Konflikti un likumpārkāpumi Mazā Baltezera krastā; šķēršļi uz tauvas joslas sanikno iedzīvotājus un atpūtniekus

Oļegs Visockis

Autors: Oļegs Visockis

103 komentāri

“Bez Tabu” skatītājs, kurš vēlas palikt anonīms, bieži viesojoties pie vienīgās daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas Mazā Baltezera krastā. Un pirmās problēmas ar tauvas joslas neievērošanu esot novērotas tepat kaimiņos.

Kaspars

Vēlētos, lai jūs noskaidrojat, kādā sakarā Mazā Baltezera ezera krastos lielākā daļa tauvas joslas ir apbūvēta ar sētām, laipām un citām nelegālām būvēm, kas liedz brīvu piekļuvi ikvienam novada iedzīvotājam! Sanāk, ka visam novadam ir jādala trīs pludmalītes, kamēr pārējo ezeru ieskauj privātīpašumi ar privātām peldvietām. Daži ir pat tik nekaunīgi, ka žogu ielaiž iekšā ūdenī un izvieto bojas gar savu krastu!

Patiesi, īpašumā līdzās daudzstāvu namam žogs ir teju līdz pašam krastam, izvietota arī brīdinoša zīme. Trūkst vēl tikai nikna, nepiesieta suņa un apsarga ar ložmetēju. Uzrunāt īpašuma saimnieku gan neizdodas. Tajā pašā laikā teorētiski pieeja tauvas joslai nav liegta. Mazais Baltezers ir teju divus kvadrātkilometrus plašs. “Bez Tabu” nolemj apsekot arī citas piekļuves vietas.

Drīz vien sastopam kādu ģimeni, kurai tauvas joslu problēma ir labi zināma. Artūrs ar sievu Ilzi bieži vien dodas pastaigās gar Mazā Baltezera krastu – kā vasarā, tā arī ziemā. Ģimene pavada “Bez Tabu” filmēšanas komandu uz vietu, kur vēl šopavasar izvērtās konflikts tieši par tauvas joslu.

Artūrs: Viņi tagad uztaisīja [apstādījumus], lai te nevarētu iziet.

Ilze: Un es tur līdu cauri, garām. Man tur gāžas rati. Es domāju, – pat nevar pastaigāties, nevienam taču netraucēju.

Ilze ir neizpratnē, kāpēc īpašniekiem ir jābūt tik privātīpašnieciskiem, liedzot piekļuvi ezera krastam.

Dodoties tālāk gar krastu, sastopam Andri, kuram pieder zeme pie Mazā Baltezera un kurš nav norobežojis tauvas joslu. Andris gan norāda uz citu vietu pretējā krastā, kur ir patiešām apbūvēta krasta zona.

Ādažu novada būvvalde, veicot tauvas joslas apsekošanu, ir konstatējusi pārkāpumus, par kurām ir uzsāktas Administratīvās lietvedības. Īpašumu saimniekiem piemērotas soda naudas un likts nojaukt patvaļīgi izveidotos šķēršļus.

Ingūna Urtāne
Ādažu novada būvvaldes vadītāja

Ir gadījumi, kad uz brīdi tauvas joslu atbrīvo, bet pēc laika atkal uzliek atpakaļ nožogojumu. Ja īpašnieks labprātīgi neveic tauvas joslas atbrīvošanu, tad būvvalde var pieņemt lēmumu par patvaļīgi uzbūvētā nožogojuma nojaukšanu. Nekustamais īpašums var būt līdz pašam ūdenim, bet zemes īpašniekam nav tiesību apbūvēt vai citādi nosprostot tauvas joslu, īpašniekam tauvas josla ir apgrūtinājums.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija tikmēr norāda, ka pašreiz izmaiņas Zvejniecības likumā saistībā ar tauvas joslām neesot paredzētas.

103 komentāri