Interneta rupekļiem Facebook un citos soctīklos beidzot tiks “piegriezts skābeklis”. Kāda būs jaunā kārtība?

5 komentāri
Interneta rupekļiem Facebook un citos soctīklos beidzot tiks “piegriezts skābeklis”. Kāda būs jaunā kārtība?
Foto: Flickr / BarbaraLN

Nesenais terorakts Stambulā, bēgļu un migrācijas temata saasināšanās un, visbeidzot, lielais pārsteigums – Brexit, kad par savu izstāšanos no kopīgās tautu saimes paziņoja briti. Sabiedrības “cepienam” un negāciju gūzmai iemeslu nudien netrūkst. Kāds tur brīnums, ka tas viss ar sniega bumbas efektu veļas un dzīvo komentāros internetā. Daudzus no tiem izglītotam un sociāli pieskaitāmam cilvēkam pat grūti lasīt.

Negatīvi izteicieni par bēgļu tematu, aicinājumi uz vardarbību, ekstrēmistu izteikumi un citas negācijas, kuras pārpludina interneta vietnes. Šī liga tik ļoti izpletusies, ka nu Eiropas Komisijā sākuši par to aizdomāties, nāk klajā ar jaunu iniciatīvu ierobežot naidīgos komentārus. Idejas autori ir četri lieli IT uzņēmumi. Facebook, Twitter, Youtube, Microsoft.

Ideja ir ieviest vienotu standartu, kas palīdzētu daudz vieglāk identificēt pretlikumīgu materiālu, kurš obligāti būtu dzēšams diennakts laikā. Ieceres izklāsts lasāms ES mājas lapā un tie uzņēmumi, kuri to atbalsta, var pievienoties jaunizstrādātajiem standartiem.

Jaunā kārtība vajadzīga tamdēļ, lai pēc iespējas ātrāk identificētu ekstrēmus aicinājumus uz vardarbību. Ko par to saka pašmāju zināmākie portāli? Ideju atbalsta. Līdz šim visiem jau ir izstrādāta kārtība, kā izķert nekorektos komentārus. Portāla Skaties.lv galvenais redaktors stāsta, ka negatīvos komentārus palīdz izķert un rediģēt gan datorsistēmas, gan portāla darbinieki. Savukārt, Draugiem.lv ļoti palīdz lietotāji, kuri izmanto iespēju ziņot redakcijai par pārkāpumiem.

Sūdzības katru dienu tiek saņemtas daudz. Ir gan tādas, kuras nopietni vērtējamas, gan tādas, kas skar divu cilvēku savstarpējo nepatiku un nav pretrunā likumam. Ja nepatikas izrādīšana notiek sociālajos portālos, cilvēkam ir iespēja nelabvēli bloķēt. Bet ja runa ir par komentāriem pie kāda ziņu portāla raksta, tur pats intervējamais var jau savlaicīgi parūpēties. Piemēram, radio personība Māris Grigalis saka, ja paredzēta intervija, viņš uzreiz nosaka, ka par viņa ģimeni nebūs nekādu komentāru.

Patreiz tā ir vēl tikai ideja, bet ir skaidrs, ka standarts tiks ieviests. Un ikviens ir laipni aicināts pievienoties, lai kopīgi cīnītos pret negācijām, kuras valda pasaulē.

Video

Foto