Gaida siltu ēdienu, saņem karoti miltu ”pļeckas”! Daugavpils skolēni badojas leišu ēdinātāja dēļ

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

7 komentāri

Daugavpils skolās saimnieko ēdināšanas firma, kuras pakalpojumu kvalitāte sadusmo skolēnus, viņu vecākus un pedagogus. Uz galdiem tiek likts nekvalitatīvs, nereti arī neveselīgs ēdiens. Tāpat daudzi bērni paliek tukšiem vēderiem, jo izvēlas neēst piedāvāto vai ēdinātāji nepagūst pagatavot maltītes.

Rodas bažas, vai Daugavpils domnieki, pirms ļāvuši ēdināt mazos pilsētniekus, pārliecinājušies, vai komersants spēs pildīt saistības.

Sīciņa, necila, salipusi masa ar dažām siera strēmelītēm – šādus “makaronus ar sieru” iemūžinājis Daugavpils Krievu liceja audzēknis. Fotoattēls klejo Daugavpils interneta forumos un vietējos medijos. Tas ir kā simbols ēdināšanas pakalpojumam, ko līdz ar jauno mācību gadu sešās Daugavpils skolās uzņēmusies nodrošināt firma “Ēdiens.lv”.

Iepriekš bērnus baroja vietējie, bet SIA “Ēdiens.lv” bāzēta Rīgā, bet īpašnieks ir lietuvietis.

“Kad jaunākās klases ieradās uz maltīti, uz galdiem bija vien maize un āboli. Kad vaicāja, kur ēdiens, ēdinātāji atbildēja: “Mēs nevaram paspēt”.

Firma nepaspēja pasniegt ēdienu, bērni badojās vēl vienu mācību stundu. Vēlāk porcijas nebija no gardākajām: griķi bija ļoti salipuši, bet vistas uzlējumā ar grūtībām varēja izzvejot kādu gaļas gabaliņu. Īpaši amizanti bija vērot, kā zupu palīdzēja saliet direktora vietnieki, jo firmai nav strādnieku,” tā vietējam medijam stāstījis Daugavpils Krievu liceja audzēknis.

Savukārt vecāko audzēkņu ēdnīcā bija ne mazāk interesanti. Mums ir iespēja pasūtīt laicīgi ēdienu nākamajam starpbrīdim. Ierodoties paēst, audzēkņi dzird populārāko frāzi:

“Mēs nevaram paspēt, ēdiena nav”. Kad skolēni saņēma porcijas vēl pēc vienas mācību stundas, radās vēl viena problēma: nav ēdamrīku! Skolēniem nācās gaidīt, kamēr paēd citi, lai viņiem piešķirtu dakšiņas,” turpina skolēns.

Agrāk ēda visu, bet skolā jāpaliek badā!

Bez Tabu uzrunā Daugavpils 13. vidusskolas audzēkņus, arī viņiem “jābauda” “Ēdiens.lv” pakalpojumi.

“Visi žēlojas, grib citu ēdināšanas firmu! Mazas porcijas, ēdiens atdzisis. Viņi nepaspēj laikā pasniegt ēdienu. Mūsu skolā pat pusdienu starpbrīdi pagarināja, lai bērni varētu paēst. Bērni paskatās uz porciju, nepatīk, tāpēc neēd,” stāsta vidusskolas audzēkne.

Pirmklasnieks atzīst, ka ēdis trīs banāna gabaliņus, no pārējā atteicies. Viņa mamma stāsta, ka dēls nav izlepis. “Skolā viņš neko neēd, bet bērnudārzā viņš ēda visu. Viņš ir pieradis pie mājas ēdiena. Parasti ēd visu,” stāsta bērna, kurš jau kārtējo reizi palicis ar tukšu vēderu, mamma.

Direktori jaunā ampluā. Ziņo par neveselīgu ēdienu

Daugavpils 13. vidusskolas direktore Andžela Skutele arī nav apmierināta ar pakalpojuma kvalitāti: “Viņiem nav darbinieku pietiekamā daudzumā. Pirms mācību gada piedāvāja darbu visiem, kam nav slinkums. Tāpēc ir problēmas. Pirmajās dienās firma nepaspēja nodrošināt ēdināšanu.

Tā kā cīnāmies, lai bērnus barotu kvalitatīvi, firmai esam iesnieguši trīs pretenziju vēstules, tāpat nosūtījām iesniegumu ar vēlmi atteikties no pakalpojuma. Līgums paredz, ka ēdinātājam saskaņošanai jāiesniedz direktoram ēdienkarte nedēļu uz priekšu. Ēdienkartes ne vienmēr ir kvalitatīvas, nav norādīti alergēni, uzturvielu vērtība, tāpēc mūsu medmāsa izsaka aizrādījumus un neparaksta.”

Veselīga zupa, otrais ēdiens, dzēriens – to pasniegt bērniem pieprasa Ministru kabineta noteikumi. Dažkārt Daugavpilī par to visu jāaizmirst. Bijušas situācijas, kad pagūst nolikt uz galdiem bulciņas ar tēju, vai ābolu ar maizi.

Daugavpils Krievu licejs ir visas Latvijas skolu reitinga pašā augšgalā, bet šīs skolas pedagogi, pat direktore iejūtas virtuves darbinieku lomā, palīdzot ēdinātājiem.

Irina Paura
Daugavpils Krievu liceja direktore

Tā kā ēdnīcas darbinieki nepaspēja izlikt ēdienus, bērni nesagaidīja savas porcijas, tāpēc dažkārt paliek neēduši.

Bijis arī nekvalitatīvs, pārsālīts ēdiens. Dažkārt cukura līmenis pārsniedz normu.

Nepatikšanas brieda

Daugavpils Izglītības pārvaldes vadītāja arī ir neapmierināta ar notiekošo: “Man nepatīk, ka pēdējās nedēļas to vien redzu kā nepaēdušus skolēnus, nevis skolēnus, kuri mācās!”

Kad ēdinātājs un pašvaldība līgumā vienojās par sadarbību vien divas nedēļas pirms mācību gada, M. Isupova jau sapratusi, ka nebūs labi.

“Mēģināju viņus [ēdināšanas firmu] atrunāt, jo neesmu pirmo dienu amatā. Zinu, kā lietas notiek. Bet viņi pārliecinoši teica, ka tiks galā,” stāsta M. Isupova.

Fotoattēlu, kurā iemūžināti “makaroni ar sieru”, Bez Tabu komanda demonstrē arī Daugavpils mēram Rihardam Eigimam. Stāsta, ka viņa mājās gatavota maltīte ar līdzīgu nosaukumu izskatās krietni pievilcīgāk. Viņš sola, ka drīz ēdinātājs pazudīs no Daugavpils skolām.

7 komentāri