Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ļoti labi orientējas ģimeņu tiesībās un cilvēku savstarpējo konfliktu risināšanā.

26 komentāri

Marutas dēls par veselības problēmām parasti nesūdzoties, taču, kad sajutis neciešamas sāpes kaulos, neesot varējis klusēt.

Tā kā ģimenes ārsta pieņemšanas laiks jau bija beidzies (tas katru dienu esot viens, no astoņiem rītā līdz divpadsmitiem dienā), bet vīrietim radušās akūtas veselības problēmas, tad nekas cits neatlicis, kā izsaukt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu.

Vīrietis un viņa ģimene ir sašutusi, ka, neraugoties uz pēkšņām, asām sāpēm, kādas iepriekš neesot jutis, mediķi esot atteikušies slimnieku nogādāt stacionārā. Vīrietis pat neesot varējis piecelties no gultas. Mediķi sacījuši, ka slimnīcā tik un tā viņu neatstās, bet no uzņemšanas nodaļas likts doties mājās. Turklāt viņam neesot ģimenes ārsta norīkojuma.

Vīrietis nākamajā dienā devies pie ģimenes ārsta, kurš, pēc pacienta apskates, gribējis nekavējoties saukt neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādi, lai viņu ved uz slimnīcu, taču pacients gribējis paņemt uz slimnīcu nepieciešamās mantas.

Tā kā dzīvo blakus, sacījis, paņems nepieciešamo un pats izsaukšot ātro palīdzību. No mājām zvanījis dienestam, sakot, ka nu ir norīkojums uz slimnīcu, taču saņēmis atbildi, ja reiz ir norīkojums, tad lai braucot uz slimnīcu pats.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve uzsver, ka slimnīcā pacientus nogādā vien tajos gadījumos, ja ir briesmas pacienta dzīvībai, un skaidro, kādos konkrēti gadījumos ved uz stacionāru. Mediķi uz vietas novērtējot, cik smags ir pacienta veselības stāvoklis un vai atbilst gadījumiem, kad pacients jāved uz stacionāru.

Slimnieka mamma Maruta uzskata, ka viņas dēla veselības problēmas bijušas tik nopietnas, ka tomēr vajadzējis viņu vest uz slimnīcu. Kad turp viņu paši aizveduši, vīrietis nekavējoties likts pie sistēmas un trīs nedēļas ārstējies Rīgas Austrumu slimnīcā.

Vai Neatliekamās medicīskās palīdzības dienestam bijis nekavējoties viņš jānogādā stacionārā, slimnīcas pārstāvji savu viedokli nepauž, jo, tāpat kā ģimenes ārsts un pats Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, konkrētu gadījumu neesot tiesīgi komentēt.

Izrādās, – Latvijas slimnīcās vien mazāk par pusi pacientu, kas nokļūst Neatliekamās palīdzības un uzņemšanas nodaļās, tiekot stacionēti.

Piemēram, Austrumu slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā katru nedēļu nonāk aptuveni 1 200 cilvēku (mēnesī aptuveni 5 000), no kuriem aptuveni 45% tiek stacionēti, bet 55% – ārstēti ambulatori jeb pēc palīdzības sniegšanas palaisti mājās.

Savukārt ātrā palīdzība jau tā ikdienu nogādā slimnīcā vien pusi pacientu no 1 200, pie kuriem ikdienu dodas izbraukumos.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve uzskata, ka viņu dienestam būtu mazāka slodze un nebūtu jātērē resursi, kas paredzēti dzīvības glābšanai neatliekamos gadījumos to pacientu aprūpei, kas varētu ārstēties ģimenes ārsta uzraudzībā.

Diemžēl ģimenes ārsti esot grūti pieejami, un viņiem ir vien četras minimālās darba stundas veselības aprūpes centros. Veselības ministrijas pārstāvis skaidro, ko šai sakarā plānots uzlabot.

Lai noskaidrotu, vai šai konkrētajā gadījumā mediķi rīkojās pareizi, atsakoties pacientu stacionēt, viņam ir jāuzraksta iesniegums gan pašam Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam, gan Veselības inspekcijai. Pēc iesnieguma saņemšanas tikšot veikta detalizēta pārbaude un situācijas analīze.

TOP komentāri

 • irena
  +34 +28 -6

  irena

  Ja reiz "ātrie" bija atbraukuši, tad jau gan varēja vest uz slimnīcu un tur jau ārsti lemtu, ko darīt!
 • pieredze
 • Ligita
  +17 +16 -1

  Ligita

  Veselības aprūpes sistēma Latvijā ir dziļā bedrē! Kārtības nav, tāpēc arī rodas šādi te raksti un sižeti, kur kāds nav apmierināts ar to, ka netika sniegta palīdzība. Birokrātija.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl