Guļ ar žurkām un tuberkulozes slimnieku ielenkumā! Aknīstē domnieki riskē ar ģimenes veselību

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

69 komentāri

Māja uz sabrukšanas robežas, kaimiņi alkoholiķi tuberkulozes slimnieki, aiz sienas miruša kaimiņa dzīvoklī izgāztuve, kurā mītošās žurkas laužas citos mitekļos. Šādos apstākļos Aknīstē, Lietuvas pierobežā, pašvaldībai piederošā namā spiesta dzīvot vientuļā māte ar meitu.

Aizejot no vīra pirms četriem gadiem, Aknīstes domnieki vientuļajai mātei Ingai un viņas trīs bērniem ierādīja dzīvokli Augšzemes ielas 34. namā. Divus bērnus no grausta palaidusi lielajā dzīvē, tagad šeit dzīvo ar 11 gadus veco meitu.

”Manā dzīvoklī grīda ielūza jau pirms divarpus gadiem. Saucu namu pārvaldi, bet nekā. Man vīrieša nav mājās. Grīda visa ielūzusi. Kad lieku mēbeles, esmu ļoti uzmanīga, lai neiekristu caurumā. Skapis tik ļoti sašķiebies, ka izkāps pa logu ārā. Kaut kā mēs paši te aizlāpām un dzīvojam. Kad uzsit pa sienu, var izveidoties caurums uz skatu ārā!” par gaužām bēdīgo situāciju dzīvoklī stāsta Inga, demonstrējot riska vietas.

Trīs jau sasirguši ar tuberkulozi, ārsts brīdina, – bērns šeit nedrīkst dzīvot!

Inga stāsta, ka pašvaldībai piederošajā mājā trīs kaimiņi esot tiktāl aizdzīvojušies, ka sirgst ar tuberkulozi. Pie trauksmes zvana sitis arī ārsts, kurš veicis apsekošanu miteklī.

Inga

Ārsta slēdziens visu pasaka – bērns te nedrīkst dzīvot! Viņš savā atzinumā raksta: ”Dzīvokļa un koplietošanas telpas ir ļoti sliktā stāvoklī. Telpās ir mitrums, pelējums, izpuvis grīdas klājums.

Redzami ļoti daudzi grauzēju atstātie bojājumi. Kaimiņu dzīvoklī ir ļoti antisanitāri apstākļi un netīrības smaka, kas izplatās pa visu māju.” Tā mēs te dzīvojam. Ziemā arī ļoti auksti, bail kurināt krāsni.

Augšstāva kaimiņiene, kura esot alkoholiķe, dabiskās vajadzības kārtojot turpat uz grīdas. Inga atminas, ka reiz gājusi viņai aizrādīt un ieraudzījusi kaimiņienes miteklī urīna peļķes. Tas, pēc Ingas domām, izskaidro, kāpēc griestos izveidojušies pleķi.

Bērnam kaimiņos izgāztuve, domnieki to izliekas neredzam

Inga arī demonstrē prātam neaptveramu netīrību, kas valda kaimiņa dzīvoklī: sapuvušas ēdiena atliekas, dažnedažādas drazas, žurku midzenis. Tas viss rada grūti aprakstāmu smirdoņu visā mājā. No šā mitekļa žurkas laužas Ingas dzīvoklī. Antisanitārie apstākļi kaimiņa dzīvoklī ir ilgstoši. Kopš gada sākuma miteklī neviens nedzīvo, pats iemītnieks miris, bet pašvaldība visu šo laiku nevīžo iztīrīt telpas, kas dzen izmisumā ģimeni.

”Kad tas kaimiņš vēl bija dzīvs, viņš bija tik švaks, ka mēs pat pabarojām dažkārt viņu. Viņš paņēma ēdienu līdzi, jo baroja žurkas ar maizīti. Tad viņas lika mierā viņu, neēda,” atminas Inga.

Aknīstes novada pašvaldības izpilddirektors Jānis Gavars taisnojas, kāpēc teju pusgadu neviens neiztīra nelaiķa kaimiņa mitekli:

”Saprotiet, tīri cilvēcīgi, ja mēs ar jums runātu uz ielas kā parasts kājāmgājējs ar parastu kājāmgājēju, es jums varētu piekrist, ka tas nav normāli. Bet, tā kā esmu amatpersona, es tā nevaru apgalvot. Lietas iziet noteiktu kārtību. Noskaidrosim dzīvokļa esošo statusu, kas notiek ar dzīvokļa, lietu mantiniekiem, tad arī sakopsim. No tā mēs neatsakāmies.”

Taujāts, vai, viņaprāt, sapuvušiem un žurku sagrauztiem atkritumiem uzradīsies mantinieki, pašvaldības izpilddirektors J. Gavars teic, ka viņam to grūti komentēt. Bez Tabu žurnālists piedāvā telefoniski sazināties ar nelaiķa radiniekiem, lai noskaidrotu, vai viņiem lietas ir vajadzīgas, tādējādi cenšoties ātrāk palīdzēt pārējiem iedzīvotājiem, bet domnieks skaidro, ka pašvaldības darbiniekiem nepieciešams ”dokumentāls noformējums ar atļauju izvākt mantas”. J. Gavars Bez Tabu komandai sola, ka dzīvoklis tiks iztīrīts divu nedēļu laikā.

Parāds nav brālis

 

Pašvaldības izpilddirektors piekrīt, ka nams ir gaužām bēdīgā stāvoklī, tomēr tā remontdarbus bremzē iedzīvotāju, tostarp Ingas ģimenes, parādi. Inga stāsta, ka agrāk maksājusi rēķinus, bet tagad to atsakās darīt.

”Es neteiktu, ka mēs nevarētu samaksāt. Par to naudu es ziemai varu nopirkt malku. Es neredzu jēgu maksāt,” nostāju pauž Inga.

Lai gan Inga pieprasa pašvaldībai citu mitekli, pieprasījumu varēs sākt izskatīt tikai tad, kad vienosies par parāda atmaksas grafiku, informē pašvaldības izpilddirektors J. Gavars.

Foto

TOP komentāri

 • sancho
  +11 +11 0

  sancho

  Stulbenis tu!Un pensionaariem arii jaastraadaa,lai domes maaju saremonteetu???Kur Akniistee lai straadaa?Bezdarbniekos?Dome nekaa nedara tikai Akniistes fasaadi pielabo totues iekshaa viss sapuvis!
 • Veronika Nahodkina
  +10 +10 0

  Veronika Nahodkina

  Uz to visu ir nenormāli grūti noskatīties! Šajā valstī valda haoss, nevienā nozarē nav kārtības.. ne ceļi kārtībā, ne izglītība, ne veselība un visvairāk no tā visa cieš tie mazākie..
  Vēl tas badainais bērns sabiedriskajā transportā..
  Man prasās Nervostrong, lai var mierīgi gulēt aiziet vispār!
 • jo
  +9 +9 0

  jo

  strādā vai nestrāda,bet aknīstes novadā dzīvokļa īre ir dargāka,nekā citās lielās pilsētās.Jēkabpilī pat lētāk.Apmēram tā,ka Aknīstes novas būtu kāds trešais lielākais Latvijā.Kauns Aknīstes domei...

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl