Jūrmalā, Jaundubultu vidusskolas stadionā, vīrietis izdara pašnāvību, garāmejošie bērni stundām spiesti skatīties uz līķi

Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

7 komentāri

Pirms teju nedēļas Jūrmalā, Jaundubultu vidusskolas stadionā, kāds vīrietis izdara pašnāvību pakaroties. Diemžēl, bet šādas situācijas notiek, bet šajā reizē Jūrmalas iedzīvotājus šokē fakts, ka policija nekādi nav aizsegusi skatu uz aizgājēja līķi, kurš virvē karājies visu acu priekšā.

Kā pirmais no skolas darbiniekiem notiekošo stadionā pamana sporta skolotājs, kurš arī sestdienās skolā bērniem pasniedz sporta nodarbības. Viņš uz darbu dodas pulksten 9.00 un redz, ka stadionā notiek rosība. Tur atrodas policisti, kuri staigā ap vingrošanai paredzētas uzpariktes, kurā pakāries vīrietis. Lai arī netālu atrodas skola, notikuma vietai blakus iela, nav bijis nekāda aizsega, kurš garāmgājējus pasargātu no nepatīkamā skata.

Edgars
Sporta skolotājs

”Līķis virvē karājās teju divas stundas. Ja mazākie bērni, kuri uz nodarbībām ieradās pirmie, neko neteica, tad lielākie, kuri nāca pēc tam, jautāja, vai esmu notikušo redzējis. Atbildēju, ka jā, bērni bija šokā!”

Skolotājam pēc redzētā rodas jautājums, vai tiešām policijai nav nekādu palīglīdzekļu, lai nepatīkamo skatu noslēptu? Par laimi, tas ir bijis sestdienas rīts, ja būtu darba diena, bērnu un vecāku plūsma gar stadionu uz skolu būtu daudz lielāka. “Bez Tabu” satiek arī skolas direktoru, kurš kameras priekšā stāties negrib. Viņš skaidro, ka, tā kā bijusi sestdiena, tikai noskaidrojis informāciju. Ja tā būtu darba diena, kad skola pilna ar bērniem, būtu cita darīšana.

Ēriks Annuškāns
skolas direktors

”Mana darbība būtu sekojoša, ka es sazinātos ar policiju un prasītu, kāds viņiem ir algoritms. Vai tā tam ir jābūt, vai ne. Ja policija teiktu, piedodiet, bet tāds ir mūsu algoritms, ka mēs nedrīkstam tur kaut ko noņemt tik un tik ilgu laiku, kamēr nav ieradies eksperts. Jā, tad es varbūt (par aizslietni) pateiktu. Bet tā ir tikai modelēšana.”

Savukārt Izglītības kvalitātes valsts dienesta vadītāja Inita Juhņēviča skaidro, ka mācību iestādes vadītājam, lai parūpētos par bērniem, ir attiecīgi jārīkojas arī brīvdienās.

”Vispirmām kārtām jāņem vērā bērnu intereses. Šajā gadījumā es saprotu, ka gadījums ir noticis sestdienā, bet neskatoties uz to, skolas direktoram ir atbilstoši jāreaģē, jo, kā jau es minēju, bērnu intereses ir prioritāte. Šādos gadījumos, ja bērniem ir nācies redzēt šādu situāciju, tad bērnus nevajadzētu atstāt vienus. Tas nozīmē, ka bērniem skolā uzreiz būtu jānodrošina psiholoģisks atbalsts. Vai tajā brīdī skolā ir klases audzinātājs vai kāds skolotājs, pēc tam var izsaukt skolas psihologu, sociālo darbinieku. Galvenais bērnus neatstāt vienus un sniegt atbalstu.”

Jau pēcāk ir jāskatās, kā bērni individuāli ir reaģējuši uz šādu gadījumu, ja nepieciešams, jāorganizē rehabilitācijas procesi. Kā tad ar policiju? Kāda ir viņu noteiktā rīcība šādos gadījumos? Tiekoties ar Valsts policijas Jūrmalas iecirkņa priekšnieku Jāni Celmiņu un runājot par konkrēto gadījumu, dzirdam, ka likumsargi no savas puses ir izdarījuši visu, ko paredz likums. Konstatējuši faktu, norobežojuši teritoriju. Ierindas policistiem ir aizliegts šādos gadījumos aiztikt nelaiķi. To darīt drīkst tikai eksperti.

”Vismaz Jūrmalas iecirknī nav nekādu aizslietņu, kurus šādā situācijā varētu izmantot. Es uzskatu, ka policisti visu izdarīja pareizi. Vai vajadzēja norobežot lielāku teritoriju, slēgt blakus esošo ielu? Es uzskatu, ka ne.”

Noteikumu, kuri regulētu to, vai attiecīgās situācijās likumsargiem ir vai nav jānosedz notikuma vietā tā, lai neviens neko no malas neredz, nav. Katrā situācijā policija rīkojoties pēc apstākļiem.