Gluži kā pionieru laikos! “Nē” kapucēm, spilgtam un apdrukātam apģērbam – Vecpiebalgas vidusskolas noteikumi!

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

40 komentāri

Vecpiebalgas vidusskolas iekšējās kārtības noteikumi mulsina topošo audzēkņu vecākus, un arī Izglītības kvalitātes valsts dienesta pārstāvjus. No pirmdienas līdz ceturtdienai skolēniem mācību iestādē jāierodas lietišķa stila apģērbā, aizliegts spilgts, apdrukāts apģērbs, arī jakas, džemperi ar kapucēm.

“Mācību iestādes vadība pastiprinātu uzmanību pievēršot audzēkņu ārējam izskatam, nevis izglītības kvalitātei,” tā uzskata topošā skolēna mamma, taču arī citi vecāki domājot līdzīgi.

Satiktie skolēni apstiprina, – noteikumi ir stingi. Ja noteiktais apģērba kodeks netiek ievērots – skolotājas aizrāda, turklāt stundu laikā notiek pārbaudes. Ja kāds apģērbies neatbilstoši, klasei tiek atņemts punkts un mazinās iespējas pretendēt uz “labākās klases” titulu.

Svētku dienās noteiktas trīs krāsas – sarkans, zaļš un balts. Meitenēm sarkani svārki, visiem – zaļa kaklasaite.

Jāpiebilst, ka Vecpiebalgā ir viens veikals, kurā iespējams iegādāties apģērbus, tajā zaļu kaklasaiti atrast ir neiespējami.

Satiktās skolnieces stāsta, ka dažas sarkanos svārkus speciāli šuj.

Pilsētā baumo, ka par klašu vecākajiem ieceļot tikai zēnus, meitenes uz šādu amatu neesot tiesīgas kandidēt. Vecpiebalgas vidusskolas direktore Lolita Žagare atzīst, ka agrāk tiešām esot bijusi tāda prakse, taču direktore noliedz, ka tagad bērni tiek šķiroti pēc dzimuma. Piemēram, šobrīd skolas pašpārvaldes prezidente ir meitene.

Trīs apģērba tabu

Direktore apstiprina, ka ir trīs skolas tabu – kapuces, spilgti apģērbi un apdruka. Jakas ar kapucēm esot āra vai sporta apģērbs. Ja bērns nāk uz skolu, viņš ar apģērbu sevi mobilizējot darbam, kapuce esot “cietumnieku variants”, tā var noslēpties.

“Skrienot pa trepēm, aiz kapucēm ir ļoti elementāri paraut, jo tās ir liekas. Ierobežojums domāts bērnu drošībai.”

Direktore līdzīgā veidā pamato katru no aizliegumiem. Spilgts apģērbs novēršot uzmanību, lielie uzraksti – var būt aizskaroši, piemēram, ticīgus cilvēkus var aizskart apģērbs ar miroņgalvām vai krustiem. Kāpēc piektdienās likumi tiek atcelti? Lai bērniem sirds būtu mierīgāka.

Sarkans, zaļš, balts, ir skolas karoga krāsas, un esot vien ieteicamas, neviens netiek izraidīts par to nenēsāšanu. Zaļa kaklasaite vairs nav obligāta, sarkano audumu meiteņu svārkiem iepērk pati skola.

Noteikumus vajag precizēt

Izglītības kvalitātes valsts dienests tuvākajā laikā noteikumus pārrunās ar skolas vadību, jo nepieciešams to konkretizēt. Piemēram, jānosaka, kāda tieši apdruka nedrīkst būt (aizskaroša, rupja), jo jaunāko klašu bērniem ir ļoti grūti iegādāties džemperus bez zīmējumiem.

Vecākiem ir tiesības iebilst pret šādiem noteikumiem, jo nevajadzētu rasties situācijai, ka gluži vienkārši nav iespējas tos ievērot. Arī par punktu atņemšanu labākās klases konkursā. Būtu nepieciešams pārstrādāt konkursa nolikumu, lai tā rezultātus neietekmē apģērbs vai finansiālais stāvoklis.

TOP komentāri

 • Vivita Luse
  +14 +13 -1

  Vivita Luse

  Nu tad lai sponsore audzekniem formas un nebus nekadu problemu,bet sadi ierobezojumi musdienam...smiekligi...
 • Ieva Ieva Ieviņa
  +10 +10 0

  Ieva Ieva Ieviņa

  man šķiet,ka tie noteikumi drastiski,kas tā direktore kāds diktators kurš tā var noteikt ko vilk.Laukos,mazpilsētās tā tauta trūcīgi,te skola vēl kaut kādus mistiskus noteikumus nosaka.Lielais vairums tak zināms,iepērkās humpalās un jāpriecājās,ka tādas ir!!!
 • .

  .

  Manuprāt tā- vai nu skolas formas, vai arī drīkst ğērbties kā grib! Labi saprotu, var aizliegt, piemēram mini svārkus, pārāk lielus izgriezumus krekliņiem, apğērbus, ar rupjām uzdrukām, bet nu jaka ar kapuci... septembrī, kad vēl nevelk virsjakas, tas ir praktisks apğērbs, jo ja nu sāk pūst vējš var uzvilkt galvā kapuci, jo nu nevilks taču +20 grādos vējjakas un cepures.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl