“Kādu skolu viņi beiguši?! Pat es, pavāre, tā neizdomātu!” Cauruļu “meistardarbs” dzīvokļos Alūksnē; cīnās ar renovācijas sekām

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

181 komentārs

Rubrikā “Toreiz un tagad” raidījums “Bez Tabu” atkārtoti viesojās Alūksnē pie Valdas, kuras dzīvoklī daudzdzīvokļu nama renovācijas ietvaros bija izbūvējuši absurdu “dekoru”: siltuma caurules vijās uz vairākām sienām, pamatīgi bojājot skatu.

Kad raidījuma komanda pie Valdas viesojās šā gada ziemā, viņa savu dzīvokli salīdzināja ar katlu māju, jo uz vairākām mitekļa sienām nepaslēptas bija izvilktas siltuma caurules, kas pamatīgi bojāja skatu. Valda strādnieku veikumu ieraudzīja, kad nama renovācija bija pabeigta. Viņa ikdienā nedzīvo miteklī, tā uzraudzību renovācijas laikā uzticēja nama vecākajam, kurš arī ar parakstu pieņēma mājas renovāciju. Vairāk par situāciju Valdas dzīvoklī šā gada sākumā uzzini šeit. 

Jūlija vidū “Bez Tabu” atkārtoti viesojās sievietes dzīvoklī. Miteklī aizvien “rotā” siltuma caurules. Valda pieprasīja veikt kļūdu labojumu, apsaimniekotājs, renovācijas darbu kūrētājs “Alūksnes nami”, piedāvājis paslēpt caurules, kas izmaksāšot 1800 eiro, kurus gan būšot jāmaksā pašai Valdai. Dzīvokļa īpašniece negrasās atdarīt savu maku.

Ziemā, kad Valda pirmoreiz vērsās raidījumā “Bez Tabu”, nama apsaimniekotājs pārmeta dzīvokļa saimniecei, ka viņa pati esot vainīga, jo, esot mitekļa īpašniecei, viņai vajadzēja kontrolēt darbus dzīvoklī un pieprasīt darbus veikt citādāk, ja piemeklētais risinājums neatbilst. Uz to Valda šodien atbild tāpat kā ziemā: tā kā dzīvoklī ikdienā neuzturas, renovācijas procesā ietilpstošo remontdarbu uzraudzību uzticēja mājas vecākajam, kurš arī pieņēma visu renovāciju.

Foto: EKRĀNUZŅĒMUMS, BEZ TABU

Valda raidījumam atklāja jaunu faktu: siltuma caurules “rotā” sienas arī citos dzīvokļos, par ko “Bez Tabu” pārliecinājās. Arī šo citu dzīvokļu saimnieki ir neizpratnē par risinājumu. Pretēji apsaimniekotāja paustajam, ka bija tiesības iebilst un pieprasīt izbūvēt citādāk, iedzīvotāji norāda, ka esot nostādīti fakta priekšā: būvēšot tā un ne citādāk. Tāpat Valda un citi iedzīvotāji norādīja, ka pirms darbu uzsākšanas cauruļu vilkšanas dzīvokļos neviens nav iepazīstināts ar to, kā siltuma caurules izbūvēs mitekļos.

Valda
dzīvokļa īpašniece

Normāli būtu, ka no sākuma sagatavo projektu, dodas runāt ar iedzīvotājiem, kurus tas viss skars. Pie kaimiņiem neviens nav bijis ar tiem plānojumiem. Es nezinu, kādi diplomi viņiem ir, kādu skolu beiguši, bet te viss parādās. Pat es, pavāre būdama, neizdomātu tādu sistēmu! Kaimiņienes dzīvoklī bērniņi stūma gultu un atsita vaļā krānus, applūdināja istabu. Netīšām! Kā tām caurulēm staigāt garām?

Mājas vecākais Aivars Platnieks raidījumam “Bez Tabu” taisnojās, ka, kad pienāca kārta cauruļu vilkšanai dzīvokļos, bijusi jau ziema, bijis nepieciešams steigšus izbūvēt siltuma caurules, lai pēc iespējas ātrāk varētu pieslēgt apkuri.

Mājas vecākais raidījumam pauda pārliecību, ka, pat ja pirms darbu uzsākšanas dzīvoklī ar Valdu konsultētos, viņa tāpat neļautu uzlauzt rīģipša pārsegumu, aiz kura varētu paslēpt caurules (tur vijās vecās komunikācijas). Valda gan uz to atbildēja, ka būtu ļāvusi tā rīkoties. Viņa uzsvēra, ka nu tēriņi, lai paslēptu caurules būs krietni dārgāki, nekā uzlauztā rīģipša savešana kārtībā, ja šāds risinājums tiktu piedāvāts.

Apsaimniekotājs: “Gaumes jautājums, bet tajā brīdī tas bija labākais risinājums.”

Apsaimniekotāja un renovācijas darbu kūrētāja “Alūksnes nami” valdes loceklis Mārtiņš Kaļva piekrita, ka skats Helēnas ielas dzīvokļos nav labākās prakses piemērs, tomēr norādīja, ka mājas vecākais kā iedzīvotāju pārstāvis šādam risinājumam neesot iebildis. Tāpat Kaļva norādīja, ka par notiekošo dzīvokļos primāri atbildīgi to īpašnieki, kuri varēja neļaut uzsākt darbus mitekļos un uzstāt veikt korekcijas projektā, ja piemeklētais risinājums neapmierināja.

Mārtiņš Kaļva
SIA “Alūksnes nami” valdes loceklis

Risinājumu atrada, piedāvāja, mājas vecākais to apstiprināja. Sanāca tā, kā sanāca. Jā, gaumes jautājums, bet tajā brīdī tas bija labākais risinājums. Ja dzīvokļu īpašnieki vēlas veikt izmaiņas tagad (paslēpt caurules), darbi jāsaskaņo.

“Alūksnes nami” nav ar mieru apmaksāt cauruļu paslēpšanas darbus. Valdas dzīvoklim izveidota tāme, darbi izmaksāšot 1800 eiro, bet rēķins, ja piekritīs remontdarbiem, būs jāapmaksā pašai Valdai, norādīja “Alūksnes namos”.

Valda ir kareivīgi noskaņota – grasās vērsties ar sūdzību Eiropas Savienības (ES) institūcijās, kurām arī lūgs izvērtēt, vai piesaistītie ES finanšu līdzekļi nama renovācijai iztērēti labākajā veidā.

181 komentārs