“Kādam parādā teju 50 000 eiro”. Tukuma puses zemnieki izmisumā par neizmaksātajām piena naudām

Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

3 komentāri

Liels bija Latvijas zemnieku prieks, kad pērnā gada nogalē beidzot tika sagaidīta ziņa, ka celsies piena iepirkuma cenas. Bet ar laiku šo labo vēsti, vismaz Tukuma pusē, aizēno fakts, ka tās puses piena iepircēji negrib vai nav spējīgi maksāt.

Pirmās problēmas ar maksāšanu par nodoto pienu sākas pirms teju diviem gadiem. Kā stāsta zemnieki, Degoles pienotavā saimniekojošais uzņēmums SIA ”Edaks” sākotnēji palicis parādā nelielas naudas summas, tad tās sākušas pieaugt.

Zemnieki, būdami pacietīgi un pie grūtībām pieraduši ļaudis, sākotnēji bijuši ar mieru gaidīt, kad beigsies grūtie laiki, bet visam ir savs mērs.

Svetlana
Zemniece

Ar firmas īpašnieci ir sēdēts pie galda un runāts ne reizi vien. Neko vairāk, kā solījumus – “Будет. Будет” (Būs. Būs) neesam sagaidījuši. Mums ir apnicis klausīties solījumos. Cik ilgi tā var turpināties!

Kā saka laukos saimniekojošie, piena pārstrādes uzņēmuma priekšniece nu vairs ar viņiem nekomunicē, uz zvaniem neatbild. Kad Degoles pienotavā ierodas Bez Tabu, vadītājas uz vietas nav un, kā saka darbiniece, nebūs. Rīgā ir kāda adrese, kurā esošās ēkas uzņēmums izmanto kā noliktavu.

Tur sastaptā darbiniece saka, ka vadītāju arī te nesastapsim. Bez Tabu vairākas reizes zvana firmas direktorei, bet viņa uz zvaniem neatbild. Lopkopjiem palīdzēt var Lauku atbalsta dienests, kuri var palīdzēt sagatavot nepieciešamo prasību tiesai, lai uzsāktu parāda piedziņas procesu, jo tiesvedība šobrīd ir vienīgā zemnieku iespēja.

Andris Lācis
Lauku atbalsta dienesta pārstāvis

Gan Lauku atbalsta dienesta likums, gan likums par maksājumiem par nepārstrādātās lauksaimniecības produkcijas ražotājiem paredz tikai tiesības pārstāvēt šo lauksaimnieku tiesības tiesā.

Uzsākt šo tiesvedību, bet nekāda veida iejaukšanās vai citas darbības likums neparedz. Tātad šeit notiek parasts parāda piedziņas process un tiesvedība, kurā pusēm ir jāpierāda sava pozīcija.

Atliek cerēt, ka piena pārstrādes uzņēmuma vadība tomēr atradīs laiku, lai sēstos pie viena galda ar zemniekiem un stingri atrunātu risinājumu, lai visas puses ir apmierinātas.

Foto

3 komentāri