“Jau beigta? Vai paliki par bailīgu žurku?” Mācītājs Lielvārdē aizvaino sirmgalvi, kurš Covid-19 dēļ neapmeklē dievkalpojumu

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

29 komentāri

Sargājot savu veselību, Covid-19 pandēmijas laikā gados vecs cilvēks, kurš pakļauts lielākam saslimšanas riskam, izvairījies no publisku vietu, tostarp dievkalpojumu, apmeklēšanas Lielvārdes katoļu baznīcā. Par neierašanos uz dievkalpojumu interesi, sūtot īsziņu, izrādījis vietējās draudzes mācītājs Andris Solims. Īsziņā priesteris vaicā draudzes loceklim: “Vai jau beigta? Vai atkal palikusi par bailīgu žurku?” Gados vecais cilvēks un viņa tuvinieki šokēti par šādu komunikāciju. Savukārt epidemiologi uzslavē senioru piesardzību pandēmijas laikā.

Ar “Bez Tabu” sazinājās Lielvārdes Sv. Krusta Paaugstināšanas Romas katoļu baznīcas draudzes locekļa, 80 gadus veca seniora, tuvinieki. Sirmgalvis Covid-19 pandēmijas laikā, bažījoties par infekcijas izplatību, cenšas ievērot drošības pasākumus, tostarp bez vajadzības neapmeklēt vietas, kur pulcējas liels skaits cilvēku. Seniors, ņemot vērā, ka pakļauts lielākam saslimšanas riskam, spītējot, ka ir ticīgs, pieņēmis lēmumu neapmeklēt draudzes dievkalpojumus.

Konstatējot, ka seniors nav ieradies uz dievkalpojumu, draudzes mācītājs Andris Solims viņam nosūtījis īsziņu ar šādu tekstu:

Mācītāja rakstītās īsziņas teksts

Salve, pazudusī vuška! Esi vēl dzīva un vesela vai jau beigta? Vai atkal paliki par bailīgu žurku?

Raidījumam “Bez Tabu” par priestera komunikācijas manieri ziņoja sirmgalvja radinieki. Viņi par īsziņas saturu ir šokēti, uzskatot to par nievājošu un aizskarošu.

Sirmgalvja tuvinieks

Viņai ir bail no tā Covid-19. Cilvēki tomēr ir gados. Veci cilvēki, protams, izsargājas no tā visa. Tur jau vēl vecākas tantes iet. Pat līdz 90 gadus vecas. Ja šādas īsziņas sūta… Mises laikā. Jāsākas misei, viņš nevada misi, bet raksta tādas īsziņas. Kas tas par mācītāju? Un ne pirmo reizi. Viņš ir vairākām tantēm sūtījis īsziņas. Ne tā, kā vajadzētu mācītājam sūtīt.

“Bez Tabu” sazinājās arī ar draudzes locekli, kuram īsziņa veltīta. Viņš arī bija sašutis par saņemto vēsti no mācītāja. Uzskatot, ka šāda komunikācija nepiedien mācītājam, tā likusi apdomāt, vai turpināt apmeklēt draudzes dievkalpojumus.

Arī Lielvārdē uzklausītie iedzīvotāji kritiski vērtē šādu retoriku, uzskatot, ka mācītājam jābūt saprotošākam, ņemot vērā pandēmijas apstākļus, un ka seniori ir augsta riska grupa.

“Bez Tabu” divas reizes ieradās Lielvārdē, lai satiktu mācītāju Andri Solimu un uzklausītu viņa skaidrojumu par īsziņas saturu, tomēr dzīvesvietā viņu sastapt neizdevās,  telefonzvanus un žurnālistu īsziņu kā aicinājumu uz sarunu priesteris ignorēja. Mācītājmājā sastaptā persona pauda uzskatu, ka ar konkrēto īsziņas saturu mācītājs neesot vēlējies kādu aizvainot, bet gan, ņemot vērā humora izjūtu, tādējādi uzrunājis personu kā draugu. Tāpat sastaptā persona uzskata, ka šis neesot adekvāts iemesls sūdzībai. Draudzes loceklis gan norādīja, ka šādu īsziņu nav uztvēris kā draudzīgu apvaicāšanos.

Epidemiologi slavē senioru piesardzību, baznīcas vadība mācītāja īsziņā saskata neveiksmīgu komunikāciju; mācītājs esot atvainojies

Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) uzteic senioru un citu iedzīvotāju grupu centienus sargāt veselību un atgādina, ka Covid-19 aizvien apdraud sabiedrību.

