“Esam izmisumā, nezinām, ko darīt!” Nebeidzamās rindas uz Liepājas bērnudārzu izved no pacietības

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

14 komentāri

Lai gan likums nosaka, ka bērns pirmsskolas izglītības programmu apgūst no pusotra gada vecuma, proti, šajā vecumā viņam pienākas vieta pašvaldības bērnudārzā, Liepājā situācija nav no labākajām: bērnam vieta pirmsskolas izglītības iestādē nav nodrošināta pat četru gadu vecumā; vecāki ir izmisumā.

Četrus gadus vecā liepājniece Alise tikai no vecāku un draugu nostāstiem zina, ko vienaudži dara bērnudārzā. ”Gribu ar citiem bērniem spēlēties bērnudārzā. Gribu spēlēties un runāties ar bērniem,” teic mazā Alise.

Vecāki meitenīti reģistrēja rindā uz Liepājas pašvaldības bērnudārzu ”Saulīte”, kad Alisei bija viens gads. Tomēr aizvien, četru gadu vecumā, gaida rindā. Kamēr citi bērni dārziņos socializējas, Alise savas mājas pagalmā vienatnē spēlējas, laista ziedus, brauc ar trīsriteni un visbiežāk sarunājas pati ar sevi. Mamma Lilija bažījas, ka iekļauties skolas vidē nākotnē meitai būs grūtāk nekā citiem vienaudžiem.

Nodrošināt izglītību no pusotra gada vecuma – blefs?

Vecākus jau vairākus gadus nodarbina jautājums: kā nodrošināt meitas pieskatīšanu, vienlaikus pašiem strādājot, lai pabarotu ģimeni?

”Mēdzam būt izmisumā, jo ir ļoti grūti saprast, ko darīt. Citreiz ir tā, ka mājās neviens nevar pieskatīt. Brīvdienās pašā vakarā Alise jāved prom pie draudzenes. Tur viņa paliek pa nakti līdz nākamās dienas vakaram. Diennakti paliek pie draudzenes. Viņa arī prasa, kad varēs iet uz bērnudārzu. Es nezinu, ko atbildēt,” stāsta Alises mamma Lilija.

Pērn, kad meita jau kārtējo gadu nesagaidīja vietu ”Saulītē”, mamma viņu pieteica rindā uz vēl diviem bērnudārziem – ”Stārķi” un ”Delfīnu”.

””Stārķim” piezvanīju šogad maijā. Man pateica, ka šogad vairs neuzņem 2014. gada bērnus. ”Delfīnā” arī šogad pateica, ka visas grupas nokomplektētas, vietu neesot. Būs laikam kā tajā anekdotē: bērns aizies uz armiju, tad atnāks uzaicinājums nākt uz bērnudārzu,” ar nožēlu teic Lilija.

Pašvaldības palīdzīgā roka, kas ne vienmēr palīdz

Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldes vadītāja Kristīne Niedre-Lathere nenoliedz, ka Vēju pilsētā rindu problēma ir samilzusi, informē, ka rindā uz vietām bērnudārzā gaida 629 bērni. Tāpat Niedre-Lathere atgādina, ka vecākiem, kuru bērni gaida vietu bērnudārzā, pašvaldība piedāvā palīdzīgu roku: līdzfinansējumu 100 eiro apmērā aukles nolīgšanai, līdzfinansējumu gaitām privātajos bērnudārzos, kā arī vecāki bez maksas var līdz četrām stundām dienā bērnu aizvest uz rotaļu grupām. Viena no tām atrodas centrā, bērnudārzā “Liepiņa”, otra – 2. mūzikas skolā Karostā.

Alises mamma Lilija gan saka, ka pašvaldības palīdzīgā roka ģimenei nepalīdzot: ”Aukle nestrādās par 100 eiro. Mēs jau tā cenšamies samazināt visas izmaksas. Mēs nespējam ar pārdevējas un pusslodzes apkopējas, un mežstrādnieka algām par visu samaksāt. Man it kā piedāvāja privāto dārziņu. Manai mājai tuvākajā privātajā dārziņā no manis prasīja 195 eiro, plus pašvaldības dotācija – 163 eiro. Jautājums: viņi no zelta šķīvjiem tur baro bērnus? Es biju šokā par tām summām!”

Liepājas pilsētas pašvaldības bērnudārzos prioritāte uzņemšanai ir militārpersonu bērniem, konkrētās pirmsskolas izglītības iestādes darbinieku bērniem un brāļiem/māsām, kuri reģistrēti rindā trīs mēnešu laikā no dzimšanas, informē Niedre-Lathere. Viņa piekrīt, ka, dodot priekšroku šīm grupām, pārējo bērnu virzīšanos tuvāk mērķim – vietai bērnudārzā – bremzē.

Meklējot domniekus

Vēju pilsētā valdošā ”Liepājas partija” ar mēru Uldi Sesku priekšgalā pērn pirms pašvaldību vēlēšanām uzsvēra: izglītošanās bērnudārzā mazā liepājnieka attīstībā ir ļoti būtiska, solīja 150 jaunas vietas bērnudārzos. Diemžēl domnieki nevarēja atskaitīties par solījumiem, jo atbildīgie ir vai nu komandējumos, vai bauda karsto laiku atvaļinājumā.

”Tiem, kas tur augstāk sēž un domā, ka mums te viss ir labi un jauki, iesaku noņemt rozā brilles. Lai paskatās ar parastā cilvēka acīm, kā cilvēki dzīvo! Esam izmisumā!” skarba izteikumos ir Alises mamma Lilija.

Arī Izglītības nozares pārstāvji iesaka strādāt labāk

Taujāta, vai izpildiestādē ir apmierināti ar lēmēju – domnieku – darbu rindu mazināšanu, Izglītības pārvaldes vadītāja Niedre-Lathere teic, ka strādāt varētu labāk, tādējādi rodot efektīvu problēmas risinājumu.

”Izglītības pārvaldes ieteikums ir straujiem soļiem rast risinājumu, papildinot vietas. Nodrošināt pie esošajām iestādēm piebūves vai atvēzēties uz spēcīgāku būvniecības projektu, investēt, lai bērniem būtu kārtīga ēka, kārtīgs grupu skaits, lai problēmu atrisinātu daļēji,”domniekiem iesaka Izglītības pārvaldes priekšniece Niedre-Lathere.

Jāatzīmē gan, ka Alises vecāki atvasi sākotnēji reģistrēja rindā uzreiz pēc dzimšanas. Vietu gada vecumā sagaidīja, bet vecāki saprata, ka tik agri meitiņa nav gatava gaitām bērnudārzā. Tāpēc reģistrējās atkārtoti, bet gaida vēl šobaltdien.

Foto

14 komentāri