Izspiešana Jelgavas novada domnieku gaumē? Grib “iesmērēt” īrniekiem graustu; atteikšanās maksā milzu naudu

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

7 komentāri

Jelgavas novada pašvaldība cer atbrīvoties no sava īpašuma Kalnciemā – bēdīga paskata mājas. Ilggadējiem īrniekiem piedāvā izpirkt dzīvokļus. Vien tad, kad iemītnieki darījumam piekrituši, būvvalde apseko namu un atzīst, ka māja ir kritiskā stāvoklī, tāpēc iemītnieki atsakās no atsavināšanas. Par to pašvaldība atspēlējas – pēkšņi piesūta milzu rēķinus.

Jelgavas novada pašvaldība nāk pretī tiem iedzīvotājiem, kuri apņemas atsavināt vietvaras īpašumus: no brīža, kad iesniegumā paziņo, ka ir ar mieru izpirkt dzīvokļus, pašvaldība piemēro 70 procentu atlaidi īrei – atceļ apsaimniekošanas maksu. Tā kā par dzīvokļiem var samaksāt ilgstošā laika periodā, iemītnieki atlaidi var baudīt līdz brīdim, kamēr izpērk dzīvokļus.

Piedāvājumu iegādāties pašvaldības dzīvokļus Kalnciemā, Stadiona ielas 1. namā, gribējuši izmantot arī Diāna un Dmitrijs, divu dažādu dzīvokļu īrnieki šajā namā.

Kad iesniegumā apliecinājuši, ka apņemas atsavināt pašvaldības īpašumu, Jelgavas novada domnieki piešķīruši 70 procentu atlaidi.

“Iesniedzām papīrus uz privatizāciju. Tad atbrauca vērtētāju komisija. Viņi bija šokā! Pēc tam ieradās arī būvvalde. Dokumentā atzina, ka nesošās sienas ir kritiskā stāvoklī, māja faktiski ir nolietojusies,” ar atzinumiem par draudīgo situāciju namā iepazīstina Dmitrijs.

Atteikšanās no darījuma maksā dārgi

Arī Bez Tabu komanda pārliecinās, ka māja ir sliktā stāvoklī. Ar neapbruņotu aci redzams, ka sienas drūp un plaisā, ķieģeļus kā konstruktoru var izņemt un ievietot atpakaļ sienās. Visdraudīgāk izskatās ēkas pamati.

Dmitrijs

Pēc tam, kad māju atzina par avārijas situācijā esošu, mēs nolēmām atteikties no privatizācijas. Uzrakstījām iesniegumu, pašvaldība to pieņēma, bet pēc mēneša atsūtīja pārrēķinu par gadu. Viņi pieprasīja naudu par piešķirto atlaidi.

Līdz ko iedzīvotāji atteikušies no dzīvokļu atsavināšanas, pašvaldība piestādījusi pārrēķinu, nu pieprasot atpakaļ naudu par piemēroto atlaidi. Diviem mājas iemītniekiem katram par savu dzīvokli jāmaksā aptuveni 800 eiro. Par šādu rīcību atteikšanās no atsavināšanas gadījumā dome nebrīdināja, stāsta iedzīvotāji.

“Sākotnēji mēs vērsāmies pie apsaimniekotāja SIA “Jelgavas novada KU”, kur mums teica, ka vienā brīdī var atsaukt pārrēķinu, ja vien to atbalstīs dome. Mana mamma bija arī aizgājusi pie domes priekšsēdētāja Ziedoņa Caunes, kurš arī teica viņai mutiski, ka šādu milzu rēķinu nevar piestādīt, ja reiz māja ir avārijas stāvoklī,” stāsta Diāna.

Iedzīvotāji uzsver, ka nekad nebūtu piekrituši atsavināt pašvaldības īpašumu, ja būtu zinājuši, ka par tā drošību nobažījusies pat būvvalde. Uzskata, ka normālā situācijā būvvaldei būtu jāapseko nams pirms izlikšanas atsavināšanai.

“Mēs taču ne jau tāpat vien atsakāmies no privatizācijas. Ir jauns, nozīmīgs pavērsiens – avārijas stāvoklis,” teic Dmitrijs.

Dome pārliecināta, ka viss legāli. Eksperts pretējās domās

Ilze Vītola, Jelgavas novada pašvaldības priekšsēdētāja vietniece un Dzīvokļu komisijas vadītāja, norāda, ka gan atlaides piešķiršana, gan pārrēķina izrakstīšana, atsakoties no atsavināšanas, esot atrunāta pašvaldības noteikumos, kas savulaik stājušies spēkā līdz ar domes lēmumu.

