Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

61 komentārs

Sirmgalvis, kurš ilgstoši strādājis un maksājis valstij nodokļus, vecumdienās ir ļoti vārgs un slims. Vienatnē dzīvo mājā Rīgā bez centrālās apkures un labierīcībām. Bieži viņu pārsteidz epilepsijas lēkmes, kuru laikā krītot, gūst traumas. Kungam ļoti apgrūtinoši veikt ikdienas darbus – iekurt krāsni, uzkopt māju. Pats un cilvēki, kuri cenšas sirmgalvim palīdzēt, uzskata, ka sociālie darbinieki nesniedz palīdzību pietiekamā apmērā. “Bail, ka ziemu nepārdzīvošu, palikšu “auksts”,” bažījas vārgais kungs.

Bez Tabu komanda Pārdaugavā, Čuguna ielas nama pagalmā, tiekas ar Ritu, kura ir medmāsa slimnīcā, Onkoloģijas nodaļā, kur aprūpē vēža slimniekus. Kā vien spēj viesojas šeit, palīdz draugam no jaunības laikiem Donātam. Kunga mājas pagalms aizaudzis, valda postaža. Sirmgalvis, vienatnē gulošs gultā, tiek sastapts namā.

“Televīzijā rāda reklāmu, kurā stāsta, ka jāparūpējas par dzīvniekiem, ka viņiem trūkst mātes un tamlīdzīgi. Redz, suņi un kaķi ir jāžēlo, bet cilvēks nav jāžēlo. Viņš visu mūžu šai valstij maksājis nodokļus, bet kur ir palīdzība viņam, kad tā nepieciešama?” dusmīga un līdzjūtīga ir Rita.

Sirmgalvis Donāts, atsēdies uz gultas stāsta, ka traģiskākais iznākums, iestājoties ziemai, būs viņa nāve. “Es vienkārši auksts būšu. Līdz virtuvei padzerties pat apgrūtinoši aiziet. Pat gaismu problēma ieslēgt, jo jāiet tumsā gar skapi, varu nokrist,” stāsta Donāts.

Epilepsijas lēkmes dēļ salauž ribas, grūti pat piecelties no gultas

Mājā valda netīrība un nepatīkams smārds. Nesen salūzis ūdens sūknis. Vīrietis stāsta, ka siltu ēdienu pēdējā laikā teju neēdot. Sirmgalvis bieži piedzīvo epilepsijas lēkmes. Nesen lēkmes laikā kritis un salauzis ribas. Dienas pavada, guļot gultā, jo pārvietošanās ir ļoti apgrūtinoša, nereti pat neiespējama. Līdz sausajai tualetei pagalmā netiek, labākajā gadījumā dabiskās vajadzības kārto spainī. Kad nespēj piecelties no gultas, turpat.

“Es vakar kritu uz savu instrumentu kastes. Lēkme bija, bet tējas krūzīti izdevās noturēt. Uznāk reiboņi, palieku nesakarīgs. Brīžiem neatceros, kā mani sauc. Ne pa labi, ne pa kreisi. Esmu visu dzīvi strādājis, bet tagad rīcībnespējīgs.

Kā tāda bezizeja. Man tāda sajūta dažbrīd, ka jādara, kā izdarīja tēvs. Tēvs 67 gadu vecumā pakārās tepat priedītēs. Gribas darīt, kā tētis izdarīja,” par bezpalīdzību stāsta Donāts.

Piekauj un apzog bezpalīdzīgu cilvēku

Sirmgalvja bezpalīdzīgo stāvokli vairākkārt izmantojuši nelieši, kuri ielauzušies miteklī, apzaguši viņu, piekāvuši kungu, pat nodedzinājuši šķūni pagalmā. Donāts atminas sešus iebrukumus.

