Kā Marija un Izolda ceļoja uz Angliju. Skarba pieredze, kas var gadīties katram!

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ļoti labi orientējas ģimeņu tiesībās un cilvēku savstarpējo konfliktu risināšanā.

47 komentāri

Marija no Limbažiem un Izolda no Jelgavas gribēja ceļot uz Angliju, lai apciemotu savus bērnus, kuri tur dzīvo jau vairākus gadus. Mazdēlam bijusi dzimšanas diena, Marijai arī. Nolēmuši kopā svinēt. Dāmas iepriekš nekad nebija lidojušas, taču, ja reiz bērni nopirkuši biļetes, nolēma izmēģināt.

Abas rūpīgi gatavojās ceļojumam. Pirms došanās uz lidostu pensionāres pārbaudīja pases derīguma termiņus. Viss bijis kārtībā. Marijas pases derīguma termiņš ir līdz 2049. gadam, arī Izoldes pase, kas izsniegta 2007. gadā, ir derīga līdz 2057. gadam. Mierīgu prātu devušās uz lidostu.

Muitas un citās kontrolēs problēmu neesot bijis, taču robežkontroles punktā saņēmušas informāciju, ka lidot nedrīkst, jo abām pases neesot derīgas lidojumam uz Angliju.

Marija

Es paliku šokā. Vispirms izgāja Izolda. Viņai pasaka, ka nederīga pase. Pēc tam man jāiet. Mīļo stundiņ, man tas pats ir. Tāds šoks. Es sapirku dāvanas, pati sapucējos.

Nekur es netieku tālāk, kā tikai līdz tai kontrolei. Pēdējā kontrole pirms lidmašīnas. Galvenais, vienam uzliek roku dzelžus. Mūsu klātbūtnē.

Viņš ir meklēšanā. Un Izolda vēl saka, vai mums arī liks tos dzelžus?

Marija mierinājusi Izoldu, ka tik traki nebūs. Roku dzelžos neesot saslēgtas, taču pēc desmitiem vakarā bijis sarežģīti nokļūt atpakaļ mājās.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāve stāsta, kālab dāmām neesot atļauts izbraukt no valsts un doties uz Angliju. Tas attiecoties uz visiem, kuriem pases izdotas ar piecdesmit gadu derīguma termiņu. Eirozonas valstīs tās derīgas ceļošanai, bet uz Angliju nē. Tas savulaik esot ziņots un informācija esot PMLP mājaslapā.

Marija uzskata, ka par to nepieciešama plašāka informācija:

Piecpadsmit gadus atpakaļ ziņojuši, ka ar šo pasi nevar braukt, kas izdota uz piecdesmit gadiem, bet vai mēs, veci cilvēki, to atceramies? Mēs taču to nezinām. Mēs braucam ar tām pasēm, kas mums ir. Mums ir derīgas un viss.

Turklāt laikā, kad pase izdota, nemaz neesot plānojušas doties uz ārzemēm, taču laiki un plāni mainījušies, kopš bērni dzīvo Lielbritānijā.

Abas kundzes vēlas brīdināt citus, kam pases derīgas piecdesmit gadus, lai uzmanās, ka nesanāk kā viņām. Turklāt ne tikai stress un ceļojums izpalicis, bet arī nācies zaudēt naudu par lidojuma biļetēm, kas iegādātas turp un atpakaļ ceļam.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāve uzsver, ka no 1. novembra ceļošanai vairs nebūs derīgas tās Latvijas pilsoņu un nepilsoņu pases, kas savulaik tika izsniegtas ar derīguma termiņu uz 50 gadiem.

Pēc Iedzīvotāju reģistra informācijas, šobrīd šādas pases ar derīguma termiņu 50 gadu ir gandrīz 60 tūkstošiem Latvijas pilsoņu un aptuveni tikpat nepilsoņu, taču pārvalde uzsver, ka ne visiem nepieciešams šo dokumentu mainīt. Ja pases turētājs neplāno tuvākajā laikā doties ceļojumos ārpus Šengenas zonas un pase ir nepieciešama tikai lietošanai Latvijas iekšienē, tad jaunu dokumentu noformēt nav vajadzības.

Jaunu pasi ir iespējams izgatavot 20 dienu laikā vai paātrinātā kārtībā piecu vai divu darbadienu laikā.

Savukārt tie iedzīvotāji, kas bieži ceļo un vēlas saņemt jaunā parauga pasi, tiek aicināti vērsties jebkurā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes teritoriālajā nodaļā neatkarīgi no savas deklarētās dzīvesvietas.

PMLP atgādina, ka kopš 2008. gada 1. jūlija ceļošanai nav derīgas arī visas Latvijas pilsoņu pases, kas izsniegtas līdz 2002. gada 30. jūnijam (ar ielīmētu fotokartīti). Visas pārējās Latvijas pilsoņu un nepilsoņu pases, kas izsniegtas pēc šā datuma, ir derīgas gan ceļošanai, gan dzīvošanai Latvijā līdz to derīguma termiņa beigām.

Gadījumos, kad pase nav derīga, lidkompānijas pat ļauj reģistrēties lidojumam, jo tām neesot jāuzņemas atbildību par pasažieru identifikācijas dokumentu derīgumu termiņiem. Pasažieriem vislabāk pirms lidojuma sazināties ar tās valsts vēstniecību, uz kuru plānots doties, lai būtu pilnīga drošība, ka personu apliecinošie dokumenti ir derīgi ceļošanai.

TOP komentāri

  • Finlandija
  • Josh Richards

    Josh Richards

    Diemžēl tās ir vecas pases, kādas netiek izsniegtas jau n-tus gadus un es jau sen atceros, kad bija paziņojums, ka šīs pases ir derīgas tikai Latvijas teritorijā un netiks pieņemtas ceļošanai vai robežas sķēršonai un visi iedzīvotāji bija aicināti tādus dokumentus samainīt, kam tās ir svarīgi. Tomēr katra cilvēka pienākums ir pāriecināties, ka viņa dokuments/i ir derīgi ceļošanai, pirms iegādāties ceļojuma biļetes. Žēl tantes, bet pašas vainīgas.
  • Mikus

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl