Ģimenes ārsti streika laikā turpina strādāt, taču no pacientiem iekasē ievērojamu samaksu

22 komentāri

Šīs nedēļas aktuālais temats – ģimenes ārstu streiks – nav paslīdējis garām arī raidījumam Bez Tabu. Rīt būšot tā diena, kad mediķi uz vienu dienu streiku pārtrauks un atkal sniegs valsts apmaksātos pakalpojumus. Bet kāds līdz šim ir bijis šis streiks?

Vai tikai dakteru aktivitāte nav aizsegs tam, lai pamatīgi nopelnītu? Šādas sajūtas rodas Bez Tabu skatītājiem, kuriem ārstu streika laikā tomēr ir nācies vērsties pēc palīdzības pie sava ģimenes ārsta, kuri tomēr strādā.

Kā jau zināms, Latvijā līdz 18 gadu vecumam valsts bērniem apmaksā visus medicīniskos pakalpojumus. Šoreiz, lai bērnus atrādītu dakterim, māmiņai nākas patukšot maku.

Par šādas maksas prasīšanu signāli no raidījuma skatītājiem ienāk ne viens vien. Vienuviet tāda pat samaksa tiek prasīta, lai nosūtītu uz analīzēm, citviet, lai noslēgtu slimības lapu.

Man mazmeitai jānoslēdz slimības lapa, viņai pateica, ka daktera nav, tas streiko, un, ja grib lapu noslēgt, tad jāmaksā desmit eiro. Kur es varu vērsties tālāk?

Ja jau streiko, tātad nestrādā, nepilda savus pienākumus, pacientus nepieņem. Šādu rīcību, padzirdot par ģimenes ārstu aktivitāti, sagaida liela daļa Latvijas iedzīvotāju, kuri tik vien ir dzirdējuši kā vispārēju informāciju par to, kas dakteriem prātā.

Sarunā ar Bez Tabu Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja saka, ka situācija izveidojusies Veselības ministrijas vainas dēļ.

Šobrīd sanāk, ka vieni saka uz otriem. Bet – vai šo vispār var uzskatīt par streiku? Ja jau dakteri strādā. Arī šajā gadījumā tie lauzti šķēpi.

Kā piebilst jurists, mediķiem pēc likuma ir tiesības veikt daļēju streiku, bet šajā gadījumā tas tomēr ir sarežģīts, juridisks jautājums. Savukārt, ja runā par maksām, kuras šobrīd tiek prasītas no pacientiem, noteikta cenrāža nav.

Veselības ministrijā dzirdam, ka pacientiem, ja tie vēlas saņemt valsts apmaksātus pakalpojumus, nekas cits neatliks, kā meklēt dežūrārstus. Neviens streiks nekad neesot pagājis bez neērtībām, un pašreiz cita risinājuma nav.

Foto