“Kur apakšveļā man tas tampons jāliek?” – speciālistus satrauc jauniešu zemās zināšanas par seksuālo un reproduktīvo veselību

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

23 komentāri

“Prezervatīvu var lietot pašās beigās, un tad nevar palikt stāvoklī vai saslimt?” Jautājums, kuru nesen biedrības “Papardes zieds” jauniešu konsultantei uzdevusi kāda vidusskolniece. Organizācijas pārstāvji norāda, ka skolēnu zināšanas par seksuālo un reproduktīvo veselību esot ļoti vājas, un steidzami nepieciešams plāns, to uzlabošanai. 

Biedrībā “Papardes zieds” Anna Zirne-Blumberga sāka darboties pirms desmit gadiem, arī šobrīd regulāri apmeklē mācību iestādes, lai konsultētu skolēnus par viņiem aktuālām tēmām – pubertāti, attiecību veidošanu un seksuālās dzīves uzsākšanu. Pedagoģe ir pārsteigta, jo šo gadu laikā jauniešu zināšanu līmenis neesot mainījies, neņemot vērā to, ka dzīvojam taču informācijas laikmetā.

Anna Zirne-Blumberga
pedagoģe-jauniešu konsultante

“Šodien mēs bijām uz nodarbību par pubertāti. Man uzdeva jautājumu, kā man būs jāmazgājas mēnešreižu laikā? Kad nodarbība jau bija pusē, tad man viena meitene pajautāja, kur man tieši apakšveļā tas tampons ir jāliek? Tas pierāda to, ka jauniešiem nav izpratnes par savu ķermeni.”

Jautājumu, atbilžu un sarunu nodarbības esot ļoti pieprasītas, kas vien pierāda to, ka skolās un mājās jaunieši negūst pietiekami daudz informācijas. Apgalvojumam piekrita arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ginekoloģe Lāsma Līdaka, kura savā praksē novērojusi, ka gan jauniešu, gan vecāku zināšanas par seksuālo un reproduktīvo veselību ir ļoti vājas.

“Lielākā daļa jauniešu saka, ka viņi lieto prezervatīvu, bet, kad jautājums tiek precizēts, tad izrādās, ka lielākā daļa vismaz kādu reizi ir nodarbojušies ar seksu bez izsargāšanās,” stāstīja ginekoloģe. Aizvadītajā nedēļā daktere darbā bijusi vienu dienu, kuras laikā grūtniecības uzskaitē iestājušās divas nepilngadīgas topošās māmiņas. Taču, runājot par seksuāli transmisīvām infekcijām, ginekoloģe uzskata, ka tā jau gaužā statistika ir tikai aisberga redzamā daļa.

Lāsma Līdaka
Bērnu slimnīcas ginekoloģe

“No visām meitenēm, kuras man atzinušās, ka viņām vismaz vienu reizi ir bijis sekss bez izsargāšanās, piektā daļa man atnāk ar pozitīviem hlamīdiju rezultātiem, jau divus gadus es sekoju līdzi šai statistikai, piektā daļa analīžu atnāk pozitīvas.”

Biedrības “Papardes zieds” vadītāja Iveta Ķelle uzskata, ka vispirms jāiegulda skolotāju izglītošanā un mācību materiāla veidošanā, jo veselība ir ne tikai ļoti nepieciešama, bet arī sarežģīta tēma. “Visi šie gadījumi parāda, ka 2015. gada politiķu vēlme bērniem nepasniegt tādu informāciju, kas varētu nodarīt kaitējumu, nav nesusi cerētos augļu, proti, uzlabot jaunu cilvēku veselību,” norādīja Iveta Ķelle. Biedrība uzskata, ka pirmais solis būtu tikumības grozījumu atcelšana.

Foto

TOP komentāri

 • Jevģēnijs Lugovskis
  +7 +6 -1

  Jevģēnijs Lugovskis

  Jaunieši internetā liek katru stundu savas bildes, bet svarīgu informāciju palasīt ir slinkums.
 • Inese Gredzena
 • Ieva Dumpe
  +5 +5 0

  Ieva Dumpe

  Šinī jautājumă ir svarīga loma vecăkiem!Ar pusaudžiem ir jărună un jăstăsta kas pa čom-higiēna,izsargāšanăs un iespējamăs sekas!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl