Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

77 komentāri

Būvnieki vaino darba devēju ilgstošā algu nemaksāšanā. Kad strādnieki boikotē darbu, priekšnieks draud viņus nosist. Pēc rūgtās pieredzes ar darba devēju strādnieki Bez Tabu rīcībā nodod sarunu ar priekšnieku ierakstus, kuros dzirdami ne vien daudzkārtēji solījumi samaksāt naudu, kuri tā arī nav pildīti, bet arī vienošanās par savstarpēji izdevīgiem noteikumiem, kā apzagt valsti, nemaksājot nodokļus.

Kad vasaras sākumā būvnieku brigādes vadītājs Mārcis Ivanovs uzsāka komunikāciju ar SIA “Valmieras būve” priekšnieku Artūru Revizoru par gājēju ietves izbūvi Alūksnē, viņš, kā allaž, bija piesardzīgs – ierakstīja telefonsarunas. Ierakstos dzirdams “Valmieras būves” priekšnieka A. Revizora solījums, ka “nekādu figņu nebūs”, algas izmaksās laikā. “Lieku galvu ķīlā,” piebilda A. Revizors.

Kā stāsta nolīgtās brigādes vadītājs Mārcis, “Valmieras būves” priekšnieks A. Revizors solījis viņam “uz rokas” 2000 eiro, bet strādniekiem – 1000 eiro. To, ka brigadierim solīti 2000 eiro, pierāda Mārča un A. Revizora savstarpējā sarakste.

Nostrādājuši bez dažām dienām divus mēnešus, strādnieki nav saņēmuši solīto naudu, priekšnieku A. Revizoru negodprātībā vaino brigādes priekšnieks Mārcis.

“Mūs visu laiku “baro” ar rītdienām par samaksu. Nevaram mēs bez naudas strādāt. Ģimenes un rēķini gaida. Mēs vairākkārt noticējām viņa solījumiem samaksāt. Bet tad pieteicām streiku. Tad viņš teica, ka atbrauks un mūs nositīs,” stāsta Mārcis.

Ierakstītajā telefonsarunā “Valmieras būves” priekšnieks A. Revizors pauž sašutumu par dabu pārtraukšanu. Ir dusmīgs par strādnieku pārmetumiem par naudas nemaksāšanu: “Kādas nauda, bļ*ģ?! Es aizbraukšu, jūs visus na*uj nositīšu tur, bļ*ģ!”

Algas nesaņēmušie streiko, darba devējs draud viņus nosist

Ģenerāluzņēmēja SIA “8 CBR” pārstāvji, kuri piesaistījuši “Valmieras būvi” kā apakšuzņēmēju darbu veikšanai, Bez Tabu informē, ka brigāde strādājusi labi, turklāt ģenerāluzņēmējs par darbiem ir norēķinājies ar “Valmieras būvi”. Līdz ar to strādnieki uzskata, ka viņiem paredzēto naudu A. Revizors piesavinājies sev.

Darba līgumā ar strādniekiem atrunāta minimālā darba samaksa, savukārt lielāko daļu, kā atzīst brigādes vadītājs Mārcis, strādniekiem, tai skaitā pašam, būtu jāsaņem “aploksnē”, apejot nodokļu nomaksu. Taču arī oficiālā daļa neesot samaksāta pilnā apmērā.

Ģenerāluzņēmuma SIA “8 CBR”, kas nolīdzis “Valmieras būvi” kā apakšuzņēmumu darbu veikšanai, valdes priekšsēdētājs Andris Lacbergs ir pārsteigts par summām, kas, kā apgalvo strādnieki, esot viņiem solītas.

“Tādas summas mēs vispār nemaksājam. Mēs strādājam tikai ar bruto cenām. Ir konkrētas kvadrātmetru izmaksas. Tādas summas ir pilnīgs murgs! Lūk, tur jau ir tās blēdības! Piemēram, mūsu uzņēmumā tādu algu nav.

Tās ir konkrētas mahinācijas un blēdības!” sašutis ir ģenerāluzņēmuma “8 CBR” pārstāvis A. Lacbergs, kurš informē, ka “Valmieras būve” turpina veikt darbus, tiesa, citu strādnieku sastāvā.

