“Iekļuvu viltus brokeru ķetnās, un man ir lielas parādsaistības,” pensionāre dalās pieredzē

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

Pieredzējusi TV3 "Bez Tabu" žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un problēmu risināšanā. Veido sizetus par dažādām tēmām. Rūpīgi iedziļinās katrā stāstā un rod risinājumus pat sarežģītām konfliktsituācijām. Palīdz novērst netaisnību.

6 komentāri
“Iekļuvu viltus brokeru ķetnās, un man ir lielas parādsaistības,” pensionāre dalās pieredzē

“Bez Tabu” rubrikā “Toreiz un tagad” pirms diviem gadiem tika veidots sižets, ka Vijas kundzei no Rīgas tika izkrāpta liela nauda, 15 tūkstoši eiro. Naudu aizņēmusies kredītiestādēs, un tagad ir milzu parādsaistības.  “Bez Tabu” tiekas ar Vijas kundzi atkal.

Rīdziniece Vija un viņas dēls dalās bēdīgā pieredzē, kā zaudējuši lielu naudu, iekļūstot negodīgu darboņu – viltus brokeru – ķetnās, kuri solījuši prāvu peļņu, darbojoties ar akcijām un valūtām. Kundzei nācies ieķīlāt māju, lai viņai tiktu izsniegti kredīti.

Valsts policija brīdina par joprojām aktuālu interneta krāpšanas veidu – iesaistīšanu investīciju veikšanā apšaubāmās virtuālās interneta platformās – un aicina neiekrist krāpnieku lamatās. Aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem, saņemot telefona zvanus no nezināmām personām, kuras runā tikai krievu valodā un apgalvo, ka ir dažādu uzņēmumu finanšu brokeri vai arī dažādu citu arodu ”finanšu speciālisti”. Minētie ”finanšu speciālisti” pārliecina cilvēkus veikt investīcijas, izmantojot dažādas Latvijas Republikā nereģistrētās virtuālas interneta platformās, kā arī piedāvā palīdzību visā procesā, lai uzsāktu veikt investīcijas. Ar ”finanšu speciālistu” palīdzību iedzīvotāji savos datoros izveido norēķina kontus virtuālās interneta platformās un uzsāk investīciju ieguldīšanu. Rezultātā vairākos maksājumos tiek pārskaitītas dažādas naudas summas.

Turpinot komunikāciju ar krāpniekiem, pēc viņu ieteikuma ieguldītāji turpina veikt dažādas finanšu darbības – pirkt un pārdot akcijas, kā arī veikt citas finanšu aktivitātes, kas kopumā rada maldīgu iespaidu, ka personas no šīm darbībām gūst peļņu.

Komunikācijā ar personām, kuras piekritušas iesaistīties investīciju ieguldīšanā apšaubāmās virtuālās platformās, ”finanšu speciālisti” izmanto telefona numurus, kas reģistrēti dažādās valstīs, piemēram, Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Portugālē, Itālijā, Austrijā, Francijā, Beļģijā, Anglijā, Vācijā, Rumānijā, Nīderlandē un citās valstīs. Sarunvaloda starp ieguldītājiem un ”finanšu speciālistiem” notiek krievu valodā, taču nevar izslēgt arī iespēju, ka krāpnieki turpmāk var komunicēt citās valodās.

Valsts policija veic pārbaudi par šāda veida gadījumiem. Ir pamatotas aizdomas, ka šādu naudas izkrāpšanas shēmu īsteno organizēta personu grupa no ārvalstīm, un noskaidrots, ka šādi noziegumi ir veikti ne tikai Latvijā, bet arī kaimiņvalstīs.

Pirms pieņemt lēmumu par finanšu līdzekļu ieguldīšanu, jāpārbauda, vai minētais uzņēmums (uzņēmējdarbība) ir reģistrēta Latvijā, to darbības veidi un cita veida informācija, kas liecina par uzņēmuma darbspējību.

Pirms investīciju platformu izmantošanas Valsts policija aicina pārliecināties, ka izvēlētais pakalpojuma sniedzējs ir saņēmis Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) licenci, jo tikai pie šādiem noguldījumu piesaistītājiem klientu aizsargā valsts. Informācija par licencētiem ieguldījumu pakalpojumu sniedzējiem Latvijā ir pieejama FKTK mājaslapā.

Policija arī aicina iedzīvotājus nebūt pārlieku uzticīgiem komunicējot ar nepazīstamiem cilvēkiem vai arī iepazīstoties sociālos tīklos ar virtuālajiem lietotājiem. Tāpat nevajadzētu nevienam izpaust savus personas datus, elektronisko maksāšanas līdzekļu (kredītkaršu) datus, tādējādi pasargājot sevi no riska kļūt par krāpniecības upuriem.

Pēc tam, kā iekritusi krāpnieku lamatās un zaudējusi gandrīz 15 tūkstošus eiro, Vijas kundze ir modra, jo guvusi skaudru mācību. Maksā kredītu, jo necer atgūt zaudēto naudu. Aicina citus mācīties no viņas kļūdām un nepieļaut savējās.

Rīgas pilsētas Zemgales iecirknī Kriminālpolicijas nodaļā Vijas kundzes lietā izmeklēšana trupinās. Policija arī aicina uzmanīties, jo krāpnieku kompānijas darbojas viltīgi, bieži maina mājaslapu nosaukumus, un tie ir līdzīgi pasaulē pazīstamu brokeru zīmoliem.

6 komentāri