Jārīko ūdens atrakcijas ar govīm! Zemnieki Sēlijā “uz pauzes” pēc postošajām lietavām

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

5 komentāri

Salas un Aknīstes novadi pagaidām ir pēdējie, kuros lietavu dēļ izsludināts ārkārtas stāvoklis. Kopumā situācija aizvien kritiska ir 29 novados. Bez Tabu Sēlijā tiekas ar zemniekiem – tēvu un dēlu -, kuriem piederošie ganību lauki pārtapuši milzu ezerā.

100 tūkstošu eiro vērta traktortehnika traucas dziļā ūdenī, kas klāj lopu ganību laukus – šāds neierasts skats paveras Salas novadā, kur saimnieko Valdis un Raimonds Zelči.

Patiesībā, kā stāsta zemnieki, šādi rīkojoties, riskē “nokaut” dārgo tehniku. Tomēr tikai tā var parādīt situācijas nopietnību un izglābt noslīkušos siena ruļļus. Dažviet dziļums ir līdz pat diviem metriem, tur neriskē braukt.

Tā kā milzu platības klāj ūdens, šeit vairs neganās viens no lielākajiem apkaimes gaļas lopu ganāmpulkiem, bet gan saimnieko dzērves un zivju gārņi.

Pirka zemi, dabūja lielu dīķi

“Šajā pļavā mēs piepirkām zemi. Realitātē esam nopirkuši dīķi! Uz ganībām netiekam! Govīm tiek izbarota ziemas barība, par ko nemaksās kompensācijas. Kas būs līdz ziemai? To vispār ir grūti prognozēt. Jau sāk vilkt uz pesimismu!” teic Zelčs vecākais.

Pirms stihiskajām lietavām augustā īpašums applūda arī jūlijā. Turpina Valdis Zelčs:

“Pēc jūlija lietavām ūdens “aizgāja” nedēļas laikā. Kopš augusta lietavām ūdens vēl “stāv”. Ko es varu gaidīt nākamajā gadā pļaušanai? Tās ir pļavas, tās ir ganības!

Te viss var pārvērsties purvā. Te ir lielas izmaksas, lai uzlabotu to visu. Tie ir zaudējumi, ko nevar aprēķināt un ko neviens nekompensēs. Vasarā lopam jābūt ganībās un jāēd zaļā zāle, nevis skābbarība un siens, kas sagatavoti ziemai.”

Jaunā zemnieka “aplauziens”

Valda Zelža dēls Raimonds nesen pats sācis saimniekot saimniecībā “Gudreļi” blakus tēvam. Iegādājies zemi, uzslējis lopu novietni, bet jau saimniekošanas sākumā, kā pats saka, “aplauzies”.

“Šogad vienā gadā ieguldīts divu, triju gadu darbs. Uzbūvēju kūti. Pēc tam, kad nolija, uzreiz skatījāmies, kas darās centrālajos [meliorācijas] grāvjos. Ūdens tecēja aumaļām. Saucām palīgā draugu, sēdāmies traktoros un braucām. Mēs nostrādājām 42 stundas bez atpūtas, bet tas neko nedod!” sašutis ir Raimonds Zelčs.

Jaunais zemnieks met akmeni pašvaldības dārziņā, kura neesot pacentusies palīdzēt atrast citus laukus, kur iegūt barību govju pabarošanai. “Es esmu ar mieru aizbraukt un samaksāt, tikai lai palīdz atrast!” teic R. Zelčs.

Lauksaimniekiem kompensācijās maksā par applūdušajiem siena ruļļiem un graudu laukiem, kas, starp citu, arī applūduši Salas novada zemniekiem Zelčiem. Salas novada lauku attīstības konsultante Ligita Kadžule norāda, ka pašvaldība un Lauku atbalsta dienests darbojas kā vidutāji, lai piemeklētu alternatīvus liellopu barības avotus, apzinātu zaudējumus, lai pēcāk izskaitļotu kompensāciju apmēru.

“Ir kredītsaistības, ir saistības ar graudu pieņēmējiem, tā saucamie graudu un finanšu līgumi. Tā kā tagad izsludināta ārkārtas situācija, cilvēkiem nebūs satraukuma, ka neizpildīs saistības,” skaidro L Kadžule.

Valdis Zelčs uzskata, ka lietavas varēja nebūt tik postošas: “Varēja nebūt tik traki, ja ūdens aiztecētu pa upi ātrāk. Upe Ziemeļsusēja nav tālu no šejienes līdz ietecei Daugavā. Bet upe ir aizaugusi, tā nav tīrīta. Arī palaist HES ātrākai plūšanai neļauj virs pieļautā. Pienāks novembris, ziemā vajadzēs ar govīm slidināties, ja neizžūs. Būs ziemas atrakcijas kopā ar govīm.”

TOP komentāri

 • Irina Kleina
 • zemnieks
  0 0 0

  zemnieks

  Ne tik daba vainīga, bildē redzami totāli aizauguši novadgrāvji.
 • Andrejs Ancāns
  0 0 0

  Andrejs Ancāns

  Jāgaida 22 dienas. Varbūt izžūs .Jāizvērtē riski!?!? Irma arī sevi nepieteica!? Ko darīt?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl