Ģimenei izposta rūpīgi iekārtotu saimniecību. Neviens apdrošinātājs neesot gatavs sadarboties

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

Pievienot komentāru

”Skoru dārzu” saimniecībā Tukuma pusē 2015. gadā tika novākta pirmā rudens aveņu raža. Gadu laikā ģimenes uzņēmums kļuvis par jomas līderi, taču nu dažu stundu laikā saimniecība tika pilnībā iznīcināta.

5100 stādiņu lielajā laukā iestādītas ”Polkas”, ”Kvanza”, ”Kveli” un ”Imara” šķirņu avenes. Tās no “Skoru dārza” nonāca lielveikalos, kā arī restorānos.

Laikā, kad “Bez Tabu” viesojas saimniecībā, tur likvidē postījumu sekas. Tiek novākta iepriekš rūpīgi uzklātā plēve un tā saucamās siltumnīcas ribas. Seši 95 metrus garie, 8 metrus platie un 3,5 metrus augstie tuneļi un stādi izmaksāja iespaidīgu summu. Siltumnīcas neizturēja lielo vēja spiedienu, kā rezultātā metāla ribas ieliecās.

Vētras dēļ cieta daudzi aveņu stādi, kā arī pasliktinājās to audzēšanas apstākļi. Nu tie ir pakļauti laikapstākļu ietekmei, līdz ar to gaidāma krietni sliktāka raža.

Ģimenei sirds sāp par to, ka visu šo gadu laiku tā arī nebija izdevies atrast kompāniju, kas būtu ar mieru siltumnīcas apdrošināt. Apdrošinātāji piekrituši līgumu slēgt par siltumnīcu apdrošināšanu pret trešo personu nodarījumiem, kā arī ugunsgrēka risku. Amizanti, ka, piemēram, metāla konteinerus izdevies apdrošināt pret laikapstākļu ietekmi.

Inese
Audzē avenes un zemenes

Mēs esam ķīlnieka lomā. No vienas puses, ir tā, ka būs jāatdod kredīts, kas ir normāli, bet apdrošināties pret to, ka var kaut kas notikt, nav iespējams. Neviens apdrošinātājs Latvijā nepiekrita apdrošināt mūsu siltumnīcas pret laikapstākļu ietekmi. Tas ir liels bizness, mēs būtu gatavi maksāt apdrošinātājiem, taču tas nav iespējams.

 

Saimniecības siltumnīcām nav pamatu. Kā norāda Ineses kundze, tas esot darīts apzināti, lai stādus varētu veiksmīgāk ventilēt. Iespējams, ka tieši tas bijis iemesls, kādēļ apdrošinātāji izvairījušies no siltumnīcu apdrošināšanas.

Lauksaimnieku organizācijas sadarbības padomes Dārzkopības grupas vadītājs Jānis Bērziņš lauksaimniekus iespēju robežās aicina pašiem veidot tā saucamo drošības spilvenu, nevis paļauties uz apdrošinātājiem.

“Bez Tabu” sazinājās ar Latvijas Apdrošinātāju asociāciju, lai noskaidrotu, kādēļ apdrošinātāji vairās no siltumnīcu apdrošināšanas. Izrādās, asociācijas rīcībā nav šādas informācijas, tādēļ aicina raidījumu vērsties pie kāda no apdrošinātājiem.

“BTA” Baltijas risku parakstīšanas departamenta direktors Ivo Danče raidījumam norāda, ka kompānija siltumnīcas apdrošina. Katrā atsevišķā gadījumā tiek izvērtēts, cik izturīgas ir siltumnīcas, kā tās reaģētu vēja ietekmē.