“Izskatījās kā no koncentrācijas nometnes!” Kuldīgas sociālo darbinieku acu priekšā teju nomirst vīrietis

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

81 komentārs

Kuldīgas novada Gudenieku pagastā kādā mājā atrod vīrieti, kurš ilgstoši cietis badu un apsaldējis ekstremitātes tiktāl, ka nu draud amputācija. Vīrietim ir invaliditāte un garīga rakstura traucējumi. Lai gan ir sociālā dienesta redzeslokā, iedzīvotāji vaino nolaidībā tieši sociālos darbiniekus, kuru dēļ, viņuprāt, vīrietis teju gājis bojā.

Pastniece vēlējusies nogādāt pensiju aptuveni 30 gadus vecam vīrietim Gudenieku pagastā, netālu no Basu ciema. Viņš sirgst ar garīga rakstura veselības likstām, ir ar invaliditāti.

Aptuveni 15 minūtes klauvējot pie mājas durvīm, neviens tās nav atvēris, tāpēc pastniece piesaistījusi autoveikala pārdevēju, kurš tolaik tirgojies netālajā ciemā.

Abiem izdevies iekļūt mājā. Atzīst, ka, iespējams, iekļūšana bija pretlikumīga, tomēr šī rīcība izglāba iemītnieka dzīvību. Tas, ko ieraudzījuši, šokējis.

”Mēs iegājām istabā, kur viņš gulēja [gultā]. Dzīvs mironis, tā varētu teikt! Kauli un āda! Ļoti tievs, izvārdzis cilvēks. Viņš pat nevarēja nosēdēt. Tādu mēs viņu redzējām. Es pirmoreiz kaut ko tādu redzēju. [Gultas] atsperes bija ārā. Sačurājies gulēja. Apkārt antisanitāri apstākļi,” par briesmīgo skatu stāsta pastniece.

”Mēs sapratām, kas no tā cilvēka palicis pāri,” piebilst Uģis, autoveikala pārdevējs.

“Kā no koncentrācijas nometnes”; draud amputācija

Gados jaunais vīrietis eksistē mājā bez dzeramā ūdens (kā noprotams pēc pagalmā novietotajiem traukiem, lieto lietus ūdeni), namā nav elektrības. Vīrietim esot nepieciešamas zāles. Netālu sastaptie iedzīvotāji stāsta, ka brīžiem vīrieša stāvoklis dažkārt esot tik slikts, ka viņš klīst apkārt un dodas komunicēt ar dzīvniekiem svešās saimniecībās.

Autoveikala pārdevējs Uģis stāsta, ka vairākkārt vērsies Gudenieku pagasta pārvaldē ar lūgumu parūpēties par kungu.

”Es ar viņu uzturu kontaktu. Kad neatnāk iepirkties uz autoveikalu, dažkārt aiznesu maizi, desu. Krāsni šogad viņš noteikti nav kurinājis. Vietējā iedzīvotāja, pie kā viņš gāja pēc ūdens, stāstīja, ka viņš pie viņas nav bijis kopš pavasara,” stāsta Uģis.

Autoveikala pārdevējs un pastniece izsaukuši ātro palīdzību, kas vīrieti nogādājusi slimnīcā. Bez Tabu uzklausa uzticamu avotu, kurš apraudzījis vīrieti slimnīcā. Uztraucas, kāda būs gados jaunā vīrieša turpmākā dzīve, jo, ja badu var remdēt, tad apsaldētās kājas, iespējams, neizdosies saglābt.

”Viņš ir ļoti smagā stāvoklī intensīvajā nodaļā. Pati viņu redzēju. Viņš bada dēļ nerunā, arī nestaigā, jo kājas atsalušas!

Dakteris teica, ka, iespējams, būs jāamputē. Arī dakteris bija šokā, nāve bija tikai laika jautājums! Labi, ka viņu atrada. Viņš taču ir invalīds! Mediķi teica, ka viņš ir tiktāl novārdzis bada dēļ, nav veikta sociālā aprūpe.

Izskatījās kā no koncentrācijas nometnes! Ar dakteri runājām par to, vai tad tik noslogoti ir tie sociālie darbinieki, ka bija jāļauj notikt kam šādam?”

Sociālais darbinieks apciemo reizi mēnesī

Kuldīgas novada Sociālais dienesta priekšniecība atsakās stāties kameras priekšā, norādot, ka situācija jākomentē Gudenieku pagasta pārvaldes priekšniecei vai sociālajam darbiniekam, kura uzdevums ir gādāt par vīrieti.

