“Es dzīvoju Latvijā, man vajag zināt latviešu valodu!” Skolas direktore liedz ventspilniecei valsts valodas apguvi

11 komentāri

Vēloties padziļināt savas latviešu valodas zināšanas, ventspilniece Terēze vēršas pēc palīdzības Ventspils 3. vidusskolā, taču pēc izglītības iestādes direktores rīkojuma saņemts atteikums.

Terēze dienu pirms došanās uz skolu sazinās ar latviešu valodas pasniedzēju Rutu Rūdi un vienojas par mācību apmeklējuma laiku. Jau nākamajā dienā, apņēmības pilna, ventspilniece dodas uz skolu, lai mācītos. Taču – tiklīdz Terēze sper kāju pāri skolas slieksnim, seko šokējošs pārsteigums. Skolas apkopēja, bļaujot pa visu gaiteni, aizrāda Terēzei, ka viņa skolā ienākt nedrīkst.

“Atnāca skolotāja Ruta un teica, ka viņa nevar mani pieņemt, jo skolas direktore neatļauj apmeklēt kursus latviešu valodā. Man ir šoks, kāpēc?!” atminas Terēze.

Ventspilniece konkrēto skolu mācībām nebūt neizvēlas pēc nejaušības principa. Terēze dzīvo daudzdzīvokļu namā, kas atrodas tieši iepretim skolai.

Otrs izvēles iemesls – Terēze trīs gadus jau strādāja Ventspils 3. vidusskolā par medmāsu. Tomēr Valodas inspekcija pārbaudē konstatē, ka Terēzei ir nepietiekamas latviešu valodas zināšanas. Direktore nolemj uzteikt medmāsai darbu.

Ventspils 3. vidusskolas direktore Vera Šengelija kādreizējo medmāsu skolā ielaist nevēlas, taču piekrīt satikties ar “Bez Tabu”. Viņa atklāj, ka Terēze pēc atlaišanas vēršas tiesā, taču netiek pie cerētā, proti, tiesa nolemj atstāt spēkā direktores lēmumu par atbrīvošanu no darba. Tas atstāj būtisku iespaidu abu iesaistīto personu attiecībās.

Direktore nu uzskata, ka Terēze ir drauds skolai. “Mans pienākums un mana atbildība ir nodrošināt drošību un nodrošināt normālu psihoemocionālo klimatu savā skolā.”

Ņemot vērā iepriekšējo situāciju, Terēze neesot vēlama persona šajā skolā, tā piebilst skolotāja Ruta.

Ventspils pilsētas Izglītības pārvaldes vadītāja Ineta Tamane norāda, ka personīgais konflikts ir jāskata ārpus izglītības iestādes. Tiesa gan, direktore izlemjot, kuras personas ielaist un kurām liegt atrašanos skolā.

Nodarbinātības valsts aģentūras Ventspils filiāles vadītāja Benita Saļņikova “Bez Tabu” atklāj, ka aģentūrai ir zināms konkrētais starpgadījums, taču no skolas nav saņemts neviens skaidrojums par Terēzei atteikto iespēju apgūt latviešu valodu Ventspils 3. vidusskolā.

Ārpus kadra Ventspils 3. vidusskolas darbinieki “Bez Tabu” saka, ka Terēze skolu pamet ar blīkšķi. Kādreizējā medmāsa gan uzskata, ka visu problēmu sakne ir kāds sens un ļoti nesmuks notikums skolā. Svētku salūta laikā traumu gūst viena no skolniecēm. Terēze atskrien no mājām un palīdz sniegt pirmo palīdzību. Direktore vēlas visu noklusēt, taču medmāsa paskaidrojumā raksta taisnību.

“Tur bija viss kārtībā. Tur bija process, ilgs process. Ar to nodarbojās gan policija, gan Izglītības kvalitātes valsts dienests, pārbaudīja visu ilgu laiku. Viss bija normāli, viss bija nodrošināts tā, kā vajadzēja,” uzsver direktore Vera Šengelija.

Skolai ne īpaši glaimojošais notikums jau izsenis nogludināts, taču Terēze tik un tā paliek bez darba un ar sabojātām attiecībām ar skolu. Šobrīd ventspilniece latviešu valodu apgūst jau citā izglītības iestādē un drīzumā cer ne tikai nokārtot augstākās pakāpes sertifikātu, bet arī atrast jaunu darbu.

11 komentāri