“Krāpšanas un melu shēma!” Izklaides ceļojumi sociālo darbinieku pieredzes apmaiņas aizsegā – ziņo par iespējamu krāpniecību

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

1 komentārs

Rēzeknes puses iedzīvotāji, ceļotāju grupa, ziņo par Inesi Korneti, ceļojumu organizatori, kura mēnešiem ilgi vilcinājusies atdot naudu mājās palikušajiem ceļotgribētājiem par Covid-19 pandēmijas dēļ atceltajiem ceļojumiem. Tāpat vīlušies ceļotāji stāsta, ka Kornete vismaz daļu ceļojumu organizējusi, iespējams, negodprātīgi: piesaistījusi projektu, kas paredzēti sociālo darbinieku pieredzes braucienu organizēšanai, finansējumu, lai gan ceļotāji nemaz nav sociālie darbinieki.

Rēzeknē “Bez Tabu” tiekas ar diviem ceļot gribētājiem, kuri stāsta, ka Inese Kornete klientus, īpaši nereklamējot, bet gan caur draugiem un draugu draugiem pulcējusi no visas Latvijas. Tāpat viņi teic, ka no Rēzeknes puses šogad plānotajam 10 dienu ceļojumam uz Norvēģiju bija pieteikušies vismaz seši cilvēki.

Jānis
vēlējās redzēt fjordus

Man pateica, ka ir pēdējā biļete par 450 eiro. Redzēt fjordus ir mans sapnis. Cena arī it kā normāla. Pagājušā gada rudenī Inesei uz personīgo kontu pārskaitīju 450 eiro. Brauciens bija paredzēts 26. jūnijā, biju saplānojis atvaļinājumu.

ceļotgribētāja, vēlas palikt anonīma

Nauda – 450 eiro- bija jāiemaksā pilnīgi visa un uzreiz.

Ceļotgribētāji uzrāda bankas kontu izdrukas, kas pierāda, ka nauda par ceļojumiem pārskaitīta uz Ineses Kornetes privāto kontu.

Covid-19 pandēmija ceļojumam “norāva stopkrānu”. Pandēmija ne vien izjauca ceļotāju plānus, bet arī “izvilka no skapja” Ineses Kornetes skeletus. Uzklausītie Kornetes klienti stāsta, ka viņi un vēl daudzi (no Rēzeknes puses vismaz seši cilvēki) mēnešiem ilgi pieprasījuši, gaidījuši no Kornetes naudas par nenotikušo ceļojumu atmaksu.

ceļotgribētāja, vēlas palikt anonīma

Maijā es viņai zvanīju. Protams, necēla klausuli. Tad aizsūtīju īsziņu, ka gribu atgūt naudu. Viņa man uzreiz atzvanīja un mēneša laikā solīja to lietu nokārtot. Nākošais datums – 29. jūnijs. Tātad apritēja vairāk nekā mēnesis, bet naudas nebija. Prasīju, kad varēšu dabūt naudu. Viņa man neatbildēja pilnīgi neko. Vēlāk, jūlijā, teica, ka naudu ieskaitīs kontā, bet pa daļām. Tomēr to naudu tā arī neieskaitīja. Tā epopeja ievilkās. Kā ar solījumiem? Es viņai teicu, ka mani izbrīna fakts, ka nerūp reputācija.

Arī internetā lasāmas dažas sūdzības par Ineses Kornetes rīkotajiem ceļojumiem.

sūdzība internetā

Šausmas! Ar sievu esam piedzīvojuši melu un solījumu pilnus 5 mēnešus. [..] Tikām ievilkti krāpšanas un melu shēmā. [..] Ticot stāstam, samaksājām par četrām personām (summa nav maza). [..] Katru reizi, kad pienāk naudas atmaksas termiņš, neceļ telefonu. Pēc vēl kāda laika sola skaitīt naudu pa daļām. Zvana, saka, ka ir izskaitījusi, bet no naudas ne miņas. Tā jau vairākas reizes, ka nauda it kā izskaitīta, bet, brīnums, neaiziet, vainīgas bankas.

Kā ar nodokļu maksāšanu?

Vīlušies mājās palikušie no Rēzeknes puses teic, ka uzticējušies Kornetei, līgumus neesot slēguši, kas bijusi kļūda. Uzklausītie ir neziņā, vai, saņemot naudu par ceļojumiem uz privāto kontu, Kornete nomaksājusi valstij nodokļus. Valsts ieņēmumu dienestā (VID) informē, ka, ja juridiska vai privātpersona gūst peļņu, nodokļi ir jāmaksā.

Evita Teice-Mamaja
VID pārstāve

Ja cilvēks veic kādu sistemātisku darbību ar mērķi gūt peļņu, viņam šī darbība jāreģistrē VID kā saimniecisko darbību. Kad no tās gūst peļņu, no tās jānomaksā attiecīgie nodokļi.

Uzklausītie klienti stāsta, ka Kornete, taujāta par nodokļu nomaksu, esot taisnojusies, ka materiālo labumu negūst.

ceļotgribētāja, vēlas palikt anonīma

Tas tā interesanti: saņem lielu naudu no cilvēkiem, organizē ceļojumus, bet labumu negūst. Kaut kāda labdarība?

Arī VID ir bažīgi par šādu saimniecisko darbību, tāpēc iesaka Kornetes klientiem ar iesniegumiem vērsties VID.

Evita Teice-Mamaja
VID pārstāve

VID, protams, to var pārbaudīt. Šādās situācijās, kad cilvēkiem rodas aizdomas par iespējamām nelikumībām un nodokļu nemaksāšanu, protams, mums ļoti palīdzētu, ja cilvēki vērstos VID ar iesniegumiem par saviem stāstiem, ar informāciju un dokumentiem.

Ziņo par iespējamu krāpšanos, ceļojumus rīkojot sociālo darbinieku pieredzes apmaiņas braucienu aizsegā

Uzklausītie ceļotgribētāji stāsta, ka Kornete ar ceļojumu organizēšanu nodarbojas sen. Viņi teic, ka iepriekš, daļā notikušo ceļojumu, Kornete esot piekodinājusi ceļotāju grupas dalībniekiem izlikties par sociālajiem darbiniekiem. Kā sapratuši no pašas Kornetes, vismaz daļa braucienu tiekot rīkoti, iespējams, negodprātīgi kādu projektu ietvaros. Ceļotāji sapratuši, ka caur projektiem Kornete piesaistījusi līdzekļus rīkot pieredzes apmaiņas braucienus sociālajiem darbiniekiem, bet patiesībā, iekasējot papildu naudu no ceļotājiem, vedusi tos, kuri nav sociālie darbinieki. Turpinājumā par šo izsakās kliente Ināra.
Ināra
devās ceļojumā pērn

Viņa mums lika tā kā teikt, ka, ja prasīs, kādā sakarā un kur mēs braucam, mēs braucam pieredzes apmaiņā kā sociālie darbinieki. Lasīju bukletu, aprakstu par mūsu ekskursiju uz Skotiju, summa būtu bijusi krietni lielāka, bet, tā kā viņa uztaisījusi to projektu, mēs braucām pēc tā projekta, tad mums sanāca lēti.

“Bez Tabu” centās sazvanīt ceļojumi organizatori Inesi Korneti, tomēr viņa neatbildēja uz telefonzvanu. Iespējams, tas tādēļ, ka jau zināja par “Bez Tabu” iesaistīšanos, turklāt iepriekš ar viņu bija sazinājies “Latvijas Radio”, kam Kornete pauda: ”Jā, es ceļoju tikai ar draugiem, bet mani draugi iesaista savus paziņas, un tad rodas domstarpības. Dažreiz caur projektiem, jā. Citreiz paši mēs. Ļoti daudz draugi ir visur pasaulē. Strādāju ar dažādiem projektiem, un tie palīdz.”

“Bez Tabu” noskaidroja, ka sociālā darba sfērā Kornete strādā jau ļoti ilgi. Savulaik strādāja bērnunama Vidzemē vadības komandā, projektu ietvaros rīkojusi ekskursijas uz ārzemēm bērnunamu audzēkņiem. Publiskajā telpā Kornete informējusi, ka ir projektu vadītāja Latvijas Bērnu sociālās aprūpes iestāžu vadītāju asociācijā (LaBSAIVA).  Kā liecina Uzņēmumu reģistra dati, LaBSAIVA reģistrēta Rīgā, Imantas 7. līnijā 4. Tur atrodas Rīgas domes Labklājības departamenta paspārnē esošais sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas Bērnu un jaunieša centrs “Imanta”. Centra darbinieki, “Bez Tabu” uzrunāti, saka, ka ir dzirdējuši par Inesi Korneti, tomēr viņa konkrētajā sociālās aprūpes institūcijā nekad neesot strādājusi, neesot arī redzēta iestādes telpās. Centra “Imanta” darbinieki ieteica par sociālo darbinieku pieredzes apmaiņas projektiem vaicāt Rīgas domes Labklājības departamentā.

Rīgas pašvaldības Labklājības departamentā informē, ka projektus, caur kuriem Kornete, iespējams, organizējusi braucienus neadministrē un neuzrauga konkrētais departaments. Pieļāva, ka tie, iespējams, esot kādi Eiropas Savienības projekti. Labklājības departamenta pārstāvji ir nepatīkami pārsteigti, ka LaBSAIVA reģistrēta viņu pārraudzībā esošā iestādē. Departamentā arī apņemas skaidrot, kāpēc šī asociācija tur reģistrēta, meklēšot pašu Korneti, lai lūgtu skaidrojumu.

Pēc mediju, tai skaitā “Bez Tabu, iesaistīšanās ceļotāju grupai no Rēzeknes puses, kas, kā stāsta Kornetes klienti, sastāvot no sešiem cilvēkiem, ceļojumu organizatore beidzot atdevusi pieprasīto naudu. Tāpat viņi stāsta, ka Kornete turpinot vākt ceļotājus jauniem braucieniem, lai norēķinātos ar tiem, kuri vairs sadarboties ar Korneti nevēlas, bet gan pieprasa atdot naudu. iedzīvotāji, kuri nav atguvuši naudu, aicināti vēsrties Valsts policijā.