Konkursu lapas, kurās vēl neviens nav laimējis? Patiesība par soctīklu viltus laimētavām!

Diāna Logina

Autors: Diāna Logina

Bez Tabu raidījuma producente. Atbild par Bez Tabu saturu un komandas darbu.

6 komentāri

Nav noslēpums, ka portāls “facebook.com” ir ne vien platforma, kurā ērti sazināties ar draugiem un paziņām, bet arī vieta, kur iespējams piepildīt ilgi lolotus sapņus – piedalīties loterijās un laimēt balvas, kuras kārotas jau sen. Taču uzraugošās institūcijas norāda, pēdējā laikā pieaudzis cilvēku sūdzību skaits, kuri konkursos uzvarējuši, taču balvas nav saņēmuši.

Talsenieks Janeks stāsta, ka portālā uzgājis kādu īpaši vilinošu piedāvājumu – loteriju lapā ”Laimes lapa”, kurā iespējams laimēt naudas balvu 300 eiro apmērā. Par viņa veiksmi esot paziņots jau 28. janvārī, taču laimestu nav saņēmis joprojām. Vēl vairāk, pēc mēģinājumiem sazināties ar administrāciju un neglaimojošajiem komentāriem, viņš kā lietotājs ticis bloķēts.

”Laimes lapa” ir izpelnījusies milzu popularitāti – šobrīd lapai seko 16,208 portāla lietotāji, kuriem katru dienu tiek piedāvāta iespēja piedalīties izlozēs, kurās tiek piedāvātas vilinošas balvas– jaunākie telefonu modeļi, naudas balvas un pat automašīnas atrodas tikai divu datora peles klikšķu attālumā. Tomēr, kā norāda IT drošības speciālists Gints Malkalnietis, ”sarkanie signāli” šajā lapā atrodami ik uz soļa.

Gints Malkalnietis
CERT.LV eksperts

Sāksim ar to, ka Latvijā izlozēm ir jābūt loterijas numuriem, šeit nav nekādas reālas kontaktinformācijas. Šeit vienkārši norādīts, ka tā bezpeļņas organizācija, kas bez maksas sniegs jums kaut ko, kas nepieciešams dzīvē. Nu neizklausās ticami.

 

Bez Tabu pārliecinās, ka piereģistrēties lapā un kļūt par vienu no izlozes dalībniekiem ir vairāk nekā vienkārši. Tiesa gan, pēc pāris datorpeles klikšķiem dalībnieks jau tiek aizvests uz pavisam citu interneta vietni. Šoreiz tā apsola iespēju tikt pie lielākā laimesta savā dzīvē, ja vien veltīsi nedaudz laika un aizpildīsi pieteikumu. Tajā, anketas autoriem vien zināma iemesla dēļ, tiek prasīti personas dati, bet nākamajā solī – arī nauda. Lai piedalītos izlozē, jānopērk loterijas biļete. To cenas – sākot no 9 līdz pat 30 eiro.

Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija norāda, ka krāpniecisku portālu uzraudzība viņu pienākumos neietilpst. Par loterijām, kurās saskatāmas krāpnieciskas shēmas, viņi informējot policiju.
Savukārt Patērētāju tiesību aizsardzības centrā šogad saņemtas jau vairākas sūdzības par krāpnieciskajām sociālo tīklu aktivitātēm, taču to apjoms šobrīd nav tik liels, lai uzsāktu lietvedību.

Neraugoties uz to, patērētāju aizstāvji aicina ziņot par šiem un līdzīgiem gadījumiem, lai vajadzības gadījumā varētu pieņemt mērus.

Pagaidām secinājums ir viens – katram pašam rūpīgi jāizvērtē interneta portālu lapas, un ikviena no tām jāuztver kā viena no iespējamajām krāpnieciskajā shēmām, lai pēc iespējas vairāk pasargātu sevi.

Foto