Jaunā māmiņa izmisumā! Viņa tiesā uzvar darba devēju, bet pienākošos naudu piedzīt nevar

Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

21 komentārs

Visos laikos ir skandināts, ka tiesas spriedums vienmēr ir taisnīgs, tas palīdzēs sodīt vainīgos un palīdzēs tikt pie taisnības cietušajiem. Par pretējo ir pārliecināta Bez Tabu skatītāja, kurai uz rokas ir viņai labvēlīgs tiesas spriedums, bet tajā noteikto neviens negrib pildīt.

Par attiecīgo periodu izmaksājama neizmaksātā alga, komandējuma naudas, kā arī Valsts kasē iemaksājami papildu nodokļi. Spriedums tiesvedībā, kurā darbiniece uzvarējusi darba devēju.

Uzvara un spriedums ir, bet kā panākt izpildi? Darba ņēmēja tiesā spējusi pierādīt, ka bijušie priekšnieki mākslīgi un nelikumīgi samazinājuši viņas darba algu.

Irina

Tas viss tika pierādīts, un darba devējs to nenoliedza. Man pienākas gan alga, gan atvaļinājuma naudas, kā arī ir jāveic nodokļu pārrēķins.

Šā pārrēķina neesamības dēļ es šobrīd nesaņemu nekādu māmiņas algu, jo esmu bērna kopšanas atvaļinājumā.

Nesaprašanās ir par sociālajiem nodokļiem, kurus darba devējs nav nomaksājis, kā arī attiecīgajā VID datubāzē nav norādījis, ka sieviete ir bērna kopšanas atvaļinājumā. Attiecīgi, sieviete nevar saņemt pienākošos bērnu naudu no valsts. Tiesā teikts, ka viņi nodokļus neaprēķina, teikts, ka jāiet uz Valsts ieņēmumu dienestu.

Aiziet un saņem atbildi, ka viņai jāiet pie zvērināta tiesu izpildītāja. Bez Tabu sazinās ar tiesu izpildītāju. Viņa oficiālu viedokli sniegt nedrīkst bet noskaidrojam, ka zvērinātu tiesu izpildītāju kompetencē nav nodokļu aprēķināšana.

Lai sieviete iet uz VID. Bez Tabu telefoniski sazinās arī ar tiesnesi, kurš izskatījis konkrēto lietu, un taujājam viņam, kas sievietei darāms tālāk. Jādodas uz Valsts ieņēmumu dienestu vai pie parādu piedzinējiem.

Andris Vasiļevskis

Andris Vasiļevskis
Tiesas tiesnesis

Nē, nē. Visa izpilde ir caur tiesu izpildītāju. Atbildētājam ir noteikts termiņš, kurā ir jāizpilda tiesas spriedums. Tas ir pateikts – piecas dienas. Pienākums to izpildīt ir atbildētājam, kurš šajā gadījumā ir darba devējs.

Viņa pienākums ir arī aprēķināt arī nodokļus un veikt attiecīgos nodokļu maksājumus, izpildot spriedumu.

Viens sūta pie pirmā, pirmais pie otrā un atkal iezīmējas tendence, ka cilvēks kā futbolbumba tiek dzenāts pa dažādām instancēm. Vēršamies Valsts ieņēmumu dienestā. Tur raidījumam skaidro, ka likumā ir noteikts, ka darba devējam pašam ir jāsniedz visas ziņas par darbinieku. Pieņemšana darbā, atlaišana, aiziešana bērna kopšanas atvaļinājumā.

”Ko VID var izdarīt? Mēs varam uzņēmējam atgādināt, ka viņš nav korekti ievadījis datus datubāzē un tur neparādās, ka kāds darbinieks ir bērna kopšanas atvaļinājumā. Mums nav tiesību veikt labojumus darba devēja vietā. Tas ir jādara viņam pašam. Mēs uzņēmēju par to varam sodīt ar naudas sodu. Tas arī ir viss,” norāda VID pārstāve Kristīne Augstkalne-Bērziņa.

Savukārt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā skaidro, ka, ja viņi no VID nesaņem informāciju, tad māmiņai izmaksā vien 30% no aprēķinātās māmiņas algas. Ja papildus uzņēmējs ir šmaucies ar algām un nodokļiem, tad var iestāties pamatīgs juceklis. Sausais atlikums – uzņēmējam pašam labprātīgi ir jāsniedz visas ziņas par darbinieku, jo viņa vietā to neviens izdarīt nevar.

TOP komentāri

 • Ego
  +41 +41 0

  Ego

  Sapņu zeme Latvija! Māju večiņai var easy atņemt un jau pārdot, bet tur kur reāli čakarē cilvēkus( piedevām māmiņu ) tur valsts bezspēcīga... klaunāde kārtējā!
 • Lase Jūlija
  +20 +20 0

  Lase Jūlija

  Galu galā neviens nespēj palīdzēt... un tad brīnās ka nekur neko nesaka un turpina visu aploksnēs saņemt...
  Tapēc ka nav jau jēgas cīnīties, ja rezultāts tikai uz papīra balta ar burtiem melniem...
 • Annija Surika

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl