”Jūs esat necilvēki!” “Bez Tabu” atkārtoti apmeklē nolaisto saimniecību Inčukalna novadā

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

6 komentāri

Par saimniecību ”Vecslieces” “Bez Tabu” pirmo reizi saņēma signālu pirms nepilniem diviem gadiem. Toreiz apstiprinājās sliktākais scenārijs – jaunlopi ilgstoši bija spiesti dzīvot savos mēslos, liellopi netika baroti, turpretī vistas ūdeni, kas attecēja no izkārnījumiem pārpildītās govju novietnes.

Pirms diviem gadiem rūpes par saimniecību uzņēmās tās bijušie darbinieki, kuriem esot kļuvis žēl novārtā pamesto lopu. Kā stāstīja bijušais strādnieks Guntis, saimniecības īpašnieks esot slimnīcā, tajā laikā viņa sieva ”ārstējoties Straupē, jo dzer jau kopš Jāņiem.”

Ierodoties saimniecībā šā gada jūlija vidū, par “Bez Tabu” viesošanos īsu brīdi interesi izrāda vien liela izmēra suns, taču arī viņam mēs jau pēc brīža šķietam garlaicīgi, un viņš aiziet. “Bez Tabu” filmēšanas komandas klātbūtni pilnībā ignorē arī kāds vīrietis, kurš, kā vēlāk izrādās, ir brālis vienīgajam saimniecības darbiniekam. Īpašniece esot dienas vidū kaut kur aizbraukusi, taču strādniekam nav zināms viņas tālruņa numurs.

Darbinieks atklāj, ka no 150 govju lielā ganāmpulka tagad atlikuši vien 37 liellopi, kā arī jaunlopi.

Redzams, ka ganos esošās govis izmisīgi dodas uz izžuvušo dīķi, lai padzertos. Viens otrs lops ir nedaudz kārnāks nekā citi, taču kopumā to stāvoklis izskatās gana labs. Pēc brīža pie “Bez Tabu” filmēšanas komandas piestāj Igaunijā reģistrēts spēkrats. No tā izkāpj sieviete, kura nu esot no mammas pārņēmusi saimniecību savās rokās.

Lolita
Jaunā īpašniece

Es nevēlos ar jums šobrīd sarunāties. Saprotiet mani. Man ir ļoti grūti. Jūs zināt, kas te notiek, esat šeit jau neskaitāmas reizes bijuši. Drīz tas viss beigsies. Jums vairs nebūs jābrauc. Lūdzu, pa mierīgam. Jūs esat necilvēki. Lieciet mani mierā!

Pārtikas un veterinārais dienests saimniecībā viesojas gana regulāri un pēdējo reizi tur bija vēl jūnijā. Dienesta speciālisti lopu stāvokli novērtējuši kā labu un ir priecīgi, ka saimniecībā darbojas jaunā paaudze. ”Divu gadu laikā noticis liels progress. Jāsaka, ka viņiem bijuši gan vieglāki, gan grūtāki brīži. Esam rosinājuši arī administratīvās lietas, lai situācija mainītos. Pēdējās pārbaudes laikā redzējām, ka situācija tiešām ir uzlabojusies,” atklāj Pārtikas un veterinārā dienesta Ziemeļpierīgas pārvaldes vadītājs Mareks Samohvalovs.

No jaunās īpašnieces gan noprotams, ka viņa neplāno ilgstoši saimniecībā darboties. Iespējams, ka pavisam drīz jau atgriezīsies ārzemēs.