Savukārt Nekustamo īpašumu pārvaldnieku asociācijas vadītājs Vitolds Peipiņš uzskata, ka pašvaldība nedrīkst pieprasīt atmaksāt piešķirto atlaidi ar atpakaļejošu datumu.

Nekustamo īpašumu pārvaldnieku asociācijas vadītājs

Nekustamo īpašumu pārvaldnieku asociācijas vadītājs
Vitolds Peipiņš

Ir tikai normāls process, ka iedzīvotāji, redzot, ka mājā ir bīstami dzīvot, pasaka “nē” privatizācijai. Pašvaldība šādā situācijā var pateikt, ka ar šo brīdi beidzas atlaide.

Un tad iedzīvotājiem būtu jāmaksā pilna maksa, kamēr iedzīvotājiem ierāda citas dzīvojamās telpas avārijas stāvokļa dēļ. Bet nedrīkst pieprasīt ar atpakaļejošu datumu, jo pašvaldība ar vienu lēmumu pieņēma iedot atlaidi.

Kad tika iedota atlaide, iedzīvotājus nebrīdināja par tās nepieciešamību atmaksāt, ja atteiksies no atsavināšanas. Turklāt tajā brīdī, kad būvvalde apskatīja māju, situācija būtiski atšķīrās no tās, kāda bija iepriekš, kad piekrita atsavināšanai.

Norādot, ka iedzīvotāji nebūtu piekrituši atsavināt īpašumu, ja iepriekš būtu zinājuši par bīstamo situāciju namā, līdz ar to nebūtu piešķirta atlaide un nesaņemtu pārrēķinu par milzu summu, Jelgavas domes priekšsēdētājas vietniece I. Vītola stāsta, ka māja esot nevis avārijas, bet gan pirmsavārijas stāvoklī.

Tomēr iedzīvotāji uzskata, ka domniekiem ir izdevīgi lietot terminu “pirmsavārijas stāvoklis”, lai kādam, kā paši izsakās, varētu “iesmērēt” dzīvokļus izsolē (vairāki tajā jau izlikti). Bet faktu, ka māja ir avārijas stāvoklī, pierāda tas, ka domnieki ierādījuši īrniekiem citus dzīvokļos bīstamības dēļ.

Arī nesen ierādītās dzīvojamās telpas iespējams atsavināt no pašvaldības, ko iedzīvotāji labprāt izmantotu, jo tās esot apmierinošā stāvoklī. Tomēr pašvaldība atsavināšanai liek šķēršļus, jo iedzīvotāji nav atbrīvojušies no iepriekšējām parādsaistībām.

“Pašvaldība izvēlējusies vieglāku ceļu – spiest uz iedzīvotāju vārīgo vietu, proti, vēlmi atsavināt ierādītās telpas. Tā neļaus viņiem privatizēt apmierinošās telpas, jo domei ir visas sviras rokā. Skaidrs, ka vienīgais veids, kā atgūt šo naudu, ir šantāža, jo nav jēgas prasīt piedziņu ar tiesas starpniecību. Tiesa, iepazīstoties ar dokumentāciju un faktiem, neapmierinās domes prasību,” uzskata V. Peipiņš.

Jelgavas novada domes pārstāve I. Vītola uzskata, ka iedzīvotāji, iespējams, ļaunprātīgi izmantojuši piešķirto atlaidi, jo atteikušies atsavināt īpašumu pusgadu pēc būvvaldes atzinuma. Viņa uzskata, ka, ja tiešām īrnieki baidītos par drošību, būtu atteikušies no atsavināšanas krietni ātrāk, līdz ar to arī pārrēķins nebūtu tik liels.

TOP komentāri

  • Ieva Ieva Ieviņa
    +2 +2 0

    Ieva Ieva Ieviņa

    tā mēs visi tagad maksājam par saviem privatizētajiem dz.no mums RD,RNP kāš tādas naudas uhh un kur vēl elektroenerģija,gāze,ūdens.Piespiedu kārtā vēl liek maksāt mājokļa nodokli,piespiedu zemes nomas maksu.KĀDĀ VALSTĪ VISPĀR MĒS DZĪVOJAM?????
  • Janis Romanovs
  • Igors Igors

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl