Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

Komentāri

Šā gada pirmajās dienās Latviju pāršalc traģēdija Dobelē. Tur kādā dzīvoklī atrod mirušus divus pieaugušus cilvēkus, bet zem gultas viņsaulē aizgājušu nepilnu gadu vecu zīdaini. Notiek ekspertīzes, un policija ziņo, ka zīdainis miris no bada, bet vecāki no narkotiku pārdozēšanas, jo blakus līķiem atrastajā šļircē konstatē stipras iedarbības narkotiku, kuras nosaukums nav dzirdēts. Kas tās tādas, cik bīstamas un no kurienes?

Teju mēnesi pēc traģēdijas Dobelē likumsargi nāk klajā ar paziņojumu, ka blakus mirušajiem vecākiem atrasta šļirce, kurā atradās ļoti bīstamas narkotiskas vielas karfentanila pārpalikumi.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Ir dzirdēts, ka narkomāni, lai apreibinātos, lieto cita veida vielas, bet karfentanils nosaukums teju nekad neizskan. Kas tās ir? Tā ir sintētiska narkotika, spēcīgs opioīds. Veterinārijā šo preparātu lieto, lai iemidzinātu lielos dzīvniekus, ziloņus, lāčus.

Pie mums Latvijā tā pirmo reizi konstatēta 2012. gadā, gadu vēlāk to iekļauj aizliegto vielu sarakstā. Pēc policijas teiktā, līdz pat pērnajam gadam ir bijis kritums šo narkotiku apritē.

”Feikais” heroīns

Sandis Radziņš, Valsts policijas pārstāvis

Kādreiz, tad, kad tika konfiscētas narkotikas, bieži vien konstatējām, ka ir atrasts heroīns ar karfentanila piejaukumu. Šobrīd situācija ir otrādi. Karfentanilam mēdz piejaukt heroīnu.

Tas, iespējams, nozīmē, ka narkotiku izplatītāji atraduši veidu, kā ietaupīt, atšķaidot dārgāku narkotiku ar lētāku, bet lietotājiem to nesakot, jo spēcīgā viela ir vieglāk iegūstama un transportējama. Karfentanils ir neskaitāmas reizes spēcīgāks par heroīnu, bet tam ir citādāka iedarbība. Lēnāka.

Narkomānam šķiet, ka viņš lieto sliktas kvalitātes heroīnu un nejūtot iedarbību var atkārtot dozu. Tas noved pie pārdozēšanas. Krampji, miegainība, palēnināta sirds darbība un apgrūtināta elpošana.

Ķīlnieku krīze

Starp citu, Maskavas teātra krīzes laikā, kad 2002. gadā teroristi par ķīlniekiem sagrāba teju tūkstoti teātra apmeklētāju, to atbrīvošanas operācijā Krievijas specdienesti izmantoja gāzi, kura saturēja šīs pašas opioīdu grupas pārstāvi – fentanilu, kuru izmanto anestēzijā. Toreiz, iespējams, no pārdozēšanas bojā gāja 129 cilvēki.

Nerunīgie dobelnieki

Tas, ka bieži vien šo vielu narkomāni pērk kā pavisam citu, izskaidro, kā tas varēja nonākt Dobelē. Bet no kurienes? Dobelnieki par to nerunā. Ielās sastaptie pilsētnieki, padzirdējuši, par ko interesējamies, neatbild, pagriežas un iet prom.

Statistika pieaug

Savulaik lielas problēmas ar šīs narkotikas pārdozēšanu bija arī ASV, Lietuvā, daudzi gadījumi beidzās ar nāvi. Pat sāls graudiņa lieluma deva var būt nāvējoša. Šo narkotiku ievešanas ceļi ir gan no Krievijas, Baltkrievijas, gan arī no Ķīnas. To, ka šī narkotika Latvijā diemžēl kļūst aizvien populārāka pierāda skaitļi par izņemšanas gadījumiem. 2013. gadā reģistrēti 26, 2014. gadā – 48, bet 2015. gadā – 116 izņemšanas gadījumi.

Foto

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Netradicionāli Annai Pannai no ”Gatavo 3”, kura ierasti mums pamāca dažādu lielāku un mazāku kūciņu pagatavošanu, šoreiz viņa prezentēs recepti ļoti viegliem un vasarīgiem augļu salātiem. Salātu pagatavošana būs ne tikai ātra, bet arī variācijas tiem var būs visdažādākās, atkarībā no tā, kādas sastāvdaļas tajā brīdī pieejamas.

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā”

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā” 1

Šonedēļ Tele2 projektā ”Gudrajā mājā” viesojās tautā iecienītais pavārs, restorāna ”Restorāns 3” šefpavārs Ēriks Dreibants. Tā kā pavārs dzīvo laukos, viņam bija īpaši noderīgi uzzināt par ”Gudrās mājas” iespējām un funkcijām. Lai pārliecinātos, ka ”Gudrā māja” darbojas arī meža biezoknī, jo tad viņa lauku māja nebūtu izņēmums.

Lasi vēl