“Kruķis slīd, paiet nevaru!” Invalīde Liepājā pusgadu bezspēcīga cīņā ar plūdiem dzīvoklī; atbildīgie rausta plecus

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

3 komentāri

Liepājnieces, māte un meita, kurām ir invaliditāte, pusgadu spiestas noraudzīties, kā viņu augšstāva dzīvoklis daudzstāvu namā lietavu laikā applūst, kaut jumts pirms četriem gadiem nama renovācijas laikā atjaunots. Lūgumi apsaimniekotājam parūpēties par īpašuma un iedzīvotāju drošību līdz šim palikuši neuzklausīti.

Pirms četriem gadiem Liepājā renovēja Dorupes ielas 34. daudzdzīvokļu namu, par ko iedzīvotāji līdz šim brīdim atmaksā kredītu. Arī jumta remonts bija renovācijas darbos. Augšstāva iedzīvotājas Lūcija un Iveta, māte un meita, samaksā visus rēķinus godprātīgi, par to tiek “aplaimotas” ar ūdens šaltīm, kas jau pusgadu lietavu laikā appludina mitekli.

Iveta
bezspēcīga cīņā ar plūdiem dzīvoklī

Septembrī sāka tecēt ūdens no lampas spraugas, gar elektrības vadiem. Pamodos, ieraudzīju ūdeni uz grīdas tekam. Protams, meklēju bļodu, liku apakšā un zvanīju apsaimniekotājam nākamajā dienā. 13. oktobra naktī atkal pamodos, ūdens atkal lija, atkal liku bļodu apakšā. Vēlreiz zvanīju apsaimniekotājam, ziņoju, lai ir reģistrēts. Decembra sākumā kādas dienas nebijām mājās. Kad pārradāmies, vispār nevarēja ienākt dzīvoklī. Viss pludoja, linolejs bija uzburbis. Es baidījos nākt iekšā, kruķis slīd, kājas slīd. Mamma iegāja, savāca, tikai tad es gāju iekšā. Zvanījām atkal, solīja, ka kaut ko darīs.

Arī šogad vairākkārt esot applūdis dzīvoklis. Iveta par to ziņojusi vēl un vēl februārī. Abas dzīvokļa iemītnieces ir ar invaliditāti, tāpēc sakopt plūdu sekas ir ļoti apgrūtinoši. Tāpat abas sievietes satrauc fakts, ka, ūdenim plūstot, saskarē ar elektrokomunikācijām var rasties īssavienojums, kas var izvērsties ugunsnelaimē.

Iveta
bezspēcīga cīņā ar plūdiem dzīvoklī

Lūdzu, sakiet, ko man darīt? Ja izcelsies ugunsgrēks, vainīga būs dzīvokļa īpašniece, es! Defekts, par kuru atbild “Liepājas namu apsaimniekotājs”, bojā manu īpašumu. Kurš atbildēs par mana dzīvokļa bojāšanu? Saprotu, ka it kā par dzīvoklī notiekošo atbildu es, saimnieks, par koplietošanas telpām – apsaimniekotājs. Tomēr, ja mans īpašums bojāts kāda neizdarības dēļ no ārpuses, vai man ar to jāsamierinās?

SIA “Liepājas namu apsaimniekotājs” (LNA) pārstāvis Kristers Zēbergs informē, ka, saņemot sūdzību pēc pirmā applūšanas gadījuma septembrī, LNA darbinieki apsekojuši jumtu un konstatējuši kāda pašdarbību.

Kristers Zēbergs
SIA “Liepājas namu apsaimniekotājs” pārstāvis

Pirmoreiz, kad dzīvokļa īpašnieks ziņoja par problēmu, jumts tika apsekots. Visticamāk, kāds iedzīvotājs lietus ūdens satecē bija salicis ķieģeļus, līdz ar to ūdens neaizplūda, sakrājās. Ūdenim kaut kur bija jānokļūst, tāpēc tas tecēja caur šā dzīvokļa griestiem.

Pašdarbību apsaimniekotājs novērsa, tomēr plūdi dzīvoklī turpinājās. Pēc nākamajām sūdzībām LNA piesaistīja mājas, tostarp jumta, renovācijas veicējus, kuriem defekti jālabo garantijas ietvaros (garantijas termiņš beigsies gaidāmajā vasarā). LNA pārstāvis Zēbergs nespēj paskaidrot, kāpēc defekts nav novērsts aizvien.

Kristers Zēbergs
SIA “Liepājas namu apsaimniekotājs” pārstāvis

Būvnieks māju vairākkārt apsekojis, darbus veicis. Acīmredzot kaut kas līdz galam nav izdarīts.

Veikto būvdarbu vadītājs Ivars Dimza informē, ka renovācijas darbi veikti atbilstoši projektam. Par jumta defektu, kas kaitē augšstāva dzīvoklim, būvnieks no LNA esot uzzinājis šogad, nevis pērnā gada rudenī, kad plūdi sākušies.

Ivars Dimza
būvdarbu vadītājs

Ar šādiem kausētiem jumtiem gadās problēmas. Mēdz būt, ka kaut ko atplēš vējš. Jāņem vērā, ka mums te ir Liepājas vēji. Ar gadiem kaut kur var izveidoties sūce. Vizuāli nofiksēt nevar. Vēl piektdien tika aizsūtīti cilvēki, ap stāvvadu, savācēju tika veikta papildu līmēšana, hidroizolēšana, bet vizuāli defektu nevar redzēt. Ja turpinās tecēt, tas nozīmē, ka jumta segums jātaisa vaļā pilnībā un jākausē viss no jauna. Kad varēs, taisīsim pilnībā vaļā to posmu un skatīsimies.

Ja īpašumam (dzīvoklim) radušies zaudējumi, būvdarbu vadītājs Dimza aicina dzīvokļa īpašnieci vērsties ar pretenzijām pie apsaimniekotāja, lai pēcāk apzinātu katra atbildību un vai kādam jāsedz zaudējumi.

LNA pārstāvis Zēbergs informē, ka LNA apsekos dzīvokli, lai noskaidrotu, vai ūdens nav ietekmējis elektrokomunikācijas. Ja problēmas tiks konstatētas, tikšot meklēts risinājums.

3 komentāri