“Jāuzmanās, uzticot bērnus tādām skolām.” Vakcīnskeptiķu skolā bez licences sola “saudzīgu vidi” bez Covid‑19 ierobežojumiem

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

12 komentāri

Vakcīnu pret Covid-19 skeptiķu un epidemioloģisko drošības pasākumu pretinieku vidū ļoti pieprasīts ir projekts “Vislatvijas skola”, kura piedāvā “drošu patvērumu” tālmācībā skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties, tādējādi riskē drīzumā zaudēt darbu līdzšinējās darbavietās, kā arī bērniem no ģimenēm, kurās uzskata, ka “parastajās” skolās bērniem dara pāri, testējot un pieprasot lietot sejas maskas. Izglītības kvalitātes uzraugi atgādina, ka visiem pedagogiem jāievēro epidemioloģiskās drošības prasības, un brīdina vecākus, ka bērnu izraušana no ierastās skolas vides kādas pašiem vien saprotamas pārliecības dēļ var kaitēt skolēniem.

“Vislatvijas vidusskolas” dibinātāji ir “Brīvdabas skolas” idejas autore Lelde Žuka, “Laboratorium zinātnes skolas” vadītājs Mārtiņš Gulbis un “Skola cilvēkam” idejas autore Lauma Priekule. Tāpat dibinātāju vidū ir vairāki uzņēmēji. Aizvadītajā vasarā “Vislatvijas vidusskolas” idejas autori reklamēja skolu sazvērestības teoriju un Covid-19 skeptiķu audiovizuālajā projektā “Brīvvalsts TV”. “Vai mēs turpināsim paļauties uz autoritātēm, kuras mums norāda, kā dzīvot, audzināt un mācīt bērnus?” šādu retorisku jautājumu, reklamējot projektu iekš “Brīvvalsts TV”, uzdod līdzdibinātāja Lelde Žuka. Skolēnu vecākiem izdalītajos materiālos “Vislatvijas vidusskolas” nepieciešamību tās dibinātāji pamato ar uzskatu, ka “klasiskā izglītības sistēma tiek pakārtota Covid-19 ierobežojumiem”. “Vislatvijas vidusskola” sevi reklamē kā vidi, kur “nav jāsatraucas par epidemioloģisko noteikumu prasībām”.

Tālmācību “patvērumā” no vakcīnas un ierobežojumiem mūk daudzi

Uzdodoties par ģimenes tēvu, vakcīnskeptiķi, kuram nav tīkama bērnu testēšana skolās, “Bez Tabu” žurnālists sazinājās ar “Vislatvijas vidusskolas” pārstāvi Leldi Žuku, interesējoties par iespējām pieteikt atvases mācībām šajā skolā. Žuka informēja, ka iestāde nodrošina tālmācību. Mācības maksā 25 vai 45 eiro mēnesī par bērnu. Lētākajā variantā bērns skolojas patstāvīgi vecāku uzraudzībā, skola nodrošinot virtuālo bibliotēku un zināšanu pārbaudes darbus. Savukārt dārgākajā paketē piedāvā arī pedagoga atbalstu, bet saglabājot patstāvības principu.

Žuka uzskata, ka piedāvā bērniem saudzīgāku vidi.

Lelde Žuka
“Vislatvijas vidusskolas” pārstāve

Mēs jau strādājam no 1. septembra. Mums ir vairāk nekā 600 bērnu no 1. līdz 12. klasei, viss praktiski notiek. Mums galvenais, lai ir bērniem saudzīgā vide. Ne tikai bērniem, bet arī vecākiem, jo tas, kas jāpanes vecākiem, nav normāli.

Žuka informēja, ka daudzi pedagogi interesējas par iespējām strādāt skolā, jo īpaši šonedēļ, kad sapratuši, ka bez vakcinēšanos apliecinošā sertifikāta no novembra vidus nevarēs turpināt darbu skolās, kurās strādājuši līdz šim.

Lelde Žuka
“Vislatvijas vidusskolas” pārstāve

Pedagogu ir daudz. Tagad ir ļoti daudz. Šonedēļ vienkārši gāž no kājām gan skolu, gan pirmsskolu pedagogi. Attieksme, uzvedība no izglītības iestāžu darbiniekiem ir zem jebkādas kritikas, pārkāpj jebkādas robežas.

Žuka ir pārliecināta, ka tālmācība ļaus pedagogiem izvairīties no prasības vakcinēties, neesot klātienē arī bērniem nav jālieto sejas maskas un jāveic Covid-19 testi.

Lelde Žuka
“Vislatvijas vidusskolas” pārstāve

Ministru kabineta noteikumos ierakstīts, ka klātienes pedagogiem [jābūt vakcinētiem]. Ja pēkšņi izdomās, ka jebkuram, mums vienmēr ir variants B. Par to visi priecājas, ka vienmēr, lai vai kāda situācija būtu, ko izdomātu un kādus šķēršļus, mēs izdomāsim, ko darīt. Vai tas būs kāds juridisks dokuments, kas pasargās no šī visa.

Skolai nav licences. Domā, kā apiet aizliegumu skolot

Ja “Vislatvijas vidusskolā” uzņem bērnus, tiek pārkāpts likums, jo skolai nav izsniegta licence un mācību programmas nav akreditētas, raidījumu informēja Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) Uzraudzības departamenta direktors Juris Zīvarts.

Juris Zīvarts
IKVD Uzraudzības departamenta direktors

No izglītības iestādes pieprasīti papildu dokumenti, bet, tā kā izglītības iestādei nav licences, izglītojamie nevar tur būt. Procesu var uzsākt tad, kad saņemta licence.

Kamēr “Vislatvijas vidusskola” gaida licenci, formāli pieteikumi tiek pāradresēti uz citu pandēmijas laikā dibinātu iestādi – “Brīvdabas vidusskolu” – kurā bērni tiek reģistrēti. Lai gan šī iestāde saņēmusi licenci, tā nav akreditēta. Licence ļauj sākt mācību procesu, bet bērnu uzņemšana, nesagaidot akreditāciju, ir riskanta, jo neakreditētai mācību iestādei nav leģitīmu diplomu, ko izsniegt, uzsver IKVD pārstāvis Zīvarts.

Sarunas par un ap skolu slēgtās sarakstēs, bez klātienes mācībām no vakcīnām un ierobežojumiem mūkošie tomēr nespēj iztikt

Vecāku, pedagogu un projekta autoru diskusijas par un ap “Vislatvijas vidusskolu” notiek lietotnes “Telegram” slēgtās sarakstēs, kurās “Bez Tabu” izdevās ielūkoties. Tajās lasāmi aicinājumi piedalīties protestos pret epidemioloģiskās drošības pasākumiem un vakcinēšanos, tiek apspriesti ar mācību procesu saistīti jautājumi, kā arī tiek organizētas reģionālās vecāku un pedagogu grupas, filiāles daudzviet Latvijā. Lai gan telefonsarunā “Vislatvijas vidusskolas” līdzdibinātāja apgalvo, ka mācību process notiek tikai attālināti, kas ļauj pedagogiem nevakcinēties un bērniem netikt testētiem, “Telegram” sarakstēs lasāmi aicinājumi uz satikšanos socializēšanās nolūkā un klātienes konsultācijām. Sarakstēs, iespējams, nevakcinēti pedagogi piedāvā arī klātienes apmācību. Par to informēts arī IKVD. Izglītības kvalitātes uzraugi bažījas, ka notiek pagrīdes mācības epidemioloģiski nedrošā vidē. Arī vecākiem izplatītajos informatīvajos materiālos “Vislatvijas vidusskolas” dibinātāji norādījuši, ka “bāzes modelis šai izglītības sistēmai tālmācība, ko paredzēts nodrošināt arī klātienē”.
Juris Zīvarts
IKVD Uzraudzības departamenta direktors

Uz pedagogiem vakcinācija neattiecas tiktāl, kamēr neierodas izglītības iestādē. Tiklīdz atnāk uz izglītības iestādi, jāpilda visas tās pašas prasības, kas attiecas uz visām skolām: skolēnam jātestējas, tāpat arī pedagogam, ja nav vakcinēts, jātestējas. Pēc 15. novembra visiem pedagogiem būs jābūt vakcinētiem.

Zīvarts informēja, ka par iespējamiem pārkāpumiem, rīkojot mācības epidemioloģiski nedrošā vidē, IKVD informējis likumsargus.

