Kādā universitātē Latvijā pieķer kārtējo lūriķi. Vai studenti jūtas drošībā?

Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

4 komentāri

Lūriķi bija, ir un būs visos laikos. Cilvēki, kuri pretēji vispārpieņemtām normām slepus mēģina aplūkot citus cilvēkus, kamēr tie vai nu mazgājas kaili vai dara ko citu. Nupat viens šāds lūriķis atkal ir pieķerts kādā studentu dienesta viesnīcā. Kāpēc atkal? Jo pēdējo mēnešu laikā tas nav pirmais gadījums. Cik tad viegli ir šādiem tipāžiem īstenot savus neķītros plānus?

Šā gada septembris. Latvijas universitātes studentu kopmītņu dušās tiek pieķerts vīrietis, kurš slepus ar mobilo tālruni filmē kailas meitenes. Viņu no kojām padzen. Šā gada novembra vidus. Pārdaugavā esošajā studentu dienesta viesnīcā notiek tāds pat incidents.

Šoreiz policija vēršas divas meitenes un puisis, vainīgo noķer, ierosina administratīvo lietvedību. Likumsargu pārstāve Gita Gžibovska atzīst, ka šādi gadījumi nav bieži. Vai tiešām studentu mītnēs to ir tik viegli izdarīt? Lemjam paši savām acīm aplūkot situāciju.

Uzrunājam Latvijas Universitāti, Rīgas Tehnisko universitāti un Stradiņa universitāti. RTU pārstāve Dita Arāja ir kategoriski pret kaut ko atrādīt medijiem, atrunājoties par privātumu.

”Tad tas nozīmē, ka ar mums neviens nerunās? Patlaban tāda versija nav izskatīta.”

Pārējās divas universitātes gan piekrīt ekskursijai. Latvijas universitātē ar dušām ir divējāda situācija. Ir gan tādas, kuras ir kopējas divām istabām, un ir tādas, kuras palikušas kopš ēkas celšanas laikiem. Tās ir vienkārši ar starpsienām atdalītas ”kabatiņas”, kurām priekšā aizvelkami aizkari.

”Daļa no šāda veida labierīcībām jau ir paspētas uzlabot. Aizkaru vairs nav, ir slēdzamas durvis.”

Uzlabotās dušas kabīnes apgrūtina lūriķu mērķa īstenošanu. To Bez Tabu pārbauda klātienē, mēģinot ar tālruni nofilmēt tukšu dušas kabīni. Stradiņu kojās arī ir kopēja mazgāšanās vieta, kas ierīkota līdzīgi kā Latvijas universitātē.

Edijs Šauers
Rīgas Stradiņa universitātes pārstāvis

Jāatzīst, ka, ja kādam cilvēkam būs neķītri plāni, viņš mērķtiecīgi meklēs iespēju to īstenot.

Ja ņemam vērā mūsdienu tehnoloģijas, tad to izdarīt ir viegli, mēs nevaram katrai dušai pielikt sargu.

Paši savām acīm redzam, ka dienesta viesnīcās tiek darīt daudz kas, lai saglabātu studentu privātumu, jo tā ir mācību iestādes atbildība. Kā uzsver Izglītības kvalitātes valsts dienesta eksperts Jānis Ivans Mihailovs, ikviens sevi un mācību iestādi cienošs rektors painteresētos kas notiek, ja ziņa par nesankcionētu filmēšanu dušās nonāktu viņa ausīs.

Jāpiekrīt pārstāvju teiktajam, – ja cilvēkam būs neķītrs mērķis, viņš atradīs veidu, kā to realizēt. Te gan jāatminas, ka pieķertajam draudēs ne vien administratīvā atbildība, naudas sods no 70 līdz 500 eiro, bet arī izslēgšana no kopmītnēm un, iespējams, arī no mācību iestādes.

4 komentāri