Jauns krāpniecības veids? Ziedojot naudu, iedzīvotājiem internetā sola piepildīt ikviena sapni

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

0 Komentāru
Jauns krāpniecības veids? Ziedojot naudu, iedzīvotājiem internetā sola piepildīt ikviena sapni

“Bez Tabu” skatītāja no Liepājas negaidīti saņem vēstuli no nepazīstamas personas, kurai pievienota prezentācija – tajā stāsts par viņai līdz šim nezināmu “crowdfunding” jeb pūļa finansējumu, kurā aicināta iesaistīties! Skatītājai šķiet aizdomīgi, ka prezentācijā nav informācija par personu, uzņēmumu vai kustību, kas Latvijā pārstāv “crowdfunding” koordinēšanu. Tāpēc viņai ir pamatotas aizdomas, ka tā ir krāpniecība.

Pūļa finansējums darbojas kā platforma, kur cilvēki, ziedojot naudu, palīdz atbalstīt citu centienus, proti, daudzi sametas kopā, lai palīdzētu tapt kādai idejai. Veiksmīgi izrādījušies arī vairāki latviešu projekti. Naudu tālākai idejas attīstībai ieguvuši kājminamie koka riteņi bērniem, personificēts Wi-Fi ekrāns un citi. Jāpiebilst, tas noticis ASV un ar konkrēto “Crowfunding Latvia” lapu, veiksmes stāstiem neesot nekāda sakara.

“Ikviens var internetā atrast skaistas bildes, iztulkot informāciju un uztaisīt prezentāciju. To varētu ikviens no mums, kuram ir vēlme izkrāpt naudu no lētticīgiem cilvēkiem,” uzskata Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska.

“Crowdfunding Latvia” mitinās arī vietnē “Facebook”. Lapā izvietotā informācija aprobežojas vien ar dažām fotogrāfijām, kurās lapas uzturētāji nepaguruši atgādina, ka palīdzēs īstenot ikviena sapni! Taču nav norādīts kontakttālrunis un adrese, kurā mīt sapņu realizēšanas komanda. Tāpat norādīta saite uz projektu mājaslapu, kas nedarbojas.

Sociālo tīklu eksperts Artūrs Mednis pūļa finansējumu atbalsta un arī pats vairākkārt esot ziedojis naudu kādai idejai. Lai arī pūļa finansējumu vērtē atzinīgi, uzsverot cilvēkus, kuriem patiesi izdevies sapni novest līdz gala rezultātam, nenoliedz, ka visam ir sava tumšā puse jeb garoziņa un arī konkrēto “Crowfunding Latvia” lapu sauc par aizdomīgu!

Artūrs Mednis
sociālo tīklu eksperts

Kāds no šī visa nopelnīs, bet, visdrīzāk, sasniedzot kādu mērķi, šī piramīda juks un bruks, tāpēc noteikti cilvēkiem nevajadzētu uz neko līdzīgu parakstīties.

Latvijā darbojas tikai viena oficiāla un droša pūļa finansējuma platforma, kuras nosaukums ir projektu banka. Ieraugot kādu citu līdzīgu platformu, – jābūt vērīgiem!

0 Komentāru