“Es dzīvoju kā “bomzene”!” Sarkandaugavā pamatīgi noliets dzīvoklis; apsaimniekotājs kavējas ar avārijas likvidēšanu

7 komentāri

Vairāk nekā 100 gadus senajā ēkā Sarkandaugavas ielā 33, Rīgā, izveidojas avārijas situācija – 4. stāva dzīvokļa saimnieks pamatīgi nopludina apakšējā stāva iemītnieci.

“Man nav ne elektrības, ne ūdens, izņemot, ka manā kāpņu telpā ir sausā tualete, koplietošanas sausā tualete. Es maksāju kārtīgi par dzīvokli, par īri, par visu, bet diemžēl es dzīvoju kā “bomzene”,” uzskata rīdziniece Oksana.

Pirmās pazīmes, ka virs galvas pludo dzīvoklis, Oksana novēro jau 7. augustā. Drīz vien ūdens sāk tecēt pa visām iespējamajām spraugām, pat no griestu lampām.

“Pirmie bojājumi parādījās istabā. Tur bija tikai nelieli plankumi. Un 1. septembrī bija īssavienojums. [..] Viss ūdens aizgāja zem lamināta. Tā kā šeit būs jāņem nost griesti, sienas, grīda. Būs jāmaina visa instalācija. Lai dzīvoklī iesāktu kaut ko taisīt, tad no sākuma tam būs jāizžūst,” turpina Oksana.

2. septembrī Sarkandaugavas ielā 33 ierodas ugunsdzēsēji un policija. Operatīvos dienestus izsaucis kaimiņš.

“Mēs klauvējām pie durvīm – 34. dzīvoklim, augšā. Neviens neatvēra. Mēs domājām, vai kāds tur ir miris, vai kas, sakarā ar to, ka tas turpinās ilgu laiku,” atklāj Oksana.

Plūdi sākušies 34. dzīvoklī. Durvis vēl joprojām ir ciet, zvans – nestrādā. Pa izrauto durvju actiņu redzams, ka iekšā ir ledusskapis un dažas mēbeles. Pienācis arī rēķins par augustu. Tomēr iedzīvotāji norāda, ka šeit neviens nav rādījies jau vairākus mēnešus.

Pēc kameras izslēgšanas iedzīvotāji stāsta, kā izsauc palīgus, kuri ar paceļamajām kāpnēm tiek pie 4. stāva dzīvokļa logiem, atspiež tos un ierauga teju 15 centimetrus dziļu baseinu. Ūdens padeve atslēgta, bet izlijušais šķidrums turpina meklēt īsāko ceļu pa visu māju.

“Mēs visu laiku lūdzam namu pārvaldi. Lūdzu, palīdziet, atnāciet apsekot dzīvokli, apskatiet, kas notiek, bet viņi atteicās, tāpēc, ka nav ko darīt, cīnieties, lūdzu, pati. Piedodiet, lūdzu, ja es dzīvoju tādos apstākļos – bez nekā, un tā nav nepieciešamība, tā nav pirmā nepieciešamība?! Tad kas ir pirmā nepieciešamība?” retoriski jautā rīdziniece.

Par plūdiem dzīvoklī liecina arī uz ēkas fasādes redzamais plankums, kas ir gluži kā kauna traips dzīvokļa saimniekam un arī atbildīgajiem dienestiem, kas ilgstoši nespēj tikt galā ar radušos problēmu.

Oksanai ir jau sen noslēgts īres līgums ar Rīgas pašvaldības SIA ”Sarkandaugava”. Uzņēmums reorganizēts un pievienots citam pašvaldības uzņēmumam “Rīgas namu pārvaldnieks”, kas arī apsaimnieko šo ēku. Dzīvoklī nepieciešams veikt apsekošanu, lai sastādītu aktu un savukārt pēc tam būtu iespējams saņemt apdrošināšanas atlīdzību dzīvokļa remontam.

“Ir šie Ministru kabineta noteikumi 907. un arī Dzīvokļu pārvaldīšanas likums, kuros teikts, ka šīs avārijas situācijas, it sevišķi – pie inženierkomunikācijām, pie pakalpojumu sniegšanas, ir jārisina apsaimniekotājam. Un tad, ja attiecīgi naudas nav, tad līdz ar to viņam ir jāiegulda sava nauda, jāuztaisa aprēķins, jālikvidē šī te avārija – tie ir ārpuskārtas izdevumi, un attiecīgi jāsastāda iedzīvotājiem šie te rēķini,” norāda Latvijas Nekustamā īpašuma pārvaldnieku asociācijas vadītājs Vitolds Peipiņš.

“Pirmā epizode bijusi augusta sākumā, otrā – septembra sākumā. Tas, ko mēs šobrīd varam secināt, ir tas, ka mums šobrīd ir ierobežotas iespējas atrisināt šo avārijas situāciju. Tas ir saistīts ar to, ka mums šobrīd nav iespējams nodrošināt piekļuvi dzīvoklī, kurā, pēc visa spriežot, ir izveidojusies šī situācija. Tieši tāpēc ir pārtraukta ūdens padeve,” atklāj “Rīgas namu pārvaldnieka” pārstāvis Krists Leiškalns.

Dzīvokļa saimnieka meklējumi aizstiepušies līdz pat kaimiņvalstij Lietuvai. Apsaimniekotājs iekļūt dzīvoklī virs Oksanas mitekļa varēšot vien 18. septembrī. Šajā datumā arī tiks veikti nepieciešamie avāriju seku likvidēšanas darbi. “Rīgas namu pārvaldnieks” arī nenoliedz, ka viss process var ieilgt.

Oksanas dzīvoklis gan ir jāsaved kārtībā pēc iespējas ātrāk, jo strauji tuvojas rudens un gada drēgnākais periods. Dzīvošana pašreizējos apstākļos noteikti ietekmēs rīdzinieces veselību, tāpēc palikt šajā miteklī vai meklēt jaunu dzīvokli jau ir cits stāsts.