Gudenieku pagasta pārvaldes vadītāja Daina Bērende uzskata, ka pagasta vienīgā sociālā darbiniece bijusi uzdevumu augstumos. Taujāta, vai varēja darīt ko vairāk, lai nenonāktu līdz šādai situācijai, D. Bērende atbild:

”Mani darbinieki darīja. Es arī pati iesaistījos. Es varēju arī nebūt lietas kursā, jo man visur nav jābūt, bet es arī pati pievēršu uzmanību šai problēmai. Tas puisis tur vairākus gadus dzīvo. Vairākus gadus ņemamies ar viņu.”

Pagasta pārvaldniece D. Bērende informē, ka sociālais darbinieks pie vīrieša viesojas vienu reizi mēnesī, pēdējoreiz apciemojis pirms 11 dienām. Nekas neesot liecinājis, ka būs šāda situācija.

”Mēs ar sociālo darbinieci runājām, ka, visdrīzāk, viņš plikām kājām kaut kur skraidījis. Vairāk par reizi mēnesī neejam, ja cilvēkam viss ir normāli,” stāsta Gudenieku pagasta pārvaldniece D. Bērende.

Par briesmām ziņoja jau sen. Ko varēja darīt labāk?

Autoveikala pārdevējs, kurš izglāba slimo vīrieti, ir ļoti dusmīgs uz Gudenieku pagasta ierēdņiem un sociālajiem darbiniekiem. Uzskata, ka apstākļi, kādos dzīvo vīrietis, paši par sevi apdraud cilvēku.

”Es biju apciemot viņu slimnīcā. Viņš kaut cik ar mani runāja. Teica, ka nekurina, jo pilna māja dūmiem, smok. Ja viņam nav, kur paņemt tīru ūdeni un to uzsildīt, ko līdz tās pārtikas pakas, ko sagādā sociālais darbinieks? Viņš teica, ka pēdējais, ko ēdis, ir manis sagādātā maize un desa!” sašutis ir Uģis.

Taujāta, vai pagasta ierēdņi vai sociālais darbinieks pārliecinājušies par iespējām kurināt krāsni un plīti, Gudenieku pagasta pārvaldniece D. Bērende teic, ka ”viņš [slimais vīrietis] neko mums nesaka. Aiziet ciemos sociālais darbinieks, kurš prasa, vai viss kārtībā, bet viņš neko nesaka, neprasa. Sociālais darbinieks izprasa, bet taču pats nekurinās krāsni.”

Autoveikala pārdevējs Uģis stāsta, ka vīrietim ”domāšana pēdējā laikā kļuva arvien bēdīgāka. Līdz šādam stāvoklim varēja nenonākt. Vajadzēja kaut ko darīt, domāt, bet domāšana beidzās tur, kur tā šodien ir beigusies. Skumīgi.”

Uzklausītie iedzīvotāji ir vienisprātis – kungs nedrīkst mitināties mājā bez jebkādām ērtībām. Gudenieku pagasta pārvaldniece D. Bērende norāda, ka vīrietim vairākkārt piedāvāta iespēja pārcelties uz cietiem mitekļiem, tostarp pansionātu. Tomēr vīrietis spītīgi no visa atsakoties un turpina dzīvot bīstamos apstākļos. Pret paša gribu nekur nevarot pārvietot, jo vīrietim nav atņemta rīcībspēja, līdz ar to, pēc pārvaldnieces domām, teorētiski viņš spēj spriest adekvāti.

Policija pieprasa paskaidrojumus

Lai gan sākotnēji D. Bērende klāstīja, ka vīrietim konkrētajā miteklī briesmas neesot draudējušas, vēlāk sarunā stāsta, ka ”māja nav apdzīvojama”. Interesanti, ka pie šāda secinājuma ierēdne nonāk vien pēc tam, kad vīrietis nonācis slimnīcā.

Daina Bērnede
Gudenieku pagasta pārvaldniece

Ja viņu izlaidīs, es nezinu, kur mēs viņu liksim. Mēs būsim spiesti viņu kaut kur ievietot, bet viņš muks. Viņš ir ieciklējies tikai uz to māju. Tā māja nav apdzīvojama. To nevar iestāstīt! Ar viņu ir ļoti grūti komunicēt.

Gudenieku pagastā dzīvo vairāki vīrieša radi, kuri arī vairākkārt centušies pierunāt slimo radinieku izvēlēties dzīvei drošākus apstākļus, tomēr arī viņu teiktajā vīrietis neklausoties.

Valsts policijā informē, ka uzsākta paskaidrojumu ievākšana no atbildīgajiem. Tikšot lemts, vai saukt pie atbildības Sociālo dienestu.

81 komentārs