“Kādam par to jāatbild!” Gleznainā vietā Talsos sacūkots dīķis, “pacentušies” skolas renovētāji

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

2 komentāri

Leču kalna parka dīķis iekrāsojies baltas kafijas krāsā. Talsinieki neizpratnē par skatu un bažījas, vai tas uzskatāms par piesārņojumu, vai tas nekaitē dabai un dzīvajai radībai. “Bez Tabu” noskaidroja, ka vainīgi ir strādnieki, kuri renovē netālu esošo Talsu Valsts ģimnāziju.

Raidījumā “Bez Tabu” vērsās Talsu iedzīvotājs Gatis, kurš, iesūtot fotoattēlus, bažījās par tajos iemūžināto. Attēlos redzams skaistā vietā – Leču kalna parkā – esošais dīķis, kas iekrāsojies brūnganā krāsā, kas Gatim liek satraukties. Šāds skats apkaimē paveras aptuveni divas nedēļas, stāstīja Gatis.

Gatis
Talsu iedzīvotājs

Kādam par to jāatbild!

Foto: Talsu iedzīvotāja Gata foto

Pēc talsinieka vēršanās “Bez Tabu” redakcijā raidījuma komanda viesojās parkā, kur pārliecinājās, ka dīķa ūdens patiesi ir nedabīgi brūnā krāsā. Parkā sastaptie talsinieki arī pauda neizpratni un lūdza noskaidrot, vai nelāgais skats saistāms ar piesārņojumu. Tāpat uzklausītie bažījās, vai netiek nodarīts kaitējums dabai, dzīvajai radībai, piemēram, zivīm dīķi un daudzām pīlēm, kas iecienījušas peldi ūdenstilpē.

Talsu novada domē informē, ka vainīgie dīķa iekrāsošanā meklējami turpat netālu. Tie esot strādnieki, kuri renovē kalna virsotnē esošo Talsu Valsts ģimnāziju.

Inita Fedko
Talsu novada pašvaldības pārstāve

Talsu Valsts ģimnāzijas pārbūves projektā bija paredzēta radiatoru skalošana. Šie ūdeņi tika novadīti lietusūdens kanalizācijas sistēmā, nezinot, ka tā tālāk ūdeni aizvadīs uz Leču dīķi.

Dīķī nonācis nezināms, tomēr, pieļaujams, liels daudzums dzelzs no mācību iestādes radiatoriem. Talsinieki un pašvaldībā uzskata, ka no radiatoriem izskaloto ūdeni ar rūsu vajadzēja savākt kolektorā, nevis izliet dabā. Tomēr kaitējums dabai nav nodarīts, norāda pašvaldībā, piebilstot gan, ka vēl tiek gaidīti pēdējo pārbaužu rezultāti.

Inita Fedko
Talsu novada pašvaldības pārstāve

Uzņēmums “Talsu ūdens” noņēma analīžu paraugus. Veica pirmās analīzes savā laboratorijā, kā arī nosūtīja paraugus detalizētākām pārbaudēm uz Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centru. “Talsu ūdens” savā laboratorijā secināja, ka dīķī  fekālais, slāpekļa un dzelzs rādītāji ir normas robežās. Tāpēc sagaidīsim arī padziļināto pārbaužu rezultātus.

Konstatējot nokrāsu, notekūdeņu komunikācijas dīķī aizdarītas ar aiztamponējumu, tādējādi neļaujot ūdenstilpes ūdenim aizplūst tālāk.

Inita Fedko
Talsu novada pašvaldības pārstāve

Sagaidot pārbaužu rezultātus un noņemot aiztamponējumu, ūdens tiks novadīts uz pilsētas attīrīšanas iekārtām. Esam izrunājuši šo situāciju ar atbildīgajiem. Pašvaldībai nav pieņemams, ka Leču dīķī šādas pārmaiņas notikušas.

Talsu Valsts ģimnāzijas renovācijas darbu ģenerālbūvnieki ir SIA “Telms” un SIA “Stats”. Renovācijas darbu izmaksas ir ap 1,5 miljoni eiro, neskaitot pievienotās vērtības nodokli.