Jaunjelgavā koģenerācijas stacija gadiem piesārņo dabu, bet pašvaldību un atbildīgos dienestus baro ar tukšiem solījumiem

Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

4 komentāri

Neskaitāmi plastikāta maisi ar melnu, putošu pildījumu. Regulāra ugunsdzēsēju auto sirēnu kaukšana, pamatīgi sagandēta apkaime. Tā Jaunjelgavas pusē saimnieko uzņēmums ”Green Energy Trio”, ar kuru kopš 2015. gada galā netiek ne pašvaldība, ne atbildīgie dienesti.

Koģenerācijas uzņēmums, kurš pie reizes pilda arī Jelgavas pilsētas galvenās katlu mājas funkciju, ar pašvaldību pakalpojuma sniegšanas līgumu savulaik noslēdzis uz 30 gadiem. Pilsēta ļauj uzņēmējiem darboties, pretī saņemot daudzstāvu mājām tik nepieciešamo kārsto ūdeni, kā arī apkuri, kad iestājas aukstais laiks. Koģenerācijas stacija tiek darbināta ar šķeldu, kuru kurina. Tās pārpalikumi, izdeguļi, tiek sabērti maisos un vienkārši krauti kaudzē aiz uzņēmuma ēkas. Kā zina stāstīt blakus māju iedzīvotāji, tie nereti aizdegas.

Blakus mājas iedzīvotāja

”Ugunsdzēsēji te ir bieži viesi. Pērn aizdegšanās bija vairākas reizes. Viņi tos maisus kā sāka kraut kaudzē, tā nekas nav mainījies. Mēs nekad neesam redzējuši, ka kāds tos vestu prom.”

Jaunjelgavas novada domē zina par notiekošo. Vietvaras izpilddirektors Uldis Albiņš skaidro, ka ar uzņēmumu runāts ne reizi vien, bet tālāk par solījumiem nav tikts.

Uldis Albiņš
vietvaras izpilddirektors

”Ar šo uzņēmumu strādā gan Valsts ugunsdzēsības un glābšanas, gan Valsts vides dienests. Ugunsdzēsēji vēl nesen viņiem ir uzlikuši sodu. Mums stacijas vadība solīja, ka līdz vasaras vidum visu sakārtos. Ja tas nenotiks, arī mums būs jāķeras pie daudz stingrākām metodēm.”

Uzņēmumu likvidēt nevar, jo tad visa pilsēta paliek bez katlu mājas. Raidījums “Bez Tabu” telefoniski sazinās ar stacijas vadītāju Igoru, kurš stāsta, ka līdz septembrim viss tiks sakārtots. Patlaban uzsākta pamatīga stacijas rekonstrukcija.

”Šobrīd mēs taisām lielu rekonstrukciju. Tai skaitā būs arī apkārt žogs un ir sarunāts, ka tiks savākti visi atkritumi. Tā mums sanāca.”

Vai arī tas izrādīsies tukšs solījums? To rādīs laiks. Ir zināms, ka ugunsdzēsēji gan pērn, gan šogad ir bijuši neplānotajās pārbaudēs un abas reizes ir konstatēti ugunsdrošības pārkāpumi. Pēc šā gada pārbaudes VUGD uzņēmumam likuši visus pārkāpumus novērst 30 dienu laikā. Tāpat arī vides dienests uzņēmumam ”Green Energy Trio” 2015. gadā par vides piesārņošanu piemēroja 300 eiro soda naudu. Šā gada 26. aprīlī vides inspektors veica plānveida integrēto pārbaudi uzņēmumā un konstatēja vairākas būtiskas neatbilstības. Šobrīd ir uzsākta administratīvā lietvedība.

Foto