Ministru kabineta noteikumos atrunāts maksimālais pieļaujamais uzcenojums zālēm. To maksimālo cenu var pārbaudīt Zāļu valsts aģentūras mājaslapā. Ja aptiekās tās tiek tirgotas dārgāk, farmācijas uzņēmums var tikt sodīts. Bet, kā ir ar diennakts aptiekām, kurās par klientu apkalpošanu nakts stundās tiek prasīta papildu maksa?

Bez Tabu skatītāja ziņo, ka Ogres diennakts aptiekā par klientu apkalpošanu nakts stundās tiek piemērota 70 centu piemaksa pirkumam, savukārt Bez Tabu pārliecinājās, ka tāda pati prakse tiek piekopta arī galvaspilsētā.

Piemēram, Mēness aptiekā – 70 centu, Benu aptiekā – 55 centi.

Benu aptieku farmācijas daļas vadītāja uzsver, diennakts aptiekas valstī nav obligātas, un nakts darbs esot aptieku brīvprātīga rīcība, pat ekskluzīvs pakalpojums. Tāpēc par diennakts darba nodrošināšanu, uzņēmumi ir tiesīgi prasīt papildu maksu.

Foto: LETA

Foto: LETA

Vizma Vīksna, Benu aptiekas pārstāve

Nakts darbs ir papildu resurss uzņēmumam, ne tikai aptiekām. Tas nozīmē, ka mums ir nepieciešamas papildu štata vienības, un ir jāveic samaksa par nakts darbu. Uzņēmums ar šādu nakts pakalpojumu noteikti nepelna, tas ir serviss.

Pakalpojuma maksas apmērs noteikts, veicot iekšējus aprēķinus un vadoties pēc ekonomiskās situācijas valstī.

Latvijas farmaceitu biedrības prezidente teic, ka citās valstīs šī summa mēdz sasniegt pat vairākus eiro, tāda prakse Eiropā neesot sveša. Problēma slēpjas tajā, ka Latvijā aptieka tiek pielīdzināta mazumtirdzniecības vietai, neskatoties uz to, ka tajā strādā veselības aprūpes speciālisti.

Foto

Pēc būtības farmaceits klientiem sniedz konsultācijas, turklāt tikai 10% gadījumu tās beidzas ar pirkumu. “Pirmais solis būtu aptieku izņemšana no mazumtirdzniecības sadaļas.

Piemēram, veterinārārstu praksēs tiek ārstēti dzīvnieki un pārdotas zāles. Salikti kopā divi elementi – pakalpojums un pārdošana,” skaidro Kitija Blumfelde. Tādā gadījumā pašvaldības varētu kaut kādā veidā atbalstīt diennakts aptiekas, jo šobrīd tās nevar palīdzēt veikalam.

Diennakts aptiekām gan valsts piešķīrusi kādu bonusu jeb aizsardzības mehānismu. To apkārtnē 500 metru rādiusā nedrīkst atvērt jaunas aptiekas, tādā veidā tām tuvumā nav konkurentu.

Komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders skaidro Veselības ministrijas nostāju: “Veselības ministrijas ieskatā aptieku sniegtie pakalpojumi ir farmaceitiskā aprūpe. Neraugoties uz to, vai tā ir dienas vai diennakts aptieka, pakalpojums nebūtu uzskatāms par kaut ko atsevišķu, un par to nebūtu iekasējama atsevišķa samaksa. Beigās tas iedzīvotājiem sadārdzina zāļu iegādi.”

Veselības ministrija sola šim jautājumam pievērst uzmanību un precizēt normatīvus. Tiks rosinātas diskusijas ar speciālistiem par to, kā šo jautājumu risināt, bet pagaidām ministrija uzskata, ka šāda prakse nebūtu atbalstāma.

Iegādāto zāļu īpatsvars diennakts tumšajā laikā gan esot ļoti niecīgs, pārsvarā aptiekās nakts laikā tiek pirktas higiēnas preces un preces bērniem.

Vai vajadzētu aizliegt aptiekām iekasēt naudu par apkalpošanu nakts stundās? Saistītais raksts

Rezultāti:
42%

56%

2%

Nav viedokļa

Video

TOP komentāri

 • Inesei
  0 0 0

  Inesei

  Tu gan gudra esi
  Es, pirms stradaaju viena nozaree, kamer macijos, arii atradaju ar to nesasitiitaa nozaree :D logjiski, ne? Un aptiekas kosmetikas nodaljaa drikst stradat arii nemedicinas speciaalisti
 • Mareks
 • Inese
  0 0 0

  Inese

  ...STRĀDĀ VESELĪBAS APRŪPES SPECIĀLISTI (kobteksts no raidījuma par nakts aptiekām)...farmaceiti...vai tiešām?Vai A Aptiekā tiešām strādā veselības aprūpes speciālisti?Zinu, ka nesen darbinieks strādāja citā sfērā un pēkšņi aptiekā!Domāju par šo tēmu arī būtu labs sižets...

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl