Invaliditāte un sabojāta dzīve. Pēc baisa kritiena radikāli mainās baušķenieka ikdiena

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

35 komentāri

Pirms trīs gadiem, braucot ar velosipēdu Bauskā, Jānis uz apledojuša un nenokaisīta veloceliņa krita un salauza gūžu. Līdz pat šim brīdim turpinās tiesāšanās ar Bauskas novada domi par kompensācijas saņemšanu, taču vietvara savu vainu nesaskata.

Jāņa advokāts Māris Vaitekūns tiesā panācis policijas piespriestā soda – brīdinājuma – atcelšanu, kas tika izteikts par to, ka riteņbraucējs kritis un radījis ”zaudējumus apkārtējiem un sev”.

Kritienā tika lauzts gūžas kauls, kā rezultātā Jāņa miesā nu ir vairākas skrūves, un viņa labā kāja ir par pieciem centimetriem īsāka par kreiso. Riteni gan joprojām savā ikdienā vīrietis izmanto, jo tas palīdz krietni ātrāk pārvietoties un mazina spiedienu uz traumēto kāju. Šobrīd Jānis ik mēnesi saņem 64 eiro invaliditātes pabalstu, darbā iekārtoties ir gandrīz neiespējami. ”Neviens negrib darbā pieņemt invalīdu, jo strādājot man ir jāatpūšas, līdz ar to nevaru ātri darīt darbu,” atklāti stāsta Jānis.

Līdz pat šim brīdim riteņbraucēja advokāts tiesā centies pierādīt pašvaldības vainu tajā, ka vīrietis no velosipēda nokrita. Brauciens notika uz veloceliņa, ko liktenīgajā dienā pašvaldība nenokaisīja ar pretslīdes materiāliem.

Tā vietā, lai uzņemtos atbildību un vienotos par mierizlīgumu, pašvaldība iesaistījusi lietā savus juristus un tiesā darījusi visu iespējamo, lai izvairītos no kompensācijas izmaksas novada iedzīvotājam.

Māris Vaitekūns
JURISTS

”Pašvaldība var gavilēt, jo tiesa lēmusi, ka jāizmaksā kompensācija. Ir pagājuši trīsarpus gadu. Pašvaldība dzīvo cilvēkiem vai cilvēki dzīvo pašvaldībai?”

Apgabaltiesa, atšķirībā no citām instancēm, norādījusi, ka notikušajā negadījumā vaina jāuzņemas arī pašvaldībai, taču, tiesas prāt, riteņbraucējs veicis lielāku pārkāpumu, jo braucis ar ziemai neaprīkotu velosipēdu, kā arī viņam neesot derīga riteņbraucēja apliecība. Advokāts gan norāda, ka riteņbraucējam ir motobraucēja tiesības, taču tām beidzies derīguma termiņš. Izejot ārstu komisiju, motobraucēja tiesības tiktu atjaunotas.

Jānis un viņa jurists taisnību meklējuši jau vairākās tiesas instancēs, taču šobrīd, visticamāk, vairs nevarēs iesniegt kasācijas sūdzību apgabaltiesā, jo tam nepietiek līdzekļu.

Foto

35 komentāri