Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

Komentāri

Bija brīdis, kad Latvijā ik pa laikam uzvirmoja kāds skandāls par to, ka kāda pašvaldība, iespējams, nelietderīgi ir “izķērnājusi” Eiropas Savienības piešķirtos naudas līdzekļus kāda projekta īstenošanai.

Kas to būtu domājis, ka kāds iedzīvotājs, iespējami ļaunprātīgo pagastu sarakstē, iekļaus arī Ropažus.

Ropaži, kur tieši centrā, blakus skolai, atrodas parks. Parkā ir dīķis. 2013. gadā te uzsākti labiekārtošanas, sakārtošanas darbi, kuri ilgst divus gadus.

Kur palika 28 000 eiro?

Iztīra ūdenstilpnes gultni, labiekārto krastus, uzliek jaunu tiltu. Paiet vēl kāds laiks, un kāds anonīms ropažnieks sāk aizdomāties par to, vai te ieguldītā nauda iztērēta lietderīgi.

Anonīms skatītājs

Sakiet, vai, saņemot ES finansējumu projektam, par to pēc pāris gadiem var pilnībā aizmirst? Ropažu dīķa rekonstrukciju par visiem 100% finansēja Eiropas Savienība.

Kur tas viss ir 2017. gadā? Manuprāt, šo naudu – 28377,28 eiro – labāk varēja izmantot bērnu laukuma pilnveidošanai.

Projektu izplānoja un īstenoja vairākas Ropažu biedrības. Tiekoties gan ar idejas īstenotājiem, gan pašvaldības pārstāvi, dzirdam neizpratni par skatītāja izteikumiem, jo tai brīdī, kad darbi tika sākti, ne no viena nav bijis nekādu pretenziju.

”Man ir patiesi skumji, ka par labi padarītu darbu nu saņemam pārmetumus. Kad uzsākām projektu, nebija nekādas ažiotāžas vai pārmetumu. Biedrība ir arī izveidojusi bērnu laukumu, kurā spēlējās bērni, kuri ir no citām sētām. Mēs cenšamies visu Ropažu iedzīvotāju labā,” projekta īstenotāju pārstāve Eva Haberkorne-Vimba!

Toreiz un tagad

Ja salīdzina foto, kuros redzams tas, kā dīķis izskatījās kādreiz, ar to, ko redzam, šobrīd ir skaidrs, ka viss ir kļuvis tikai labāk. Kad Bez Tabu nonāk vietā, kuru savos foto atrādījis skatītājs, redzam, ka desmit metrus nostāk notiek būvdarbi.

Ropažu domes izpilddirektora pienākumu izpildītāja Signe Grūbe norāda, ka: ”Ja kādam Ropažu iedzīvotājam ir kādas neskaidrības, viņš var nākt uz pagastmāju un jautāt. Šobrīd mēs īstenojam nākamo projektu, parkā tiek ierīkots apgaismojums.”

Liela brēka, maza villa!

Abos gadījumos, gan dīķa tīrīšanai, gan apgaismojuma uzstādīšanai Eiropas naudu piešķīra Lauku atbalsta dienests. Tā pārstāvis Rinalds Vācers saka, ka pēc ūdenstilpnes labiekārtošanas darbiem, pirms naudas izmaksas, padarītais vairākas reizes dabā pārbaudīts, pārkāpumu nav.

Eiropas finansējums tiek izmaksāts tikai tad, kad Lauku atbalsta dienesta pārstāvji ir par visiem 100% pārliecinājušies, ka veiktie darbi atbilst projektam, pasūtītājs ir samaksājis darbu veicējiem. Pie Eiropas Savienības līdzfinansējuma var tikt dažādu projektu ietvaros. Katrai nozarei ir savas prasības un kontroles mehānismi.

”Šajā gadījumā projekta uzraudzība notiek piecus gadus. Mēs jebkurā laikā varam ierasties un palūkot, kādā stāvoklī ir attiecīgais objekts.”

Uzklausot iesaistītās puses, jāsecina, ka projektu vēl joprojām uzrauga, pārkāpumu nav bijis, bērnu rotaļu laukumiem ir bijis piesaistīts cits finansējums, un vietā sens teiciens – liela brēka, maza villa!

Foto

Lasi vēl