“Kāpēc nebrīdina!?” Ģimene Kurzemē regulāri baidās par kārtējo lauku miglošanu

Oļegs Visockis

Autors: Oļegs Visockis

180 komentāri

“Bez Tabu” skatītājas Lienes ģimene pirms dažiem gadiem pārceļas no Liepājas uz Otaņķu pagastu. Saimniecība atrodas starp diviem laukiem – vienā tiek audzēta labība, bet otrā jau griezdamies zied kartupeļu laksti. Un Liene ir neizpratnē, vai tiešām lauku apsaimniekotāji var bez brīdinājuma miglot laukus, nerēķinoties ar apkārtējiem iedzīvotājiem.

Liene atklāj, ka viens no apsaimniekotājiem patiešām brīdina par miglošanu, piezvanot vai nosūtot īsziņu kaimiņienei. “Tad es varu plānot to dienu citādāk, piemēram, ar bērniem aizbraukt kaut kur uz pilsētu.”

Tomēr otra lauka apsaimniekotājs neuzskatot par vajadzīgu informēt par miglošanas plāniem.

Vēl nesen nosvinēta nevis viena, bet gan dubulta dzimšanas diena, jo Liene ir māmiņa dvīņiem. Namiņā dzīvo arī suns. Un lauku miglošanas regulāri draudot izjaukt svētkus un gluži vienkāršu ikdienu. Arī šoreiz viens no kaimiņiem pabrīdina par miglošanu, pēc kā Liene vienojas, ka šo darbību varētu atlikt, jo pagalmā norit dzimšanas dienas pikniks. Kaimiņš piekāpjas, kamēr otrs “miglotājs” turpina savu ceļu.

Liene gan norāda, ka pati ar, viņasprāt, nepieklājīgo kaimiņu neesot sazinājusies. To izdara “Bez Tabu”.

Viens no laukstrādniekiem: Neko tādu jau te nedara, lai indētu bērnus nost.

Bez Tabu: Tas ir skaidrs. Vienkārši, kad miglo lauku, varētu piezvanīt un pateikt, ka – re, mēs miglosim…

Tas pats laukstrādnieks: Bet papildu mēslojumu miglojot jau nav jāzvana.

Otrs laukstrādnieks: Šitos te [rāda uz kameru un mikrofonu] pa priekšu aiznesat uz mašīnu un tad varam parunāties. Nevis bez, bet uz mašīnu un tad parunāties.

Sastapt no Lienes netālu dzīvojošo galveno lauksaimnieku gan neizdodas, taču klātesošie dēli, ieraugot filmēšanas kameru, momentāni “norij mēli”. Tomēr aizkadrā kungi jau ir krietni runātīgāki un uzsver, ka Latvijā neesot tādu noteikumu, kas liktu par pienākumu ziņot apkārtējiem iedzīvotājiem par lauku miglošanas plāniem.

To apstiprina arī Zemkopības ministrijas Lauksaimniecības departamenta Lauksaimniecības resursu nodaļas eksperte Ilze Magone, kura piebilst, ka šāda rīcība tomēr esot ieteicama, vēlama. Savukārt, ja iedzīvotājiem rodas aizdomas, ka lauku miglošana notiek pretstatā noteikumiem, tad par to ir jāziņo Valsts augu aizsardzības dienestam.

Un Liene pirms pāris gadiem to arī izdarīja, lai veiktu pārbaudi un pārliecinātos par dabai un arī apkārtējiem nodarītā kaitējuma iespējamību. Valsts augu aizsardzības dienests nekādus pārkāpumus gan nekonstatēja, taču iesaka lauksaimniekiem neturēt no kaimiņiem slepenībā savas ieceres.

180 komentāri