“Izmeklēšana veikta neprofesionāli, pavirši.” Kuldīgas tiesnese skaidro, kāpēc attaisnojusi dubultslepkavībā apsūdzētos

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

2 komentāri

Sabiedrību satricinājis Kurzemes rajona tiesas Kuldīgā 5. augusta spriedums: attaisnoti divi vīrieši par pirms nepilniem 10 gadiem veikto dubultslepkavību. ”Sabiedrība ir tāda, kas labāk zina, kā tiesāt, kā ārstēt, kā audzināt bērnus. Labāk par tiesnešiem, skolotājiem, ārstiem,” – tā par sabiedrības sašutumu izsakās tiesnese Daina Alksne, kura tai pat laikā ir pārliecināta, ka apsūdzētie ir iesaistīti noziegumā, bet attaisnojošais spriedums skaidrojams ar policijas un prokurora nerūpīgo darbu pierādījumu sagādāšanā. Izmeklētāji un Prokuratūra gan ir pārliecināti, ka darbs padarīts godam, lai piespriestu apsūdzētajiem mūža ieslodzījumu.

Kurzemes rajona tiesa pilnībā attaisnojusi 56 gadus veco Aigaru Jēkabsonu un 44 gadus veco Nauri Ratnieku, kurus apsūdz par pirms gandrīz desmit gadiem veikto dubultslepkavību Ēdoles ”Ābeļkroga” mājās.

Prokurors Juris Siders bija pārliecināts, ka tiesa apsūdzētajiem piespriedīs mūža ieslodzījumu. ”Bez Tabu” gan neizdevās sazināties ar Sideru, jo viņš devies atvaļinājumā.

Mūža ieslodzījuma vietā palaiž uz brīvām kājām

2009. gada nogalē no ”Ābeļkroga” mājām bez vēsts pazuda 57 gadus vecais Harijs Austers un viņa 82 gadus vecā māte Zelma Voiceha. Notikuma vietā atrada asinis.

2010. gadā policijas redzeslokā arī nonāca Ratnieks un Jēkabsons, tomēr tiesa slepkavībā apsūdzētos attaisnoja, jo policijai nebija pietiekami daudz pierādījumu.

2016. gadā izmeklētājiem izdevās atrast abu pazudušo līķus pēc tam, kad lietā par invalīda noslīcināšanu ar visu automašīnu Ēdoles dīķī tika pratināts vietējais iedzīvotājs Nauris Ratnieks. Aizturētais vīrietis likumsargiem izpļāpājās par meža masīvu Padures pagastā, kur aprakstas mirstīgās atliekas. Šajā lietā jau notikusi tiesvedība, bet tagad nozīmēta papildu izmeklēšana. Vismaz pagaidām Ratnieks invalīda slīcināšanas lietā sodīts nav bijis.

Ratniekam un Jēkabsonam piemēroja aizdomās turēto statusu . Abi vainu vēla viens uz otru, tiešu savu saistību ar nogalināšanu noliedzot. Jēkabsons atzina, ka nelikumīgi ieguvis un glabājis pistoli ar patronām.

Saskaņā ar prokurora apsūdzību 2009. gada 29. decembrī Ratnieks bijis pie Jēkabsona Padures pagastā, kur abi lietojuši alkoholiskos dzērienus. Tad nolēmuši ar Ratnieka automašīnu ”Mazda 323” braukt pie Harija Austera uz Ēdoles pagastu. Jēkabsons līdzi paņēmis savu pistoli. Ieradušies ”Ābeļkrogā”, kur Jēkabsons ar vismaz vienu šāvienu nošāvis Austeru, bet viņa māte, iespējams, mirusi no vairākām lodēm. Vēlāk nošautie nogādāti uz meža masīvu, kur aprakti.

Komentējot attaisnojošo spriedumu, Kurzemes rajona Kuldīgā tiesnese Daina Alksne teic, ka lietā trūkst pierādījumu. Tiesnese Alksne gan ir pārliecināta, ka abi bijuši iesaistīti noziedzīgajā nodarījumā.

Daina Alksne
Kurzemes rajona tiesas Kuldīgā tiesnese

Tādā versijā, kā prokurors izvirzījis šo apsūdzību, pierādījumu lietā nav. Ir tikai savstarpēji apsūdzošas [apsūdzēto] liecības, kuras ir gan savstarpēji pretrunīgas, gan neloģiskas, gan melīgas. Tas, ka viņi tur ir piedalījušies un ir saistīti ar šo noziedzīgo nodarījumu, par to šaubu tiesai nav. Bet tā ir tikai mana versija. Var, protams, saprast cietušos, kuri gaidīja, ka apsūdzētos sodīs, bet, ja mēs atrastos apsūdzēto vietā, mēs gribētu, lai strādā nevainīguma prezumpcija.

”Bez Tabu” uzrunātie iedzīvotāji Ēdoles apkaimē baidās runāt kameras priekšā, jo vietējie huligāni ilgstoši terorizējot apkaimē dzīvojošos, bet aizkadrā pauž sašutumu par attaisnojošo spriedumu.

Tiesnese neapmierināta ar izmeklētājun un prokurora darbu

Līdztekus spriedumam tiesnese gatavo arī blakuslēmumu par paviršo krimināllietas izmeklēšanu, amatpersonu pārkāpumiem, pazudušiem pierādījumiem.

Daina Alksne
Kurzemes rajona tiesas Kuldīgā tiesnese

Pirmstiesas izmeklēšana veikta neprofesionāli, pavirši. Gan apskatot notikuma vietu, gan lietisko pierādījumu izņemšanā, gan lietisko pierādījumu glabāšanā. Ir arī veikta dienesta pārbaude, kurā apstiprinās, ka lietiskie pierādījumi šo gadu laikā ir pazuduši.

Pēc pilna sprieduma saņemšanas 10 dienu laikā Prokuratūra iesniegs apelācijas protestu, informē Latvijas Republikas prokuratūras pārstāve Laura Majevska.

Laura Majevska
Latvijas Republikas prokuratūras pārstāve

Prokurors joprojām ir pārliecināts, savu pozīciju nav mainījis, ka apsūdzētie ir vainīgi noziedzīga nodarījuma izdarīšanā. Šo apsūdzību arī uzturēs.