Elīna Dimiņa
SPKC Infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāja

Seniori virs 65 gadiem, virs 80 gadiem vēl jo vairāk, ir īpaši augsta riska grupa. Šajā grupā novērojama smaga slimības norise. Smaga slimības norise nozīmē, ka šiem cilvēkiem var būt nepieciešama hospitalizācija, intensīvās terapijas aprūpe. Var būt nepieciešams pieslēgt mākslīgo plaušu ventilēšanu, lai palīdzētu elpot. Šī grupa var mēģināt ievērot zelta baušļus attiecībā uz Covid-19 ierobežojumiem: ievērot distanci, apdomāt, kur ir un nav vērts doties.

“Bez Tabu” kolēģa komunikācijas manieri lūdza komentēt Rīgas Metropolijas Romas katoļu kūrijā, kur informēja, ka ar priesteri Solimu notikušas pārrunas.
Aivars Līcis
Rīgas Metropolijas Romas katoļu kūrijas pārstāvis

“Priesteris interesējās par cilvēku, kurš pirms tam bija nācis uz misi regulāri. Viņš pats, protams, atvainojas, ka tas ir radījis šādu pārpratumu, bet viņa mērķis nebija pazemot cilvēku. Katram var gadīties bez ļauna nodoma pateikt ko tādu, kas citu var aizvainot. Jo īpaši tas var gadīties rakstveida saziņā. Tajā cilvēki var pārprast, jo gluži vienkārši tādējādi nevar nodot intonāciju. Draudze ir kā ģimene, to bieži sakām. Ģimenē normālais risinājums, ja viens otru ir apvainojis, ir satikšanās un piedošanas palūgšana. Arī šajā situācijā šis būtu īstais risinājums. Viena no priestera funkcijām ir turēt kopā šo kopienu, draudzi un interesēties par draudzi, jo īpaši tādā mazākā draudzē, kāda tā ir Lielvārdē. Protams, ja cilvēkam ir lielas bailes, viņš ir atbrīvots no pienākuma [apmeklēt dievkalpojumu], jo sevišķi vecāki cilvēki. Kopš ārkārtējais stāvoklis ir atcelts, tomēr aicinām cilvēkus sākt ieiet normālajā ritmā. Protams, jābūt ļoti smalkjūtīgiem, bet uzskatām, ka jāieiet normālajā baznīcas dzīvē. Svētdienas dievkalpojumam atkal jākļūst par normālu lietu. Priesteris Solims atvainojas par šo pārpratumu, komunikācija nebija veiksmīga. Ja tā būtu saruna dzīvajā, tas viss beigtos labāk.”

29 komentāri

Aktuālie Bez Tabu sižeti

"Tie “saltiņi” ātri ienāca modē!" taisnojas pie skolas Rīgā "pieķertas" skolnieces

Covid-19 sertifikātu viltošanas rūpals: tur aizdomās Lielvārdes ģimenes ārsti, Ogres slimnīcas darbinieki sagādājuši klientus

"Lokdauna" laikā CSDD turpina apkalpot sarkanajā zonā; aicina nedrūzmēties

"Stipras sāpes, liela problēma. Un neviens...!" Liepājniecei atsaka visi uzrunātie zobārsti

"Vai komandantstundā var iziet ārā uzpīpēt?" satraucas dzīvokļa iemītniece

"Sajūta, ka esmu Brekte-2!" Latgalieša ābolu rakstos Krievija saskata nacisma slavināšanu

Jahtklubs Jūrmalā izbūvē žogu un atkārtoti bloķē tauvas joslu; vietējie pikti

"Vajadzēs atbraukt, darījums tikai skaidrā naudā!" "Bez Tabu" pieķer mediķi, kas kolēģu grupā viltojusi Covid-19 sertifikātus

"Šoziem saslims teju visi nevakcinētie!" Būvfirmas priekšnieks veic statistikas datu analīzi

Bijusī īrniece šokā, saņemot paziņojumu no tiesas, ka viņai ir sens parāds namīpašniekam

Trīs bērnu mamma: Dzemdēt bija vieglāk nekā slimot ar Covid!

Kategoriski atsaka kompensāciju autovadītājam, kura mašīnai uzkrita koks