“Gumijas uzgaļi neko nevar sabojāt!” Nūjotājas izraida no sporta laukuma, jo nūjas bojājot segumu!

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

2 komentāri

Raidījumu “Bez Tabu” uzrunā rīdziniece Inta, kura labprāt nūjo Pļavnieku apkaimē. Līdz šim kopā ar citām nūjotājām devušās uz Rīgas Pļavnieku pamatskolas sporta laukumu, taču nesen no tā izraidītas, jo nūjas neesot piemērotas stadiona skrejceļa segumam. Inta norāda, ka nūjas ir sporta inventārs, nevis pārvietošanās līdzeklis, turklāt tām uzlikti gumijas uzgaļi.

Klausot ārsta ieteikumam, Inta nedēļā vismaz divas, trīs reizes dodas nūjot. Par sev piemērotāko vidi jaunajam hobijam izraudzījusies netālu esošās Rīgas Pļavnieku pamatskolas sporta laukumu. Līdz šim neviens aizrādījis nebija, taču kādā svētdienā tālāk par ieeju tā arī netika.

“Vienkārši gājām, un mums teica, ka mēs nedrīkstam iet. Ir aizliegts, jo nūjas bojā mīksto segumu, ka nevar ar augstpapēžu kurpēm iet, bet man nav augstpapēžu kurpes,” stāsta Inta. Viņa norāda, ka nūjas segumu noteikti nebojā, jo tām uzlikti mīkstāki uzgaļi, arī nūjošanas instruktore apstiprinājusi, ka ar tādām nūjām var staigāt kaut vai pa parketu.

Inta
brīvajā laikā nūjo

Ar velosipēdiem, skrituļslidām un citiem pārvietošanās līdzekļiem nedrīkst atrasties uz seguma, bet es neuzskatu, ka nūjas ir pārvietošanās līdzeklis, tas ir sporta inventārs. Izrādās, ka pat izlaboti noteikumi, vēl vakar nekas tāds nebija, bet izrādās, ka tiešām pierakstīts klāt, ka ar nūjošanas nūjām uz laukuma nevar atrasties.

Inta ar domubiedri neatlaidīgi mēģinājušas vēlreiz, un tad jau laukuma uzraugu attieksme mainījusies, pārbaudījuši uzgaļus un atļāvuši nūjot. Tomēr Inta vaicā, vai tas attiecas tikai uz viņas kompāniju? Kā ar citiem? “Bez Tabu” slēptā eksperimentā pārbauda, vai laukuma apsargi aizrādīs nezināmai nūjotājai. Divi stadiona apļi noieti, bet neviens klāt nenāk, varbūt, ka atkal mainīti noteikumi.

Apsargs: Ar “zābaciņiem” var staigāt pa stadionu.

Žurnāliste: Vispār, ja ir asums, tad nevar, ja?

Apsargs: It kā nē.

Žurnāliste: Kāpēc ne?

Apsargs: Bojā it kā. Te ir uzrakstīts.

Laukuma apsargs laipni parāda uzlabotos noteikumus, kuros paredzēts, ka pa skrejceļa segumu nedrīkst pārvietoties ar nūjošanas nūjām, un iekavās precizēts, ka tas attiecas uz nūjām ar spiciem uzgaļiem. Rīgas Pļavnieku pamatskolas direktore Elīna Dreimane norāda, ka sporta komplekss atvērts tikai pirms diviem gadiem, tāpēc vēlas pēc iespējas ilgāk to saglabāt.

Elīna Dreimane
Rīgas Pļavnieku pamatskolas direktore

Nūjotāji ir izteikuši vēlmi nākt uz šo kompleksu, bet visbiežāk nūjas ir bez šiem īpašajiem uzgaļiem vai arī ar bojātiem uzgaļiem. Līdz ar to, staigājot pa mīksto segumu, segums tiek bojāts. Ideāli būtu, ja pirms nūjošanas apmeklētāji dotos pie administratora un uzrādītu uzgaļus, vai tie ir kvalitatīvi.

Pļavnieku pamatskolas direktore gan aicina nūjotājus izmantot teritoriju ārpus sporta laukuma, norādot, ka skrejceļš nav nūjošanas ceļš. Uz mākslīgā seguma tik tiešām jau redzamas vairākas bojājumu vietas.

Nūjošanas eksperte Linda Andrusa stāsta, ka kārtīgai nūjošanas nūjai ir nepieciešams ass gals. “Jo nūja būs ar asāku galu, jo lielāka iespēja, ka nūjotājs varēs noiet pa koka laipu vai cietu lauku ceļu, jo nūja ar apaļo galu izslīdēs, to lieto vertikāli, bet nūjotājs nūju lieto slīpi,” tā Linda Andrusa.

Mežā un pludmalē var lietot arī apaļo, strupo galu, savukārt gumijas uzgalis paredzēts ļoti cietām virsmām, lai netraumētu savas rokas, piemēram, asfaltam vai flīzēm. Linda Andrusa norāda, ka pamatā nūjotājs nūjos ārpus stadiona, jo asais gals noteikti bojās tā segumu.