“Izlēca no trešā stāva! Tagad viņai var atteikt kājas!” “Origo bērnu” kompānijā māte gandrīz zaudē meitu

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

37 komentāri

13 gadus veca meitene mēneša laikā kļūst atkarīga no tā dēvēto ”Origo bērnu” sabiedrības. Ar citiem pusaudžiem pazūd no mājām uz vairākām dienām, smēķē, lieto alkoholu, neapmeklē skolu. Kad māte nosaka mājas arestu, meitene izlec no trešā stāva, gūst nopietnas traumas. Pēc lēciena, kas varēja beigties letāli, ar veselībai bīstamām traumām atkal nozūd nelikumīgos bērnu “tusiņos”.

13 gadus vecās meitenes māte vēlas palikt anonīma. Sieviete stāsta, ka viņas meita mācās labā galvaspilsētas skolā. Māte meitai iepriekš devusi brīvību, un atvase vienmēr centusies nepievilt ar savu uzvedību, vienmēr pārrodoties mājās laikā. ”Ar meitenēm staigāja pa veikaliem, gāja uz kinoteātri. Bērnam vajag brīvību un savus noslēpumus. Es esmu jauna mamma, saprotu, ka gribas aizskriet pie draugiem, jo mājās ar vecākiem var būt šausmīgi garlaicīgi,” teic pusaudzes māte.

“Origo bērnu” kompānija savaņģo jeb “basto” skolu, mūk no mājām un apreibinās

Sieviete stāsta, ka šogad 13 gadus vecā meitene iesaistījusies ”nepareizā kompānijā”, ko sapratusi, kad meita laikus nepārnāca mājās. Ar mobilās izsekošanas lietotnes palīdzību sapratusi, ka pusaugu meita regulāri uzturas Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas, veikala ”Origo” apkaimē. Tur viņa sapazinās ar tautā tā dēvētajiem ”Origo bērniem”, kuri augu dienu un nakti pavada klīstot, smēķējot, lietojot alkoholu.

Pusaudzes māte

Viņa sāka slēgt ārā lokāciju, bet es zināju viņas pēdējo atrašanās vietu – pie ”Origo”. Es viņai visu laiku braucu pakaļ. Tur tie ”Origo bērni” ir no 10 līdz 18 gadus veci. Kad atnāku pakaļ meitai, viņi pat nekautrējas manā priekšā pīpēt, cits pilnīgā ”pālī”, knapi var nostāvēt. Vienreiz, kad ar draudzeni aizbraucām pakaļ meitai, viņa ļoti turējās pretī un nekāpa mašīnā. Mēs saucām palīgā policiju, lai varam dabūt viņu iekšā. Tā viņai ir ļoti spēcīga atkarība no tās kompānijas.

Pēc meitas nogādāšanas mājās un audzinoša rakstura pārrunām pusaudze allaž atgriezusies ”Origo bērnu” kompānijā, vairākas reizes uz vairākām dienām aizmuka no mājām, neapmeklējot arī skolu.

Pusaudzes māte

Es vērsos policijā. Viņa man pazvanīja, kad bija Ķekavā uz šosejas teju pusnaktī. Teica: ”Mammu, man ir slikti! Lūdzu, atbrauc man pakaļ!” Viņa bija piedzērusies. Viņa divas reizes pazuda uz trim dienām. Vēlreiz viņa piedzērusies zvanīja, atvainojās, teica, ka ir slikti.

Meita pusaudze pat bija spējīga izmukt no mājas aresta. ”Viena meitene zvanīja pusdivos naktī, piedzērusies sauca manu meitu. Esmu redzējusi to meiteni. Viņa iet cauri ”Origo” un kliedz: ”Es eju mīzt!” Viņa toreiz knapi stāvēja kājās,” par ”Origo bērniem” turpina stāstīt māte.

Mājas arests neaptur – nolec no trešā stāva, gūstot nopietnas traumas

Lai izbēgtu no mājas aresta, pusaudze nesen rīkojusies prātam neaptverami. Māte stāsta, ka šāda rīcība varēja beigties ar meitas nāvi. Kādu vakaru meiteni, kura bija mājas arestā, kāpņu telpā gaidīja šie paši draugi. Meitene, nespēdama izkļūt pa durvīm, izlēca no trešā stāva loga, gūstot nopietnas muguras traumas.

Pusaudzes māte

Viņai trīs skriemeļi ielauzti smagāk, trīs vieglāk un viens pavisam viegli. Viņai dakteris noteica mājas režīmu. Divus mēnešus viņa stāvus pozīcijā drīkst atrasties stundu, ieskaitot tualetes apmeklējumus. Viņai uzlikta speciāla korsete. Risks tāds, ka, ja skriemelis uzspiedīs uz nerva, viņa var palikt bez kājām. Vai var būt tā, ka visu mūžu sāpēs mugura.

Tomēr arī no riska iegūt kroplību uz visu atlikušo dzīvi pusaudze nenobijās. Ar sabendētu muguru, pielietojot atjautību, viņa izkļuva no dzīvokļa. Māte izmisumā jau atkal lūdza palīdzību policijai. Likumsargiem izdevās atrast meiteni Pierīgā, kur kādā dzīvoklī ir ”Origo bērnu” alternatīvā “tusiņu” vieta. Tur, iespējams, pieaugušajiem klātesot pusaudži lietojuši kaitīgas vielas.

”Nākamajā rītā es meitu aizvedu uz psihiatrisko klīniku. Bērnam viss ir kārtībā ar galvu. Dakteris tā saka. Viņu tagad nelaidīs mājās, lai nedaudz apdomā rīcību un lai paārstē muguru,” par meitas savaldīšanu stāsta māte.

Pēc nelāgās meitas pieredzes ar “Origo bērniem” māte uzlauza pusaudzes sociālos tīklus un ieguva piekļuvi telefonam, ieraugot fotoattēlus, kuros iemūžināta meita, lietojam alkoholu un smēķējam. Tāpat fotoattēlos meita redzama kompānijās pieminētajā Pierīgas dzīvoklī. Atklājās arī “Origo bērnu” sarakste un citi pierādījumi par bērnam kaitīgām izklaidēm.

Pusaudzes māte apzinās, ka agri vai vēlu meitu izrakstīs no klīnikas, tāpēc jau tagad uzsākusi apmācības kursos, ar kuru palīdzību centīsies laikus ieraudzīt riskus bērna uzvedībā. Sieviete centīsies arī uzlabot attiecības ar meitu.

37 komentāri