“Es viņiem maksāju OIK, bet pati pērku nervu zāles!” Cīņa gadu garumā – jelgavnieki tiesājas ar koģenerācijas staciju dēļ radītajiem trokšņiem 

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

2 komentāri

Jelgavnieki, kuri dzīvo koģenerācijas stacijas “Fortum Latvija” tuvumā, vairs nespēj klusēt – piecu gadu garumā iedzīvotāji cieš no stacijas radītajiem trokšņiem. Vasaras siltajās naktīs logu atvērt nevar, tāpat arī dienas laikā vēlme iziet ārpus mājas neesot itin nekāda. Trokšņi nerimstoties ne dienā, ne naktī. 

“Papīri sakrājušies kaudžu kaudzēm, bet rezultāti nekādi. Vēl ko es redzu, ka jābrauc uz Romu pie pāvesta, citu variantu šobrīd nav!” stāsta jelgavniece Genovaite.

Genovaite
cieš no koģenerācijas stacijas trokšņiem

“Ejat naktī gulēt un noliekat galvu pie veļasmašīnas, kas darbojas. Tieši tā mēs jūtamies katru vasaras nakti! Monotons troksnis cauru dienu un nakti.”

Iedzīvotāji veikuši trokšņu mērījumus, kuros konstatēts, ka Latvijā noteiktās normas esot pārsniegtas. Iedzīvotāja Ilva stāsta, ka mērījumi veikti 2016. gadā – troksnis kontrolēts nedēļu, un rezultātā sertificēta firma konstatējusi, ka tas pārsniedz atļautās normas.

Atbilstoši noteikumiem, dienā trokšņa līmenis drīkst sasniegt 55, vakarā 50, taču naktī 45 dB. Veselības inspekcija apstiprina, ka saņēmusi iedzīvotāju trokšņu mērījumus, kuros konstatēts, ka normas pārsniegtas, tāpēc veiktas papildu pārbaudes.

2014. gadā naktī divās adresēs esot veikti trokšņu mērījumi dzīvojamās telpās, abās vietās trokšņa mērījumi esot bijuši normatīvu prasību robežās. 2015. gada pasūtīti vides trokšņa mērījumi mājas pagalmā. Tika konstatēti 45,4 dB.

Koģenerācijas stacijai esot uzdots veikt pasākumus trokšņa samazināšanai un pierādīt to ar laboratoriskiem mērījumiem. 2015. gada oktobrī Veselības inspekcijā iesniegti mērījumi, kas apliecināja, ka vides troksnis nakts laikā atbilst prasībām.

Tāpat arī Jelgavas būvinspekcijas vadītāja Natālija Ļubina ir informēta par situāciju. Viņa stāsta, ka 2015. gadā koģenerācijas stacija piedomājusi pie trokšņu mazināšanas, papildinot fasādi ar prettrokšņu paneli. Arī iedzīvotāji par to ir informēti, tomēr situācija neesot uzlabojusies, jo troksnis tāpat traucējot.

Pirms stacijas uzcelšanas dzīvojamo māju ieskauta bijusi katlu māja. “Fortum Latvija” pārstāve Guntra Matisa sauc virkni veikto darbību trokšņu samazināšanai – esot pieregulētas gan tehnoloģiskās iekārtas, lai trokšņu līmenis netiktu pārsniegts, gan uzliktas prettrokšņu sienas, kā arī prettrokšņu cepures.

Iedzīvotāji uzskata, ka piecu gadu laikā savākti pietiekami daudz pierādījumi, kas apliecina, ka troksnis pastāv, tāpēc vērsušies tiesā.

“Mēs lūdzam apturēt “Fortum Latvija” darbību!” ar iecerēm dalās iedzīvotāji. “Fortum Latvija” pārstāve sola turpināt strādāt, runāt ar speciālistiem un plānot pasākumus vēl pastiprinātākai trokšņu samazināšanai.

Pirmā tiesas sēde aizvadīta bez rezultātiem – nākamreiz abas puses tiksies 13. novembrī.

Foto

2 komentāri