Ģimene samaksā, lai viņu mantas atved no Lielbritānijas uz Latviju, taču pa ceļam tās tiek nozagtas

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

38 komentāri

Raidījumu “Bez Tabu” uzrunāja kāda jaunā ģimene, kura ilgāku laiku dzīvoja Lielbritānijā, taču tagad pārcēlusies atpakaļ uz dzīvi dzimtenē. Lai nogādātu Latvijā lielu daļu iedzīves, tika nolīgts kurjers, kas piedāvā par 50 mārciņam aizvest mantas no Anglijas uz Latviju. Vēlāk pārvadātājs paziņoja, ka buss ir nozagts un kopā ar to arī visas sūtītās mantas. 

Marta ar mazo Elenu gadu dzīvoja pie Toma Anglijā, tagad jaunā ģimene nolēmusi kopā atgriezties dzimtenē. Sapratuši, ka visas mantas nogādāt uz Latviju nebūs pašu spēkos, tāpēc lielu daļu uzticējuši kurjeram. “Es sāku strādāt par manikīri, man tur bija visas darba lietas, bērnam tikko bija bijusi dzimšanas diena, tur bija daudz bērna mantu, drēbes, jauni rati,” sūtītās mantas uzskaitīja Marta.

Pārvadātājs Mārtiņš Kučinskis, kurš piegādes pakalpojumus reklamē arī savā Facebook.com profilā, ģimenei jau bija zināms, turklāt kopā ar viņiem mantas no Anglijas uz Latviju sūtījis arī abu paziņa. Cena par pakalpojumu bija 50 mārciņas, diemžēl oficiāla vienošanās netika parakstīta.

“Viņš mūsu draugam uzrakstīja, ka šonakt buss ir nozagts, daļa mantu bija noliktavā, bet daļa busā, mūsu kaste bija busā, jo esot bijusi pārāk smaga, lai izkrāmētu,” stāstīja Marta. Pēc pārvadātāja lūguma, Marta sastādījusi zaudēto mantu sarakstu, un to kopējā vērtība sasniedz vismaz 1500 mārciņu. Kurjers atskaitījis atpakaļ naudu par pakalpojumu un piedāvājis atlīdzināt vēl 100 mārciņu par nozagtajām mantām.

Uzskata, ka par situāciju atbildīgs pakalpojuma sniedzējs, jo neizkrāva visu sūtījumu, tāpēc 100 mārciņas kā kompensāciju nepieņem. Zaudētās mantas nācās iegādāties no jauna, vienalga, vai tās bija lietotas, vai ne. “Mums esot bijušas lietotas mantas, un viņš par tādām neko nemaksāšot, un tās taču esot tikai mantas,” piebilda Marta.

Starp citu, kādā diskusiju portālā aprakstīta līdzīga situācija, 2015. gadā apzagts pārvadātājs Māris Kučinskis, kurš zaudētās mantas 500 mārciņu vērtībā kompensējis ar 50 mārciņām. Marta zināja teikt, ka abi esot brāļi: “Kāpēc viņi Facebook nereklamē, ja viņi pazaudēs mantas, tad atdos tikai 50 mārciņas?”

Jurists, civiltiesību eksperts Armands Logins ieteica vienmēr rakstveidā noformēt vienošanos par to, kas un kur tiek vests, un atrunāt gadījumus, ja mantas tiek nozagtas, nozaudētas vai aizturētas uz robežas. Galu galā, arī paša kurjera interesēs ir pārliecināties par kravas saturu.

Armands Logins
jurists

“Viņiem ir informācija, kura saņemta no pārvadātāja par to, ka buss ir nozagts. Viņi varētu vērsties policijā un norādīt, ka viņiem ir aizdomas, ka persona ir piesavinājusies šīs mantas. Tad jau tiesībsargājošās iestādes sadarbības ietvaros varētu pārbaudīt, vai šāda automašīna ir izsludināta meklēšanā vai nav.”

Pārvadātājs Mārtiņš šobrīd esot Anglijā, bet telefoniski raidījumam “Bez Tabu” stāstīja, ka ir vērsies Lielbritānijas policijā, turklāt krava bijusi apdrošināta. Šobrīd iesniedzis apdrošināšanas kompānijai Martas sūtīto mantu sarakstu, taču nelolo lielas cerības, ka tas tiks apstiprināts, jo neesot nepārprotamu pierādījumu par kastes saturu. Turpinājumā “Bez Tabu” saruna ar pārvadātāju.

“Bez Tabu”: Kā viņi pirms tam varēja zināt, ka būs vajadzīgi visi čeki, jo skaidrs, ka mantām, kuras tiek sūtītas, ne vienmēr ir čeki.

Kurjers: Es viņiem prasu to, ko man apdrošinātāji prasīja. Mantu vērtība ir šausmīgi liela, es nezinu, ko man apdrošinātāji atbildēs, jāgaida, varbūt apstiprinās, skatīsimies.

“Bez Tabu”: Ja neapstiprina, ko tad darīt?

Kurjers: Es viņiem piedāvāju 100 mārciņas, jo viņi nevar pierādīt to summu.

“Bez Tabu”: Vai šādi gadījumi ir pirms tam kaut kur atrunāti un cilvēkiem saprotami?

Kurjers: Nu es neesmu informējis, pirmo reizi mūžā man kaut kas tāds notiek.

Jurists Armands Logins piebilda, ka svarīgākais ir pierādīt to, ka vienošanās tik tiešām ir bijusi, un arī mantas tik tiešām tika nodotas. Ja to var pierādīt, tad Marta var vēsties tiesā ar prasību par mantu vērtības atlīdzināšanu.

Foto

38 komentāri