“Ierasto 16 eiro vietā viņai pie kases paprasīja 50 eiro!” Daudzbērnu ģimenes palikušas bez atlaidēm sabiedriskajā transportā

Dārta Rasa Ozola

Autors: Dārta Rasa Ozola

17 komentāri

Ingars Bērziņš ir daudzbērnu ģimenes tētis. Gan Ingars, gan viņa sieva ik dienu dodas uz darbu ar sabiedrisko transportu, taču ārkārtas stāvokļa laikā šis prieks iecirtis kārtīgu robu viņu ģimenes budžetā.

Gan Ingars, gan viņa sieva pandēmijas laikā turpina ierastās darba gaitas, katru dienu mērojot ceļu uz darbu un mājām ar sabiedrisko transportu. Tāpat ik rītu pirmsskolas izglītības iestādē vecāki nogādā jaunāko dēlu. Lai samazinātu ģimenes izdevumus, abi vecāki iegādājas mēnešbiļeti.

Ingars Bērziņš
daudzbērnu ģimenes tētis

“Sieva devās uz tirdzniecības vietu iegādāties mēnešbiļeti, kur ierasto 16 eiro vietā viņai pie kases paprasīja 50 eiro.”

Ingars stāsta, ka pārdevēja nav paskaidrojusi, kādēļ braucienu cena tik ļoti augusi. Par to pārliecināmies arī paši, kopā ar vīrieti mēģinot iegādāties mēnešbiļeti kādā no tirdzniecības vietām. Pārdevēja, pārbaudot vīrieša braukšanas karti un secinot, ka daudzbērnu ģimenes atlaide nav pieejama, aicina viņu doties uz kādu no tuvākajiem biļešu automātiem un aktivizēt e-talonu. Arī tur Ingaram liegta iespēja iegādāties biļetes ar braukšanas maksas atvieglojumiem.

Vīrietis “uz karstām pēdām” sazinājies ar “Rīgas satiksmi” un saņēmis atbildi, ka ārkārtas stāvokļa laikā atlaides tiešām atceltas, taču, ja neesot ar to mierā, lai vēršoties ar jautājumiem Rīgas domē. To Ingars arī darījis. Laipna domes darbiniece solījusi noskaidrot, vai tad, ja abi vecāki ārkārtas stāvokļa laikā turpina strādāt, tiek pieļauti izņēmuma gadījumi braukšanas maksas atvieglojumu piešķiršanas kārtībā, taču, atzvanot vēlāk, ar nožēlu atzinusi, ka palīdzēt nevarot.

“Rīgas satiksmes” pārstāve Baiba Bartaševiča-Feldmane stāsta, ka 27. martā Rīgas domes pagaidu administrācija veikusi izmaiņas saistošajos noteikumos, ārkārtējās situācijas laikā atceļot lielāko daļu no atlaidēm, tajā skaitā arī daudzbērnu ģimeņu vecākiem, kam iepriekš bijusi atlaide mēneša braukšanas kartītēm. Visas tās biļetes, kas pirktas līdz šim datumam, ikviens esot varējis izmantot un var joprojām, taču jaunās biļetes, kas derīgas visām nedēļas dienām un transporta veidiem, jāiegādājas par pilnu cenu, proti, 50 eiro.

Braukšanas maksas atvieglojumus joprojām iespējams izmantot, piemēram, 1. un 2. grupas invalīdiem, pirmsskolas vecuma bērniem, valsts un pašvaldības policijas darbiniekiem, kā arī pašvaldības izglītības iestāžu pedagogiem. Ingars ir neizpratnē, kādēļ tieši daudzbērnu ģimenes pamestas zem riteņiem!

Ingars Bērziņš
Daudzbērnu ģimenes tētis

“Pats absurdākais, ka paziņas pagājušajā nedēļas nogalē brauca ārpus Rīgas atpūsties uz Siguldu, un viņiem daudzbērnu ģimenes biļetes atlaide tika piemērota. Līdz ar to sanāk, ka Rīgā, strādājot, braucot ikdienā uz darbu, vedot bērnu uz bērnudārzu, atlaide netiek dota, bet, braucot brīvdienās ārpus Rīgas, atlaide tiek piemērota!”

Rīgas domes pārstāvis Juris Vidauskis stāsta, ka pašvaldība, pieņemot lēmumu par braukšanas maksas atvieglojumu atcelšanu, ieklausījusies epidemiologu viedoklī. Tā vietā, lai vīrusa izplatības laikā izmantotu Rīgas sabiedrisko transportu, iedzīvotāji aicināti pārvietoties ar kājām vai velosipēdu. Cietēji šajā gadījumā esot ne tikai daudzbērnu ģimenes, bet arī 3. grupas invalīdi, strādājošie pensionāri, studenti, arodskolu audzēkņi, kas brauc uz savām prakses vietām, un citi. Tas esot pagaidu risinājums, kas pieņemts, ņemot vērā kopējās sabiedrības intereses. Izņēmumi neesot iespējami.

Lai samazinātu transporta izdevumus, iespējams iegādāties mēnešbiļeti, kas derīga tikai darba dienās vai tikai vienam konkrētam transporta veidam, kas ikdienā tiek izmantots visbiežāk.