Bažas par “aplokšņu algām”

Vai “Valmieras būves” priekšnieks solījis milzu naudu “aploksnē”, jo nespēja piesaistīt strādniekus, apzinoties, ka šo summu nekad nesamaksās? Vai pašreizējie strādnieki strādā par grašiem oficiāli jeb klāt saņem krietni lielāku neoficiālo algu? Sazinoties ar “Valmieras būves”” priekšnieku A. Revizoru, kurš neatrod laiku, lai stātos kameras priekšā, uz šiem jautājumiem Bez Tabu nesaņem atbildes.

A. Revizors telefonsarunā apgalvo, ka izmaksājis līgumos noteiktās summas. Atsūta kontu izdrukas, kā arī strādnieku parakstītu dokumentu par algu saņemšanu. Tiesa, runājot par Mārča brigādi, uzrāda dokumentus par algām vien jūnijā, apliecinājums par jūliju izpaliek. Tajos norādīta algu izmaksa pēc nodokļu nomaksas – visiem tā ir mazāka par 300 eiro.

Sarunas par valsts apzagšanu

A. Revizors noliedz, ka solījis arī neoficiālo algas daļu. Tiesa, bez iemūžinātās sarakstes, kurā viņš piedāvā Mārcim 2000 eiro, arī pirms darbu sākšanas telefonsarunu ierakstos tiek apspriesti savstarpēji izdevīgi veidi, kā apzagt valsti. Līdz ar to pastāv bažas, ka arī līdzšinējiem darbinieki varētu saņemt neoficiālās algu daļas. Lūk, tikai daži sarunu fragmenti:

 •  “Oficiālo maksāju mēneša sākumā, to pēdējo naudiņu – mēneša beigās.”
 •  “Man neinteresē vairāk par minimālo kontā.”
 •  “Jā, jā, es saprotu. Es varu izdarīt tā, ka es jūs paņemu uz pusslodzi, lai būtu mazāk jāmaksā nodokļos.”

Kad viens no Mārča brigādes strādniekiem izrāda vēlmi visu algu saņemt oficiāli, nomaksājot nodokļus, “Valmieras būves” priekšnieks teic, ka “drausmīgi daudz būs nodokļos”.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu kontroles pārvaldes direktore Sandra Kārkliņa-Ādmine, noklausoties telefonsarunu ierakstus, teic, ka saklausījusi vairākus bēdīgus stāstus, kuros abas puses – darba devējs un darba ņēmējs – neiebilst ēnu ekonomikas “sildīšanai”.

VID pārstāve S. Kārkliņa-Ādmine skaidro, ka informāciju neatstās bez ievērības, ņemot vērā, ka konkrētā brigāde nav vienīgā, ko “Valmieras būve” nodarbina: ” “Aplokšņu algu” apjoms Latvijā ir tik milzīgs, ka VID to sērgu nevar apkarot šo sērgu. Protams, mēs skatāmies, kuri uzņēmumi ir ar augstākiem riskiem. Pie tiem mēs ejam pirmajiem.”

Foto

TOP komentāri

 • Izeja cilveekam
  +62 +57 -5

  Izeja cilveekam

  Bet vechi,tas brugjis tachu ir nonjemams...aidaa no viena gala! To naudu vistik neviens neatdos jums.
 • Vadims Kislovs
  +36 +32 -4

  Vadims Kislovs

  Juridiski strādnieki saņems tikai to kas raxstīts līgumā bet to ko tas jaunais puišelis Revizors solījis puikas var dabūt tikai ar 90o gadu metodēm - vai nu ceļus uz otru pusi izsitot vai auto farkops + striķis + grants ceļš - citus variantus neredzu nu a ieraksti telefonā ? Revizors teiks - tas nēesmu es un tad balss ekspertīzes un gadiem gaidīt tiesu taču džekiem ģimenes gaida naudu un tātad izeja tikai viena - jaļauž Revizoru
 • Sofija
  +33 +29 -4

  Sofija

  Biznesmēnis- bandīts un tādu ir daudz, kas apsola, bet, kad jāmaksā ''uzmet''...

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl