Kaimiņš Inčukalna pusē bloķē piekļuvi pensionāru īpašumam

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

31 komentārs

”Baižkalnu” mājas Inčukalna novadā atrodas A2 šosejas Rīga-Sigulda-Igaunijas robeža tiešā tuvumā. Tieši no šosejas visērtāk var nokļūt īpašumā, kur dzīvo trīs paaudžu ģimene. Saspīlējums attiecībās ar kaimiņiem novedis pie tā, ka nu viņu īpašumam bloķēta piebrauktuve no minētās šosejas.

Kaimiņš ”Baižkalnu” īpašniekiem nosūtījis paziņojumu, ka turpmāk katru gadu par ceļu nāksies maksāt 200 eiro, jo tas atrodas uz viņa īpašuma. Ģimene šo paziņojumu ignorējusi, kas rezultējies ar to, ka kaimiņš uz ceļa izvietojis betona bluķus, tādējādi bloķējot piekļuvi ”Baižkalniem”.

Kaimiņš ar bluķiem bloķējis arī otru iebrauktuvi īpašumā. Attiecības ar kaimiņiem pasliktinājušās pirms vairākiem gadiem, kad Brigitas ģimenes locekļi turpat pie mājām vēlējās izveidot mototrasi. Par to savulaik vēstīja arī raidījums “Bez Tabu”. Pēc saņemtajiem iebildumiem, trase tomēr pilnvērtīgu darbību neturpināja, taču tas nebija pietiekams iemesls attiecību uzlabošanai.

Brigita
Dzīvo ”Baižkalnos”

Tūlīt būs trīs mēneši, kopš ceļš aiztaisīts. 19. janvāra vakarā kaimiņš bija izsaucis celtni, aizlika bluķus priekšā. Kad izsaucām policiju, viņš novicināja kaut kādus papīrus, tā tas arī palika. Ātrai palīdzībai nav, pa kurieni iebraukt. Mēs te trīs veci cilvēki esam, neviens neko nesaka.

Ģimenes īpašumam var piekļūt arī no otras puses, tomēr, piemēram, atkritumu izvedēji paziņojuši, ka nebrauks pa sliktā stāvoklī esošo ceļu, tādēļ pensionāriem konteiners nu jāstumj līdz kaimiņa īpašumam.

Kaimiņš sākotnēji atbild uz telefona zvanu, taču, uzzinot, ka zvana no raidījuma “Bez Tabu”, sarunu pārtrauc. Brigitas ģimene pārliecināta, ka pašvaldība ilgstoši neatbrīvo ceļu, jo blakus īpašums pieder vietvaras deputātes ģimenei. Kaimiņa meita ir krietni runātīgāka un gatava skaidrot ģimenes rīcību.

Līga
kaimiņa meita, vietējā deputāte

Diemžēl tā ir kaimiņu neizdarība divdesmit gadu laikā. Ceļš nav servitūts. Paši var paskatīties zemesgrāmatā, ir tikai atzīmē, bet nav ieraksta par ceļa servitūtu. Mēs piedāvājām noslēgt līgumu, neviens neizrādīja interesi. Mēs jau pirms gada vai diviem ceļu sakārtojām. “Baižkalnu” īpašnieki tikai turpina braukt. Viņiem ir lieli busi, viņi izdangā ceļu. Mēs pa savu naudu salabojam.

Arī pašvaldībā apstiprina, ka servitūta tiesības nav līdz galam nokārtotas. Zemesgrāmatā izdarīta atzīme par servitūtu, bet ne ieraksts. Šī nepilnība dod iespēju ceļu neļaut izmantot citiem.

Kaimiņa meita apliecina, ka piekļuve ceļam nekavējoties tiks atjaunota, ja iebrauktuvei noteiks servitūta statusu.

Pašvaldības komitejas sēdē 28. aprīlī paredzēts skatīt pašvaldības policijas sagatavoto informāciju, lai spriestu, kā traktēt betona bluķu izvietošanu.