Rita

Pieklauvēja pie durvīm, viņš viņus ielaida. Rezultātā dabūja ar smagu priekšmetu pa galvu. Kā mēs sapratām, ar cirvi. Viņš nespēj sevi aizstāvēt, tie varmākas var atgriezties. Viņam trīs reizes nedēļā bijušas epilepsijas lēkmes. Tas nav normāli!

Rīgas Sociālā dienesta vadītājs Ervins Alksnis stāsta, ka, “ja cilvēkam ir kaut kādas grūtības ar veselību vai sevis aprūpi, var vērsties Sociālajā dienestā. Tomēr jāievēro, ka ir jāizsaka griba. Mēs varam piedāvāt palīdzību, bet jebkurā gadījumā cilvēkam pašam jāapliecina, ka viņš grib pieņemt pakalpojumus.”

Taujāts, vai būtu ar mieru pārcelties uz pansionātu, Donāts teic, ka “citas izejas nav. Līdz pavasarim es te nevaru palikt. Sevišķi, ja būs barga ziema.”

Sociālā (ne)palīdzība?

Donāta draudzene Rita stāsta, ka viņa un citi vairākkārt vērsušies pie sociālā dienesta pārstāvjiem.

“Sociālā darbiniece teica, ka viņas māte sliktākos apstākļos dzīvo. Viņa ieraudzīja, ka logos ir glauni aizkari, restes. Šīs lietas viņam sagādāja kaimiņi, labi cilvēki, kuri uztraucas par Donātu, viņa drošību. Es nesaprotu, ko dara sociālais dienests. Kāpēc nestrādā? Darbiniece ieraudzīja, ka pagalms aizaudzis un teica apmēram tā: “Kurš tad te nāks visu laiku. Mums jau nav tādu darbinieku”,” stāsta Rita.

Donātam ir arī māsa, kura dzīvo ārpus Rīgas, viņa audzina piecus mazbērnus, tāpēc nespēj būt blakus brālim tik bieži, cik vēlētos, stāsta Rita.

“Māsa raudāja, uztraucoties par brāli. Kā viņš pārdzīvos ziemu? Viņš pat elementāri krāsni nevar iekurt!” uztraukta ir arī Rita.

Donāts stāsta, ka Sociālais dienests palīdzot ar malkas sarūpēšanu, dažkārt ierodoties darbinieks, kas izlīdz mājas solī, bet ar to nepietiek.

Pēc Bez Tabu iesaistīšanās Rīgas sociālā dienesta vadītājs E. Alksnis stāsta, ka sociālie darbinieki atkārtoti apciemos sirmgalvi. Tikšot apsvērtas tālākās palīdzības iespējas. Vīrieti, iespējams, uzņems rindā uz pansionātu, bet ātrākais pagaidu risinājums varētu būt gultas ierādīšana slimnīcā uz diviem mēnešiem.

TOP komentāri

 • Danija
  +65 +65 0

  Danija

  Lūk kā pasakās valsts par to, ka visu mūžu esi nostrādājis godīgi... :( :(
 • Kristine Kristine
  +56 +54 -2

  Kristine Kristine

  Šausmas..noskatijos...un teikšu atklāti asara nobira...cik ļoti žēl man to cilvēciņu...Un cik vel šādu cilvēku ir šādā situācija un dzīvo šausmīgos apstākļos,šausmas kas notiek un tā vienaldzība no tiem briesmoņiem kas sēž krēslos un gudri runā,viņiem vajadzētu tādas vecumdienas !!!😢😔
 • Alla Rone
  +52 +52 0

  Alla Rone

  Tam sociālajam darbiniekam gribas uzšaut knipi pa brilli! Viņiem visiem poo... ,cik tādu cilvēku nav,kamēr netaisa kāds no malas traci,viņi neliekas ne zinis,tagad rupucis sola nedēļas laika visu sakārtot,vecītis jau sen varēja but rinda uz pansionātu.
  Paldies Draudzenei,kura nepalika vienaldzīga ,palīdzēja un rīkojās😇

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl