Ilggadējs donors norāda uz netaisnību Valsts asinsdonoru centrā

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

11 komentāri

Plazmas un trombocītu donors norāda, ka asinsdonoru centrs cenšas ietaupīt uz ziedotāju rēķina. Donoriem tiekot maksāts par 17 eiro mazāk nekā vajadzētu.

Jānis jau vairākus gadus ir gan plazmas, gan trombocītu donors. Šo komponentu ziedošana ir krietni apmaksātāka nekā vienkārša asins ziedošana.

Ja asins donoriem par ziedojumu maksā 4,27 eiro, plazmas donoriem summa palielinās līdz 17,07, turpretī trombocītu donoriem tie jau ir 28,46 eiro. Jānis stāsta, ka, nododot trombocītus, tiek paņemta arī plazma, taču donoram samaksā tikai par trombocītiem. Rezultāta tiekot zaudēti 17 eiro par vienu reizi.

Jānis
ILGGADĒJS DONORS

”Tāda negodīga sajūta. Kā saprotu, nomainoties direktorei, pārprogrammēja centrifūgas, tagad ar trombocītiem noņem arī plazmu. Ja par to paredzēta samaksa, kādēļ netiek maksāts?”

Jānis stāsta, ka donoru vidū valdot neapmierinātība, jo no viņiem paņemot vairāk nekā samaksā. Donors atbildes meklējis arī pie centra darbiniekiem, taču nesekmīgi.

Asinsdonoru centra pārstāvis Jānis Vecvagars gan visus pārmetumus noraida un stāsta, ka šāda veida iekārtas izmanto jau kopš 2002. gada. Jaunākā no tām iegādāta pērn. Procedūra un apmaksas kārtība neesot mainījusies jau gadiem. ”Mēs maksājam par procedūru kā tādu. Ja iekārta aprēķina, ka no donora var ”paņemt” gan plazmu, gan trombocītus, tas tiek darīts automātiski,” norāda Vecvagars.

Iepriekš neesot iespējams paredzēt, vai iekārta paņems tikai trombocītus, vai kopā ar to arī plazmu. Tas atkarīgs no donora svara, garuma un citiem rādītājiem. Maksāt tikai par vienu komponenti ļauj Ministru kabineta noteikumos norādītais, ka kompensācija tiek maksāta par ”procedūru”, nevis komponentēm. Tā kā tā esot viena procedūra, tad attiecīgi tiek arī aprēķināta kompensācija.

Foto