“Bez Tabu” uzklausīja arī citas tālmācības skolas – Eiropas Tālmācības vidusskolas (ETV) – direktora pienākumu izpildītāju Darju Voitjuku. Viņa stāstīja, ka tālmācības formu ETV pedagogi neizmanto kā ieganstu, lai nevakcinētos. Skolas pārstāve informēja, ka visi pedagogi esot vakcinēti. Voitjuka arī uzskata, ka pedagogiem ir jārāda priekšzīmi un jāuzticas zinātnieku atziņām par Covid-19 apkarošanu.

ETV pārstāve arī norādīja, ka kvalitatīvā mācību procesā nevar iztikt vien ar attālinātu mācīšanos.

Darja Voitjuka
Eiropas Tālmācības vidusskolas direktora pienākumu izpildītāja

Centralizētie eksāmeni, kā paredz likums, notiek klātienē. Mēs organizējam klātienes konsultācijas. Mūsu nu jau vairāk nekā astoņu gadu pieredzē noskaidrojies, ka tālmācība neder visiem. Ir bijuši gadījumi, kad skolēns iestājas, pamēģina mēnesi un saprot, ka ir vajadzīgs skolotāja atbalsts katru dienu. Ļoti daudziem arī pietrūkst klasesbiedru.

Arī izglītības kvalitātes uzraugi uzskata, ka skolēnu izraušana no ierastās mācību vides kādas vecāku pārliecības dēļ var kaitēt bērniem, ņemot vērā pieredzi ar daudz kritizētajām attālinātajām mācībām pirms kāda laika. Arī ārkārtējā situācijā kā prioritāte izglītības kvalitātes un bērnu interešu labā noteikta klātienes mācību saglabāšana pēc iespējas ilgāk, pieturoties pie “drošas skolas” vadlīnijām, kas paredz skolēnu testēšanu un pedagogiem prasību vakcinēties.

Juris Zīvarts
IKVD Uzraudzības departamenta direktors

Jā, var dažas dienas mācības organizēt attālināti, ja bērnam noteikta karantīna. Tas ir pozitīvs īstermiņa risinājums. Ja raugāmies uz iepriekšējo periodu, ir daudz sliktu gadījumu, kas saistās ar attālinātajām mācībām. Tāpēc ir mērķis pēc iespējas ilgāk saglabāt mācības klātienē. Var jau bēgt no kaut kā, bet jāievēro bērna intereses. Aicinu vecākus padomāt vēl un vēl, vai mēs bērnus gribam laist izglītības iestādēs, par kurām nav pārliecības. Laiks iet uz priekšu, apritēs, piemēram, pusgads, un bērnam būs grūtāk iekļauties izglītības sistēmā.

12 komentāri

Aktuālie Bez Tabu sižeti

"Vispirms esmu sieviete, tikai pēc tam politiķe!" Ramona Petraviča par erotisko fotosesiju un ažiotāžu

Rīdzinieci medī parādu piedzinēji, pieprasot atmaksāt aizdomīgu parādu

"XS" sērija uz izķeršanu! Autovadītāji noskaitušies, CSDD sistēmā netiekot pie īpašām numurzīmēm; daudzas tiek spekulantiem

“Maxima” kliente: Mani nekonsultēja, jo runāju latviešu valodā

Jelgavas dome ierobežo stāvēšanu pieprasītā stāvlaukumā

Eksperiments: vakcīnskeptiķi akli izplata viltus profilā ievietotu “pasaku”

"Nesaprotu, kā meitenes to dara!" Viktors Buntovskis "X Faktorā" nav pieradis pie grima

"Bērns ļoti pārdzīvoja!" Dusmojas par bērnu neielaišanu "zaļā" režīma pasākumā un veikalā

Kāpēc nekad netīra šo daļu?

Rēzeknieši uzjautrinās, redzot amizanti novietoto soliņu Kovšu ezera teritorijā!

Leģendārā "Maskačkas" cūka un - kāpēc Rīgas pašvaldība nesakopj savu īpašumu

"Auga un ziedēja, nevienam netraucēja!" Bolderājā apsaimniekotāju vaino apstādījumu postīšanā