“Ja nesamaksāšu, atdos tiesu izpildītājiem!” Daudzbērnu māmiņu pārsteidz vēstule no Cēsu bērnudārza ēdinātāja

26 komentāri

Trīs bērnu māmiņa no Cēsīm saņem nepatīkamu vēstuli ar brīdinājumu nekavējoties apmaksāt rēķinu par Cēsu pilsētas 5. pirmsskolas izglītības iestādē saņemtajiem ēdināšanas pakalpojumiem. Ņemot vērā daudzbērnu ģimenes statusu, ēdināšanu pilnībā apmaksā pašvaldība, tāpēc radot vēl lielāku neizpratni.

“Atnāk par maiju jūnijā atkal kārtējais rēķins – nepilni 50 eiro. Atkal viņiem zvanu. Grāmatvede vai kurš tur paceļ – viņiem nav ne jausmas, saka, lai neko nemaksājot, stundas laikā pārzvanīšot. Paiet stunda, divas, nedēļa… Nu, labi, aizmirsu. Tad jūlijā jau atnāk ierakstīta vēstule – lai nekavējoties sedzot parādu septiņu dienu laikā, citādi “ieliks” mani tiesu izpildītājiem.

Arī pēc sarunas ar ēdināšanas pakalpojuma sniedzēja – SIA “Vectēvs” – īpašnieku māmiņa saņem apstiprinājumu, ka rēķinu var ignorēt. Tomēr augustā cēsnieces e-pastā uzrodas nākamais brīdinājums.

“Nosūtām atkārtotu rēķinu par ēdināšanas pakalpojumiem, par kuriem nav veikta apmaksa. Lūdzu, nekavējoties veikt apmaksu!” minēts elektroniskajā vēstulē.

Sarūgtinātā māmiņa apliecina, ka viņas gadījums nav vienīgā piedzīvotā problēma pēc ēdinātāja nomaiņas. Līdzīgas likstas piemeklējušas arī citus vecākus.

Kopš “Vectēvs” martā uzsāk barot Cēsu mazos ķiparus, pilsētas bērnudārzu audzēkņu vecāki aktīvi sazinās sociālajos tīklos, dažādās grupās paužot visai skarbus viedokļus gan par “Vectēva” darba metodēm un gan pasniegtā ēdiena kvalitāti.

Vietējās pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītāja Lolita Kokina pēdējā laikā gan nesaņem nekādus jaunus signālus par vecāku pieminētajām nebūšanām. Savukārt iepriekš konstatētie nesmukumi nogludināti, iesaistoties ne tikai pašvaldībai, bet arī uzņēmumam, audzēkņu vecākiem un bērnudārzu vadītājiem.

Arī Cēsu pilsētas 5. pirmsskolas izglītības iestādes direktore Liene Kazaka norāda, ka līdz viņas ausīm sūdzības nenonāk, tādējādi norādot, ka “Vectēvs” strādā labi.

Tikmēr “Vectēva” saimnieks, tiekoties ar “Bez Tabu”, apliecina, ka trīs bērnu māmiņas pieminētajā gadījumā patiešām pieļauta kļūda – uzņēmums laikus nesaņem vēsti par jaundzimušo un piešķirto daudzbērnu ģimenes statusu.

“Bijušas telefona sarunas. Un šī lieta ļoti ātri nokārtojās. Es nekādu problēmu tur neredzu,” atbild SIA “Vectēvs” vadītājs Ritvars Leitens.

SIA “Vectēvs” paralēli gan vaino citus vecākus, kas tīši vai netīši gluži vienkārši nemaksā par saņemto pakalpojumu, tādējādi ātri vien nokļūstot parādnieku sarakstā. Viens no problēmu cēloņiem ir tas, ka uzņēmums slēdz individuālus līgumus ar bērnu vecākiem, kas “Vectēvam” ir unikāla pieredze.

“Man tas bija tāds nepatīkams pārsteigums. Principā tas arī izraisa šīs te problēmas, jo slikts ir tas, kurš prasa naudu,” turpina Leitens.

Cēsu novada pašvaldības rokās gan atrodas stiprākais no trumpjiem – ja liela daļa vecāku oficiāli paudīs savus iebildumus, līgums ar uzņēmumu var tikt lauzts. Pēc “Bez Tabu” uzrunāto māmiņu sniegtajām ziņām, šāds variants ir pat ļoti reāls. Un tad pašvaldībai atkal būs jālauza galva, kam uzticēt bērnudārza audzēkņu ēdināšanu.

Drīz pēc sižeta tapšanas “Bez Tabu” saņēma vēl vienu vēsti no trīs bērnu māmiņas. Izrādās, “Vectēva” grāmatvede nu ir atkal mainījusi domas. Akts par savstarpējo norēķinu salīdzināšanu tiek anulēts, pamatojoties uz saņemto informāciju no Cēsu bērnudārza par maksas atlaides piešķiršanu. Precizēta informācija tikšot nosūtīta. Acīmredzot ierakstītā vēstulē.

Sazinoties ar SIA “Vectēvs” “Bez Tabu” saņēma šādu atbildi: “Jūsu minētā persona ir noslēgusi līgumu par ēdināšanas pakalpojumu apmaksu ar SIA “Vectēvs”. Saskaņā ar līgumu personai tika izsūtīti rēķini par marta, aprīļa, maija mēnešiem, par kuriem apmaksa jāveic līdz 15. datumam par iepriekšējā mēnesī saņemtiem pakalpojumiem. Tā kā minētā persona nav uzskatījusi par vajadzīgu informēt ēdināšanas pakalpojumu sniedzēju par tai piešķirtiem atvieglojumiem, rēķini tika izrakstīti pilnā apmērā. Apmaksa par marta mēnesī saņemtiem pakalpojumiem tika saņemta 7. maijā. 2019. gada 25. jūlijā minētā persona ierakstītā vēstulē saņēmusi brīdinājumu par parādu, ko apliecina “Latvijas pasta” informācija. Šajā datumā uzņēmuma administrācija saņēma SMS no minētās personas, ka: “IP., ir SOC daudzbērnu ģimene. Īsti nezinu, ar kuru mēnesi ir atmaksāts no pašvaldības (citāts precīzs)”. Vēlāk minētā persona sniedza informāciju, ka par aprīli un maiju viņai pienākas pakalpojuma maksas samazinājums 100% apmērā kā daudzbērnu ģimenei un viņa SIA “Vectēvs” neko nav parādā. Neapmaksātos rēķinus anulējām, un 2019. gada 16. augustā izsūtījām  savstarpējo norēķinu salīdzināšanas aktu. 2019. gada 20. augustā saņēmām informāciju no bērnudārza vadības, ka vecāku maksas atlaides pirmsskolas izglītības iestādēs iepriekš minētajai personai pienākas, sākot ar 2019. gada 1. maiju. Līdz ar to secinājām, ka minētā persona sniegusi nepatiesu informāciju, izrakstītais rēķins par aprīļa mēnesi ir spēkā, tādēļ akts par savstarpējo norēķinu salīdzināšanu tika anulēts, kā arī tika nosūtīta vēstule e-pastā, ka turpmākā informācija tiks sūtīta uz līgumā norādīto adresi”.